Ako si vybrať spacák na kempovanie?

Ak sa chceme kvalitne vyspať, nestačí nám len tak nejaký spacák

19.06.2023 | PoctiveSEO | procamping.sk

Keď ideme kempovať, potrebujeme k tomu pár veci. Jednou z tých vecí je práve spacák. Ak sa chceme však kvalitne vyspať, nestačí nám len tak nejaký spacák. Mali by sme si vyberať podľa vhodných kritérií.

 

Pred samotným výberom spacáku by sme mali položiť niekoľko otázok. Napríklad pre koho spacák zháňame, v akých podmienkach ho budeme používať a ako často a čo od vybavenia očakávame.

 

Výber podľa teploty

Najčastejšie delenie je podľa teplotného určenia. Spacáky môžeme využívať v lete, v zime alebo počas celého roka.

 

Letné spacáky

Letné spacáky sú určené na používanie počas teplých letných nocí. Hodia sa predovšetkým na nenáročné akcie, na vodu, na festival alebo napríklad do detského tábora. Využijeme ich zvyčajne vtedy, keď teplota neklesne pod cca 5 °C.

 

Pokiaľ nám ale býva v spacáku aj tak teplo a spacák používame len na obyčajné kempovanie na záhrade, môžeme použiť napríklad aj hojdaciu sieť.

 

Trojsezónne spacáky

Trojsezónne spacáky sú najuniverzálnejšou, a teda aj najvyhľadávanejšou kategóriou. Ak spíme vonku od jari do jesene, ak vykonávame náročnejšie aktivity aj počas nepriaznivých poveternostných podmienok je trojsezónny spacák správnou voľbou. Vyspíme sa v ňom pohodlne aj pri teplote okolo 0 °C alebo ľahko pod 0 °C. 

 

Zimné spacáky

Tieto spacáky poskytujú bezkonkurenčný teplotný komfort, ale na úkor vyššej ceny. Bežný turista alebo kempár ich potenciál nevyužije a svoje využitie nájdu skôr vo výbave milovníkov expedícií alebo medzi horolezcami.

 

Výber podľa izolačného materiálu

Spacáky sa líšia aj materiálom, ktorý zaisťuje tepelnú izoláciu. Výber teda závisí aj od toho, akú izoláciu očakávame.

 

Perie

Perie je pomerne drahá surovina, vďaka čomu je aj cena týchto spacákov vyššia ako u spacákov plnených syntetikou. Na plnenie sa najčastejšie používa zmes peria a páperia z husi. 

Perie má rôznu kvalitu a s tým aj rozdielne vlastnosti a iné parametre. Pri spacákoch plnených perím je dôležité sledovať pomer peria a páperia a plnivosť.

 

Páperové spacáky sa vyznačujú svojou kvalitnou tepelnou izoláciou, ktorú ocenia hlavne turisti v zimných podmienkach. Sú tiež veľmi dobre zbaliteľné a hmotnostne ľahké. Ich nevýhodou je náchylnosť na zvlhnutie. Perie po premočení stráca veľmi rýchlo svoju nadýchanosť, a preto jeho izolačné vlastnosti prudko klesajú.

 

Duté vlákno

Duté vlákno bolo vyrobené ako syntetická náhrada peria. Jeho veľkou výhodou je, že svojimi izolačnými vlastnosťami dokáže konkurovať periu. Aj náklady na výrobu sú výrazne nižšie, čo robí spacáky tohto typu lacnejšie. Nadýchanosť u týchto spacákov dokáže svoju funkciu plniť aj pri vlhkejšom počasí. 

 

Tip: Odolný spacák môže byť užitočným pomocníkom pri výletoch s deťmi. Viete, kam vyraziť na výlety s malými deťmi?

 

Krátke jadro

Krátke jadro je jeden z dvoch základných typov izolácie dutým vláknom. Krátke jadro tvorí veľké množstvo kratších dutých vlákien o dĺžke do 5 cm. Tieto vlákna sa do seba zakliesnia a vytvoria tak dutiny, kde je uväznený vzduch. 

 

Monovlákno

Druhým typom izolácie dutým vláknom je monovlákno. Monovlákno funguje na podobnom princípe, no použité vlákna majú veľkú dĺžku. 

 

Výber podľa tvaru

V súčasnosti existuje množstvo tvarov a strihov spacákov, ktoré sú určené pre rôzne špecifické úlohy. Pre kemping môžeme používať spacáky, ktoré majú dva základné tvary.

 

Múmiový tvar

Múmiový typ spacáku lepšie obopína postavu a vďaka anatomickému tvarovaniu je v ňom podstatne menej prázdneho priestoru, ktoré musí vaše telo vyhriať. Najčastejšie sa používa pri stanovaní vo vyšších pohoriach, kde sa predpokladá aj vplyv extrémnejších klimatických podmienkach.

 

Tieto spacáky sú celkovo menšie a lepšie skladovateľné, no niekomu môže byť nepríjemný menší priestor pre nohy.

 

Dekový tvar

Dekový typ sa dá zipsom kompletne rozopnúť a použiť ako deka. Je vývojovo starší a poskytuje oproti múmiovému typu viacej miesta. Vďaka tomu je v ňom komfortnejší spánok. Dekový tvar spacáku síce poskytuje viac miesta, ale pokiaľ by sme chceli spať s partnerom alebo partnerkou v jednom spacáku, určite by sme mali zvoliť radšej kvalitný spacák pre dvoch.

 

Nevýhodou dekového tvaru je však nadbytok vnútorného priestoru, čo má za následok horšie izolačné vlastnosti. Pre jeho slabšie teplotné parametre sa používa na chatách, kempoch a autoturistike v karavanoch.

 

Rastúci spacák

Jednoduché pravidlo hovorí, že by sme si mali zvoliť vždy o 10 až 15 cm dlhší spacák, než je naša výška. To platí aj pre deti. Problém je v tom, že pokiaľ je pri nohách príliš veľká vzduchová bublina, nemá naše teplo dostatočný výkon na to, aby ju vyhrialo a naopak dochádza k preberaniu chladu z okolia, a tým aj k zníženiu teplotného komfortu.

 

Práve preto existuje akýsi špeciálny typ spacáku, kedy sa spacák dá, väčšinou pomocou zipsu, skrátiť alebo predĺžiť a predĺži sa tak možnosť jeho používania.

 

Okrem vyššie spomínaných kritérií ovplyvňuje výber spacáku aj cena alebo to, ako často ho budeme používať. Mali by sme si teda vybrať čo najvhodnejší spacák, aby sme získali plnohodnotný zážitok z kempovania.

 

Michal Horváth, Špecialista na optimalizáciu webov - Naučte sa, ako nastaviť základné SEO on page faktory na svojom webe

 

Hodnotenie

Ako si vybrať spacák na kempovanie?
Hodnotenie 4.33 z 5
Počet hlasov 3
Pridať top správu
Predchádzajúci Nasledujúci
Vyhľadávanie
Vyhľadať
Monitoring
Odoslať Viac
VÝHODY REGISTRÁCIE

Publikovanie PR správ
Zápis v katalógu
SEO spätné odkazy
Monitoring

Vyskúšaj zdarma