Ako ti môže asertivita pomôcť v práci alebo v škole?

Ako ti môže asertivita pomôcť v práci alebo v škole?

Asertivita a jej výhody

23.07.2020 | Global Services Slovakia s.r.o. | www.brigada.sk

Nie každý sa rodí asertívny. Áno, pre ľudí, ktorí sa považujú za submisívne typy, je niekedy veľmi namáhavé neučiť sa jej. Asertivita je niečo ako zlatá stredná cesta medzi agresivitou a pasivitou. Asertivita je v mnohých zamestnaniach chápaná veľmi pozitívne, ale niektorých ľuďom sa jej prejavy môžu zdať veľmi rázne, až agresívne, aký je medzi nimi rozdiel?

Asertívna komunikácia

Človek dokáže povedať nie, povedať, čo chce a čo nie, ale nikdy pri tom nezabúda na ľudský prístup a pochopenie druhej strany. 

Agresívna komunikácia

Má síce blízko v asertivite, najmä priebojnosťou a státím za svojimi názormi. Avšak prezentovanie svojich názorov alebo svojich potrieb vyznieva o dosť sebeckejšie. nedbá na to, čo si ľudia okolo myslia a ako sa cítia. V podstate ho vôbec nezaujíma to aký dopad má jeho rozhodovanie na ľudí okolo neho.

 

Asertivita vyžaduje tréning – ide o hľadanie balansu medzi sebou a okolím. Aby si sa stal viac asertívnym je potrebné poznať tieto veci:

 

Hranice

Odkiaľ až pokiaľ budeš ochotný ľuďom vyhovieť a nakoľko budeš voči nim zhovievavý. Urči si svoj osobný priestor a filtruj, čo ti je prijemné a čo nie. Svoje priania a obavy by si sa nemal báť dať najavo- a vždy je lepšie niečo povedať, než čakať kým to všetkým dôjde.

 

Potrebuješ sa naučiť o sebe viac rozprávať

Tým teraz nemyslíme rozprávať o najobľúbenejšom jedle, hudbe a podobne, ale viac do svojho slovníka zapojiť „Ja“. Ak si mal doteraz problém s pasívnou komunikáciou a skôr si bol tichý a nedokázal si sa riadne presadiť, pravdepodobne si sa snažil vytvoriť cestu pre druhých. Ak sa chceš učiť asertivite určite sa musíš naučiť častejšie používať : Ja by som chcel.. Ja si nemyslím... Ja by som chcel.. a podobne.

Za asertívnu techniku pri presadzovaní svojho názoru alebo požiadavky najviac používa tzv. pokazená platňa – tým pádom neustále opakovať  to, čo chceš aby niekto druhý robil.

 

Zrozumiteľne ale na istotu!

Správna komunikatívnosť je základ úspechu. Asertivita so sebou prináša sebavedomie a odhodlanosť a to je všetko v poriadku – pokiaľ nie je prekročená čiara smerom k agresivite. Svojim priateľom, kolegom alebo podriadeným potrebuješ veci vysvetľovať pomaly a zrozumiteľne. Nesnaž sa na človeka tlačiť. Najlepšie je ak svoju odpoveď alebo otázku necháš jednoduchú a príbeh, ktorý je za tou odpoveďou skrytí si necháš radšej pre seba.

Asertivite sa môžeš učiť pomaly a postupne si začneš viac uvedomovať, aké frázy sú najprospešnejšie – prípadne k tomu môžeš pripojiť reč tela a očný kontakt a naučiť sa ako s nimi správne pracovať.

 

Prijímaj kritiku

Kritika je u mnohých ľudí veľmi podceňovaná a berie sa väčšinou iba z negatívneho pohľadu. Pritom kritika je to najlepšie, čo človek môže dostať, pretože môžeš na sebe ďalej pracovať a vylepšovať sa. Ak získať kritiku, niečo si z nej zober – na druhej strane sám sa neboj kritiku dať. Ak sa ti niečo nezdá v poriadku alebo máš voči niečomu výhrady, povedz si svoj názor.

 

Asertivita pomáha ako v práci, na brigádach, tak aj v osobných kruhoch. Je to podľa viacerých najlepšia možnosť komunikácie - pretože sa pri nej vedia prejaviť obe strany. Pri nej sa učíme rozpoznať alebo aj harmonizovať svoje vlastné názory s názormi okolia. Rovnako ako sa nemôže zabúdať na empatiu a rešpekt voči okoliu, tak sa nemôže zabúdať na to, kým si ty a čo chceš dosiahnuť.

Hodnotenie

Ako ti môže asertivita pomôcť v práci alebo v škole?
Hodnotenie 4.5 z 5
Počet hlasov 2
Pridať top správu
Predchádzajúci Nasledujúci
Vyhľadávanie
Vyhľadať
Monitoring
Odoslať Viac
VÝHODY REGISTRÁCIE

Publikovanie PR správ
Zápis v katalógu
SEO spätné odkazy
Monitoring

Vyskúšaj zdarma