10 tipov, ako správne používať robotické vysávače

10 tipov, ako správne používať robotické vysávače

Vlastníte robotický vysávač alebo uvažujete nad jeho kúpou? Viete, ako tento pomocník funguje a ako ho používať?

27.05.2023 | PoctiveSEO | akfilter.sk

Medzi najmenej obľúbené domáce práce všeobecne patrí vysávanie. Je zdĺhavé, hlučné a určite to nie je žiadna zábava. Často si to vyžaduje silu v rukách, najmä vtedy, ak používate jeden vysávač v niekoľko poschodovom dome a musíte ho vyniesť a zniesť po schodisku. Preto ľudia hľadali riešenie, ako sa tejto povinnosti vyhnúť. A našli! Robotický vysávač.

 

Vlastníte robotický vysávač alebo uvažujete nad jeho kúpou? Viete, ako tento pomocník funguje a ako ho používať? To všetko je potrebné poznať pre správny výber vysávača. 

 

Aby vás nezaskočili niektoré vlastnosti vašej novej “domácej gazdinej”, mali by ste tiež vedieť, ako upraviť priestor, ako pripraviť podlahu na vysávanie, ako často používať robotický vysávač a ako ho čistiť.

 

Robotický vysávač – váš nový domáci miláčik

Robotické vysávače zmenili spôsob, akým ľudia upratujú svoje domovy aj kancelárie. Ich používanie je pohodlné a bezstarostné, ušetria vám množstvo času, ktorý môžete venovať inej aktivite. 

 

Kým sa dostaneme k tipom, ako správne používať robotické vysávače, mali by ste ich najprv spoznať. Na pohľad sú drobné a spratné, no vo svojom vnútri ukrývajú premyslený mechanizmus, ktorý ich radí medzi smart zariadenia do domácnosti.

 

Čo je robotický vysávač?

Robotický vysávač je nabíjateľné zariadenie, ktoré poháňa akumulátor. Zväčša má okrúhly tvar, aby ľahko a bez ťažkostí obchádzal prekážky. Pod vrchným krytom sa nachádzajú kolieska, ktoré umožňujú pohyb prístroja, bočné kefy a hlavná prachová kefa, akumulátor, konektory na nabíjanie, zásobník na nečistoty a v závislosti od zakúpeného modelu protipádové a protinárazové senzory.  

 

Niektoré modely disponujú filtrami HEPA (High-Efficiency Particulate Air). Tieto filtre sú navrhnuté tak, aby zabránili prieniku až 99 % prachových častíc do vzduchu. Sú tak veľmi účinné pri zachytávaní prachu, peľu a alergénov. 

 

Výkonnejšie a kvalitnejšie vysávače sú vybavené tiež laserovou navigáciou, pomocou ktorej zariadenie dokáže zmapovať miestnosť a identifikovať nábytok a ďalšie prekážky. 

 

Súčasťou zariadenia je nabíjacia alebo tzv. dokovacia stanica s konektormi napájania, indikátormi nabíjania a, samozrejme, sieťovým adaptérom.

 

Ako funguje robotický vysávač?

Robotické vysávače čistia podlahy rovnakým spôsobom ako tradičné vysávače: kefujú a vysávajú nečistoty. Toto smart zariadenie to však dokáže samo pomocou senzorov, a to bez akéhokoľvek ľudského zásahu.

 

Robotický vysávač sa pohybuje po priestore pomocou senzorov, ktoré sú zvyčajne umiestnené na nárazníku vysávača. Sú navrhnuté tak, aby detegovali prekážky a naviedli vysávač správnym smerom. 

 

Za prekážky sa považujú napríklad nohy stoličiek a stolov, nohy pohovky, skrinky a komody, hračky a všetko ostatné, čo vysávaču stojí v ceste. Preto ešte pred kúpou robotického vysávača je potrebné zvážiť, či máte domácnosť zariadenú vhodným nábytkom. Vhodný nábytok je ten, ktorý umožní zariadeniu pokračovať ďalej, vysávač nábytok buď podlezie a vysaje pod ním, alebo ho obíde. 

 

Vysávače sú naprogramované tak, aby sa otáčali a posúvali dopredu, kým nenájdu voľnú cestu. Ak napríklad zistia prekážku po svojom ľavom boku, pokračujú vpravo, aby sa predmetu vyhli. Mnohé prémiové modely dokonca používajú laserové senzory, aby sa vyhli objektom v tmavších miestnostiach.

 

Vychádzajú vždy z nabíjacej stanice, kde sa po skončení vysávania vrátia, aby sa dobili. Fungujú podľa režimu, aký si zvolíte, resp. podľa toho, ako ich pri prvej jazde nastavíte. 

 

Ako používať robotický vysávač?

Hoci robotický vysávač vyzerá ako dokonalý prístroj na dokonale čistú domácnosť, aby správne fungoval je potrebné mu trochu pomôcť. Nestačí len stlačiť tlačidlo a prizerať sa, ako vysávač v priestore tápe. Tu sú sľúbené tipy, ako správne robotický vysávač používať.

 

Návod na použitie

Pred prvým spustením zariadenia je potrebné sa s ním detailne zoznámiť. Preštudujte si návod na použitie, odporúčania, ako vysávač spustiť aj bezpečnostné upozornenia. 

 

Určite od vás nikto nechce, aby ste rozumeli algoritmom, na základe ktorých sa vysávač v miestnosti pohybuje. Mali by ste ho však aspoň prešacovať pohľadom a zistiť, kde sú senzory, kde konektory napájania a pod. 

 

V návode na použitie nájdete aj to, ako používať diaľkový ovládač, a ako vysávač reaguje na jednotlivé tlačidlá. 

 

Pripravte miestnosť

Toto je veľmi dôležitý krok. Všetky predmety, ktoré nemajú na podlahe čo robiť, je potrebné pozbierať a upratať. Môžu to byť detské hračky, knihy, psí peleštek, rôzne káble a nabíjačky od telefónu, záclony a závesy splývajúce až k podlahe, vankúše, strapce a lemy poťahových látok a pod.  

 

Nestačí pozbierať iba veľké predmety a upratať z dosahu vysávača kábla. Neplechu by mohli narobiť napríklad aj drobné lego dieliky, kancelárske spony a pripínačky, či zabudnutá ponožka pod posteľou.

 

Odložte shaggy koberce

Kvalitný robotický vysávač by si mal poradiť aj s vyčistením kobercov. Nie je však koberec ako koberec. Ak máte na podlahe koberec s dlhým vlasom, ten s vaším novým pomocníkom určite kamarát nebude. Shaggy koberce sú problematické na vysávanie klasickým vysávačom, robotický je malý pán na to, aby si ich podriadil. 

 

Robotický vysávač nepoužívajte na vysávanie koberca s dlhým vlasom. Ak je to možné, koberec pred vysávaním odstráňte z podlahy. To isté platí, ak máte koberec s nízkym vlasom, no je ozdobený strapcami. Minimálne tieto strapce založte pod koberec.

 

Prístup k dokovacej stanici

Nabíjaciu stanicu umiestnite v otvorenom priestore, aby sa k nej vysávač ľahko dostal. V ideálnom prípade by mala byť stanica umiestnená na rovnej podlahe a pri stene, blízko pri elektrickej zásuvke. 

 

Ak je to možné, vyberte také miesto, aby v bezprostrednej blízkosti nabíjacej stanice približne 0,5 m po oboch stranách a min. 1,5 m pred stanicou neboli žiadne predmety, nábytok, ani reflexné plochy. Malo by to byť tiež v bezpečnej vzdialenosti od schodiska. Pre väčšiu stabilitu zafixujte stanicu k podlahe, napríklad obojstrannou lepiacou páskou. 

 

Pred prvým použitím

Pred prvým použitím sa odporúča nabíjanie akumulátora až niekoľko hodín. Umiestnite prístroj do dokovacej stanice. Skontrolujte, či sa kontakty na vysávači a nabíjacie kontakty na nabíjačke správne dotýkajú. 

 

Pri prvom nabíjaní nechajte zariadenie v stanici viac ako 12 hodín. Sledujte indikátor nabíjania. Keď indikátor bliká, batéria sa nabíja, keď zostane rozsvietené, nabíjanie je dokončené.

 

Prvýkrát vysávajte s ním

Vzhľadom na to, že každá domácnosť je iná a v miestnostiach je inak usporiadaný nábytok, vyhraďte si nejaký čas na pozorovanie robotického vysávača pri jeho prvom spustení. Takto uvidíte, ako sa vysávač správa, ako reaguje na prekážky, ako sa im vie vyhnúť. Skontrolujte tiež, či sa dostane pod pohovku alebo pod posteľ. 

 

Tip: Poznáte výhody a nevýhody postele s úložným priestorom?

 

Takáto sledovačka vám potom napovie, ako priestor upraviť, resp. čo vykonať pred spustením vysávača. Niekedy to môžu byť maličkosti, ako napríklad vyložiť stoličky na stôl pre jednoduchší pohyb zariadenia alebo o pár centimetrov posunúť taburet, aby sa vysávač dostal do priestoru medzi taburetom a sedačkou. 

 

Automatický režim a ďalšie programy

Takmer každý robotický vysávač ponúka automatický režim. Toto je najčastejšie používaný program. V tomto režime sa vysávač pohybuje priamo vpred a keď natrafí na prekážku, automaticky zmení smer. 

 

Z ďalších programov spomenieme napríklad aktívne čistenie, ktoré vám poslúži, ak potrebujete vysať konkrétnu plochu. Super je tiež tzv. intenzívne upratovanie, keď sa vysávač správa ako v automatickom režime, ale citlivejšie reaguje na nečistotu a prach a vykonáva dôkladnejšie čistenie. Obvodové čistenie popri stien využijete, ak potrebujete vysať podlahu popri stien a hrán. 

 

Vysávač môže, samozrejme, disponovať aj ďalšími funkciami v závislosti od modelu. Všetky programy aj odporúčania k nim nájdete v návode na použitie. 

 

Časovač

Niektoré modely je možné naprogramovať. Nastaviť môžete frekvenciu upratovania, napríklad raz - dvakrát denne, zadať môžete konkrétny deň v týždni, konkrétnu dobu, dokonca aj vtedy, ak nikto nie je doma.

 

Vysávač je možné naprogramovať pomocou diaľkového ovládača, alebo cez váš mobil, ak máte smart model.

 

Vytieranie

Modernejšie modely dokážu nielen vysávať, ale rovno aj vytierať podlahu. Pred umývaním podlahy je potrebné na vysávač naložiť nádobu na vodu a mopovaciu tkaninu. Po zvolení súvisiaceho programu sa tkanina automaticky navlhčí vodou a zariadenie začne vytierať podlahu. 

 

Do nádržky vždy nalievajte iba odporúčané množstvo vody. Po skončení odoberte nádržku z prístroja, vylejte zostávajúcu vodu a zložte mop. 

 

Čistenie a údržba

Robotický vysávač pravidelne čistite. To zahŕňa vyprázdnenie zásobníka na nečistoty, vyčistenie filtra a kefiek. Poriadne čítajte v montážnom návode, či je možné umývať zásobník na nečistoty vodou. Ak je tak, opláchnite zásobník aj filter pod tečúcou vodou a nechajte poriadne vyschnúť, kým ich vrátite do prístroja. 

 

Približne každých šesť mesiacov vymeňte filter za nový. Niektoré robotické vysávače sa dodávajú s náhradným filtrom, alebo si ho môžete dodatočne zakúpiť. Mnohí predajcovia ponúkajú náhradné diely na robotické vysávače, ako napríklad príslušenstvo k robotickému vysávaču Xiaomi Vacuum mop PRO. 

 

Pravidelná údržba si tiež vyžaduje kontrolu senzorov, nabíjacích kontaktov a ostatných prvkov. Minimálne raz za týždeň ich vyčistite. Ak natrafíte na opotrebované alebo poškodené časti, ihneď ich vymeňte. 

 

Na záver

Mnoho ľudí sa domnieva, že stačí spustiť robotický vysávač raz - dvakrát do týždňa. Ak však máte malé deti alebo domáceho miláčika, tohto šikovného pomocníka by ste mali používať častejšie. Najmä, ak niektorý člen rodiny je alergik. Stačí prispôsobiť usporiadanie nábytku v miestnosti, vysávač správne nastaviť, a upratovanie sa bude konať bez vášho pričinenia.

 

Robotické vysávače sú vo všeobecnosti nenáročné na údržbu, vyžadujú len pravidelné vyprázdňovanie smetného koša a občasné čistenie filtrov. 

 

Na záver môžeme povedať, že robotický vysávač prináša pohodlie a efektívnosť domácich prác. Šetrí čas a pomáha zabezpečiť dôkladné vyčistenie všetkých priestorov vášho domova. Robotický vysávač? Za nás, určite áno! 

 

Eva Dedinská, Špecialista na optimalizáciu webov 

 

Hodnotenie

10 tipov, ako správne používať robotické vysávače
Hodnotenie 4.5 z 5
Počet hlasov 2
Pridať top správu
Predchádzajúci Nasledujúci
Vyhľadávanie
Vyhľadať
Monitoring
Odoslať Viac
VÝHODY REGISTRÁCIE

Publikovanie PR správ
Zápis v katalógu
SEO spätné odkazy
Monitoring

Vyskúšaj zdarma