Ako sa zamestnať bez predchádzajúcich pracovných skúseností

Ako sa zamestnať bez predchádzajúcich pracovných skúseností

Naozaj sa nedá nájsť brigádu bez skúseností? Ako presvedčiť potencionálneho zamestnávateľa, že ja som preňho ten pravý?

13.05.2016 | Global Services Slovakia s.r.o. | www.gsgroup.sk

Brigádnici sa často svojimi pracovnými výkonmi vyrovnajú aj bežným zamestnancom na trvalý pracovný pomer. Do firiem prinášajú svieže myslenie, nové nápady. Nerobí im problém práca s PC, internetom a mnohí ovládajú jeden či dokonca dva cudzie jazyky na pokročilej úrovni. Napriek tomu sú mnohí zamestnávatelia stále skeptickí a pozerajú hlavne na predošlé pracovné skúsenosti a prax.

 

Zamestnávateľ a životopis študenta

 

Životopis je formálny dokument, ktorý veľmi stručne predstaví uchádzača o prácu, či brigádu. Štandardom je štruktúrovaná forma, aby bolo na prvý pohľad zamestnávateľovi jasné o akého uchádzača ide. Je dôležité klásť dôraz na to, ako sa v životopise predstavíte, ako uvediete svoje pracovné skúsenosti, zručnosti a ostatné údaje. Niekedy sa potenciál uchádzača stráca práve v zlom životopise - chaotickom uvádzaní údajov o sebe, či vynechaní niektorých podstatným informácií. Zamestnávateľ si samozrejme ako prvé všíma pracovné skúsenosti. Každá pracovná skúsenosť je skúsenosť, a tak by ste mali do životopisu uviesť všetky.  Ak máte nejaké pracovné skúsenosti, ktoré sú pre danú pozíciu relevantné, podrobne ich popíšte.

 

Má študent bez praxe šancu zamestnať sa?

 

V prípade, že sa študentovi nedarí nájsť prácu počas štúdia, či už kvôli študijným povinnostiam alebo si nenašiel popri iných záľubách a aktivitách čas, je stále možnosť ako presvedčiť zamestnávateľa, aby ho prijal do zamestnania aj po absolvovaní školy, bez získaných pracovných skúseností. Bude to však stáť určite viac úsilia ako študenta, ktorý počas štúdia absolvoval niekoľko brigád, má pracovné návyky a prax v danej oblasti. Ak prax študent nemá, musí vytiahnuť pred zamestnávateľom iné zbrane, a to svoje osobnostné vlastnosti a odborné zručnosti - jazykové, počítačové, ekonomické a iné. Akákoľvek zručnosť môže byť pre uchádzača o brigádu plusom. Ak máte k dispozícií ukážky vlastnej práce, či už je to písanie blogových príspevkov, článkov z danej oblasti, v prípade programátorov rôzne vlasné aplikácie, určite ich zamestnávateľovi predstavte. Práve tieto výsledky vašej práce môžu veľmi zavážiť pri prijímaní, v prípade, že ste doteraz neboli zamestnaní.

Tu je len niekoľko tipov ako zvýšiť svoju hodnotu pred zamestnávateľom v prípade, že sa vám nedarí nájsť brigádu, či pracu:

 

študujte literatúru v danej oblasti - aktuálne trendy, blogy, magazíny - nájdite si pravidelne chvíľu času, aby ste boli vždy v obraze, pomôže vám to najmä pri pracovnom pohovore píšte vlastný blog - ukážte vašu kreativitu, znalosť v danej oblasti - tvoriť niečo vlastné, je dobrý znak pre zamestnávateľa, že aj v práci budete aktívny, plný nápadov absolvujte kurzy, ktoré vám zabezpečia certifikát do životopisu - certifikáty si zamestnávatelia resp. personalisti všímajú, sú dôkazom vašej snahy a získaných vedomostí a zručností navštevujte prednášky, workshopy, konferencie - rozšíria váš prehľad v danej oblasti a môžete zároveň získať zaujímavé kontakty hľadajte (ne)platenú stáž - platené stáže ponúkajú hlavne veľké spoločnosti, no môžete natrafiť aj na ponuky menších spoločností, v prípade, že sa vám dlhšiu dobu nedarí nájsť platenú stáž, mali by ste vziať aj ponuku na neplatenú stáž, získate v nej rovnaké pracovné skúsenosti, máte rôzne benefity buďte aj dobrovoľníkom - dobrovoľníkov spoločnosti hľadajú úplne stále, síce vám nemôžu poskytnúť odmenu, vedia vám poskytnúť úplne totožné pracovné prostredie, zabezpečia vaše vzdelávanie a niekedy môžete dostať aj rôzne iné nefinančné benefity

 

Celý článok nájdeš tu.

Hodnotenie

Ako sa zamestnať bez predchádzajúcich pracovných skúseností
Hodnotenie 4 z 5
Počet hlasov 2
Pridať top správu
Predchádzajúci Nasledujúci
Vyhľadávanie
Vyhľadať
Monitoring
Odoslať Viac
VÝHODY REGISTRÁCIE

Publikovanie PR správ
Zápis v katalógu
SEO spätné odkazy
Monitoring

Vyskúšaj zdarma