Ako sa obliecť na hory

Ako sa obliecť na hory

Rady a tipy pre voľbu správneho oblečenia na turistiku

12.03.2015 | Shop Trade | www.xtrek.sk

Chystáte sa na turistiku? Do hôr? Jedným zo základných faktorov, ktoré vám umožnia si výlet poriadne užiť, je správna voľba oblečenia. Portál xTrek.sk Vám priniesol niekoľko rád a zásad, ktoré vám pomôžu zvoliť tú správnu kombináciu outdoorového oblečenia, aby ste sa pri turistike mohli sústrediť iba na to príjemné.

 

Ak idete na hory a rozmýšľate ako sa správne obliecť, vždy si spomeňte na zlaté pravidlo: Lepšie viac ako menej. S tým súvisí aj ďalší známy fakt a tým je, že počasie na horách sa môže veľmi rýchlo zmeniť, tým pádom je lepšie byť pripravený na viacero klimatických variant. Preto je dôležité byť nachystaný na ten najhorší scenár, v našom prípade na najhoršie počasie pre dané obdobie.

 

Od oblečenia budeme na horách očakávať, že naše telo udrží v optimálnej klíme aj pri náročnejšom pohybe, čiže v ideálnom prípade bude priedušné, malo by odvádzať telesnú vlhkosť od tela von no zároveň zabráni chladu a vlhkosti dostať sa k telu. Funkciou oblečenia je teda zabrániť tomu, aby sa telo prehrialo alebo podchladilo, čo nám môže v krajných prípadoch zachrániť aj život.

 

A. Cibuľový princíp

 

Nehľadiac na obdobie, počas ktorého sa púšťame na túru, vždy musíme myslieť na jedno: vrstvenie.

 

Ak hovoríme o vrstvách, máme na mysli tri základné:

 

1. vrstva – základná

(tielko/tričko, ponožky, spodné dolné prádlo, u žien aj športová podprsenka)

 

Je dôležité siahať po funkčnej bielizni/termoprádle. Keďže pri túrach vykonávame značnú fyzickú aktivitu, je funkčnosť bielizne nevyhnutná. Základnou črtou takejto bielizne je odvádzane vlhkosti (potu) od tela a tým pádom udržiavanie pokožky v suchu. Táto bielizeň vlhkosť nemá pohlcovať, ale ju odviesť a zároveň aj rýchlo uschnúť.

 

2. vrstva – termoizolačná

 

Ako už z názvu vyplýva, hlavnou funkciou tejto vrstvy je izolácia tepla vytvoreného telom, ďalšie odvádzanie telesnej vlhkosti a zároveň neprepustenie studeného vzduchu/vlhkosti k telu. Zároveň by však táto vrstva mala byť ľahká a rovnako ako prvá vrstva aj rýchloschnúca.

 

3. vrstva – ochranná (vetrovka, nohavice)

 

Táto vrstva má za úlohu chrániť pred prejavmi počasia ako je dážď, sneh či vietor. Zároveň však musí stále odvádzať telesnú vlhkosť zo spodných vrstiev ďalej von a byť aj oderuvzdorná. Po tejto vrstve siahame v prípade potreby/podľa počasia. Aj v teplejších dňoch odporúčame zbaliť si so sebou ľahšiu variantu tejto vrstvy (tenkú vodeodolnú/vetruodolnú vetrovku).

 

B. Doplnky k oblečeniu

 

Ponožky:

Na turistiku a do trekových topánok je nutné vybrať aj správny typ ponožky. Taktiež by mali byť funkčné a mať správnu hrúbku. V príliš hrubej ponožke (napr. hrubej lyžiarskej) sa môže noha dosť potiť, stále je však vhodná ponožka s hrubším profilom najmä v častiach kde môže dôjsť k oderom nohy.

Ďalšie doplnky:

Netreba zabúdať ani na ďalšie doplnky. Keďže hlavou sa odvádza 50% tepla, je nutné na ňu v chladnom počasí nezabúdať. Výber a nosenie čiapky je rovnako dôležité ako iné doplnky. Šatka, alebo v zime kukla je užitočnú pomocník pri rôznorodých aktivitách, no hlavne v extrémnom počasí. Ďalšou praktickou pomôckou do prírody sú návleky. ich zmyslom je zabrániť prenikaniu vlhka a nežiaducich častí do topánky. Taktiež prispievajú k udržiavaniu nôh v teple a pomôžu zabrániť poškodeniu nohavíc.

 

C. Ošetrenie oblečenia

 

Čo sa týka ošetrenia jednotlivých vrstiev oblečenia, odporúčame riadiť sa pokynmi predajcu. Rozhodne pri praní nepoužívajte aviváž..

 

Celé znenie článku nájdete na portáli xTrek.sk

 

 

 

 

 

 

Internetový obchod xTrek.sk
Termolizolačná vrstva - pulóver Millet
Predchádzajúci Nasledujúci
Vyhľadávanie
Vyhľadať
Monitoring
Odoslať Viac
VÝHODY REGISTRÁCIE

Publikovanie PR správ
Zápis v katalógu
SEO spätné odkazy
Monitoring

Vyskúšaj zdarma