7 tipov, ako zariadiť útulnú spálňu

7 tipov, ako zariadiť útulnú spálňu

Aby sme sa v spálni cítili naozaj príjemne, mali by sme si ju zariadiť útulne a prakticky.

13.03.2023 | PoctiveSEO | massivo.cz

Koľkí z nás vstávajú ráno s myšlienkou na večer? Je prirodzené, že po ťažkom pracovnom dni sa tešíme na chvíľu, keď sa opäť budeme môcť zatvoriť v spálni a starosti nechať za dverami. Spálňa je naše útočisko, bezpečný prístav, kde môžeme byť sami sebou, šialene sa smiať na maličkostiach alebo si od srdca poplakať.

 

Aby sme sa v spálni cítili naozaj príjemne, mali by sme si ju zariadiť útulne a prakticky. Iba tak dokážeme načerpať energiu do nového dňa. Máme pre vás 7 tipov, ako na to.

 

1. Ako v bavlnke

Nehrajme sa na princezné. Určite netúžime po tom, aby nás v noci tlačil hrášok. Posteľ by mala byť komfortná, dostatočne veľká, tiež by mala ladiť so štýlom, v akom je spálňa zariadená.

 

Posteľ je iba naša, nejdeme ju nikomu ukazovať a už vôbec prepožičiavať. Preto by mala spĺňať najmä naše požiadavky, aj keď očkom môžeme prihliadať na to, čo nám radia ostatní. Ak túžime po modernej spálni, inšpirácie nájdeme na internete aj v časopisoch o bývaní. Určite však nie je správne bezhlavo naháňať módne trendy.

 

Veľkosť postele okrem iného ovplyvňuje aj veľkosť miestnosti. Aby sme sa okolo nej pohodlne pohybovali, počítajme s dostatočným priestorom okolo postele, okrem záhlavia. Odporúčaných 90 cm nie je možné vždy dodržať, no riešením tiež nie je, keď veľkou kráľovskou posteľou zapraceme celú spálňu.

 

Dôležitá je aj výška postele. Najmä starší ľudia a ľudia, ktorí majú problémy s kĺbmi, by mali mať posteľ s minimálnou výškou 50 cm. Vyššie lôžko umožňuje pohodlnejšie vstávanie.

 

Alfou omegou pohodlnej postele je matrac. S jeho výberom sa neponáhľajme. Existujú rôzne typy matracov: penové, sendvičové, pružinové, s kokosovou doskou a pod. Zaujímať by nás mala najmä tvrdosť matraca a zónovanie. Celkom istí svojím výberom si budeme vtedy, ak matrac vyskúšame. V tomto prípade sa oplatí návšteva kamennej predajne.

 

2.  stolík na drobnosti aj rozčítanú knihu

Nemusíme byť vášnivým čitateľom, aby sme pochopili praktický zmysel nočného stolíka. Kde inde by sme si položili nočnú lampu alebo pohár vody? A hoci nám odborníci na dobrý spánok neodporúčajú mať na blízku mobil či iné zariadenia, ktoré vysielajú rušivé vlny, ruku na srdce, kto z nás ho nemá poruke?

 

Ako sme už spomínali, základom útulne zariadenej spálne je dobrá posteľ. Tá určuje štýl miestnosti. Preto aj nočný stolík by sme mali ladiť do vybraného štýlu. Nemusíme to však dodržiavať striktne. Je pravda, že do vidiecky zariadenej spálne sa hodí nočný stolík z masívu, no ak sme čo len trochu kreatívni, môžeme ho nahradiť opracovaným pňom stromu, alebo si vyrobiť stolík z paliet.

 

3. Šatníková skriňa pre naše oblečenie aj doplnky

V spálni akosi prirodzene počítame s dostatkom úložného priestoru. Ak nám to rozloha spálne dovoľuje, šatník vyriešime dostatočne širokou skriňou, ktorá vyplní celú jednu stranu. Výborným riešením je aj rohová skriňa, ktorú umiestnime do inak nevyužitého kútu spálne.

 

Praktickým riešením je vstavaná skriňa, tzv. rolldoor. Okrem toho, že ponúka dostatok úložného priestoru v podobe políc, zásuviek a vešiakových tyčí, dodá miestnosti charakter a zútulní ju.

 

Ak miestnosť potrebujeme opticky zväčšiť, stačí na dvere skrine umiestniť zrkadlo. Zároveň tým ušetríme miesto, ktoré by sme museli inak vyhradiť na stojanové či visiace zrkadlo.

 

4. Komoda – extra úložný priestor

Najpraktickejším typom je zásuvková komoda, do ktorej si môžeme pohodlne poukladať spodnú bielizeň, šatky, opasky, kravaty a iné doplnky. Je dobre ladiť ju so skriňou a nočným stolíkom, spálňa tak získa jednotný štýl.

 

Komoda navyše poskytuje priestor na dekorovanie spálne. Na komodu môžeme postaviť stolnú lampu, vázu s kvetmi, suveníry z dovoleniek či rodinné fotografie, potešia nás vždy, keď nám na ne padne zrak.

 

5. Toaletný stolík nielen pre nežné polovičky

Mať v spálni toaletný stolík je veľmi praktické. Mejkap, kozmetické prípravky, šperky a ďalšie drobnosti tak máme poruke, raňajšia príprava do práce je o to jednoduchšia. Toaletný stolík so zrkadlom je navyše krásnou dekoráciou.

 

Mnohé toaletné stolíky sú navrhnuté tak, aby sa dali používať aj ako pracovný stôl. Aj keď sa neodporúča pred spaním pracovať, občas sa tomu nevyhneme. Takto zabijeme dve muchy jednou ranou.

 

6. Farby a dekorácie

Aby sme sa v spálni cítili naozaj pohodlne a dokázali si v nej oddýchnuť, chce to zopár doplnkov. Tie nám pomôžu zariadiť útulnú spálňu, do ktorej sa budeme doslova tešiť.

 

Aj tu však platí pravidlo, že menej je viac. Stačí zopár vankúšov, deka, pekná a kvalitná posteľná bielizeň, závesy, ktoré poskytujú dostatok intimity.

 

Aj keď momentálne prevláda „bezkobercová“ móda, malý koberec či jeden-dva behúne dodajú miestnosti teplo a zútulnia ju. Aj nám sa bude ľahšie vstávať, ak ráno nešliapneme na studenú podlahu.

 

Osvetlenie je v spálni síce dôležité, no určite sa tu nehodí silné svetlo. Chce to určité prítmie. V spálni by nám malo svietiť teplé žlté svetlo, ktoré nám pomôže upokojiť sa a pripraviť náš organizmus na spánok. Biele svetlo si nechajme do kuchyne či domácej pracovne.

 

Nemusíme ostať iba pri nočných lampách. Doplniť ich môžeme visiacimi lustrami, nástennými lampami alebo stojanovými lampami.

 

V neposlednom rade o tom, ako sa v spálni cítime, rozhoduje aj výber farieb. Farebné riešenie má vplyv aj na samotnú kvalitu spánku. Spálni pristane neutrálna biela alebo sivá, béžová je zas považovaná za farbu, ktorá v nás vyvolá pocit bezpečia.

 

Vhodné sú aj modrá, zelená, či dokonca čierna. Na druhej strane sa radšej vyhnime výrazným odtieňom a vzorom, ktoré pôsobia príliš stimulujúco. Ak chceme kombinovať, mixovať by sme mali maximálne 3 odtiene.

 

7. Spálňa nie je sklad

Ak máme priestrannú spálňu, prirodzene nás to ťahá zapratať ju nábytkom. Robíme tak v mylnej domnienke, že čím viac nábytku tam postavíme, tým bude miestnosť útulnejšia.

 

Bicykel, športové potreby, hudobné nástroje ani žehliaca doska v spálni nemajú čo robiť. Ak ich už nemáme kde mať, schovajme ich do škatúľ alebo do skrine, minimálne by sme ich nemali mať v zornom uhli, keď ležíme v posteli.

 

Dokonca ani počítač či televízor by nemali v našej spálni čo robiť. Patria do zoznamu predmetov, ktoré majú negatívny vplyv na kvalitu spánku.

 

Aby sme vstali oddýchnutí

Keď zariaďujeme spálňu, mali by sme sa nechať viesť vlastnými pocitmi. Iba tak dokážeme vytvoriť priestor, v ktorom sa budeme vedieť uvoľniť, zahodiť za hlavu každodenné starosti a užívať si niekoľkohodinový a nikým nerušený spánok.

 

Aj keď zariaďovanie spálne pôsobí na prvý pohľad ako hotová veda, nie je to nič náročné.

 

Stačí sa len vyvarovať prešľapov, ktoré by v nás mohli vyvolávať stres a rušiť našu pohodu. Spoznajme príčiny našej nespavosti a vyvarujme sa im. Trochu úsilia predsa stojí za to, aby sme vstávali s úsmevom na tvári.

 

Eva Dedinská, Špecialista na optimalizáciu webov – Naučte sa, ako nastaviť základné SEO on page faktory na svojom webe

Photo by Spacejoy on Unsplash
Photo by Vojtech Bruzek on Unsplash

Hodnotenie

7 tipov, ako zariadiť útulnú spálňu
Hodnotenie 4 z 5
Počet hlasov 3
Pridať top správu
Predchádzajúci Nasledujúci
Vyhľadávanie
Vyhľadať
Monitoring
Odoslať Viac
VÝHODY REGISTRÁCIE

Publikovanie PR správ
Zápis v katalógu
SEO spätné odkazy
Monitoring

Vyskúšaj zdarma