Ako vzniká ohňostroj?

Ako vzniká ohňostroj?

Pred tým, než táto zábavná pyrotechnika poputuje z továrne na nočnú oblohu musí absolvovať niekoľ procesov.

02.12.2014 | Ekopyro | www.ekopyro.sk

 

Určite ste si už viackrát pri pohľade na rozžiarenú oblohu plnú ohňostrojov pomysleli, ako to tí pyrotechnici robia, že im rakety vybuchujú v tom správnom momentne, do správneho tvaru a farieb.

Ohňostroje sú častou súčasťou štátnych sviatkov, športových podujatí, koncertov, svadieb alebo domácich osláv. Podľa príležitosti tiež prispôsobujeme druh delobuchov. Či použijeme tie najjednoduchšie, ako prskavky alebo rôzne druhy fontán, prípadne komplikované do hudby odpaľované rakety alebo guľové bomby.

Ako to teda pri odpaľovaní profesionálneho ohňostroja vyzerá?

Prvé prípravy sú spojené s vybavovaním povolení, súhlasom majiteľov pozemku prípadne samosprávy a bezpečnosťou. Najideálnejším odpaliskom je vodná hladina, za ňou nasledujú veľké lúky a futbalové ihriská. Aby všetko prebiehalo bezpečne, treba si všímať okolité miesta, ktoré by mohli začať horieť. Na kvalitu vplýva aj verejné osvetlenie, ktoré ovplyvňuje viditeľnosť. Výsledkom prvých príprav by mala byť mapa, na ktorej sú zakreslené odpaliská, požiarnici, stanovisko divákov a rizikové oblasti.

Ohňostroj sa odpaľuje v kovových rúrach, mažiaroch, ktoré sú dômyselne rozmiestnené na ploche. Do mažiara sa vkladá vždy jedna guľová alebo valcová bomba. Pri veľkých ohňostrojoch sa ich môže použiť a tisíc. Majú rôznu výšku, priemer alebo sklon. Guľa môže mať priemer aj tristo milimetrov a skladá sa z dvoch častí, zo spodnej výmetnej a vrchnej efektovej. Spodná časť sa stará o to, aby sa horná, efektová časť dostala do výšky, niekedy aj stodvadsať metrov.

Čierny prach sa po zážihu premení na plyn, ktorý sa rozpína a vynesie guľu do vzduchu. Oneskorovač zabezpečí, že efektová časť vybuchne v dostatočnej výške a rozptýli tzv. svetličky, ktoré majú rôzny tvar, farbu aj zloženie. Pri zložitých obrazcoch sa svetličky ručne vkladajú v danom tvare do gule, napríklad je z nich už vytvorení tvar srdca. O farbu sa zase starajú horiace kovy. Ak na zlúčeninu stroncia nabalíme substanciu s obsahom medi, zapáli sa najprv na modro a keď tá časť prehorí, svetlica bude červená. Efekty dostávajú názov podľa kvetín, najbežnejšou sú pivonky, ktoré majú guľovitý tvar, ľalie sú hlučné a majú ťahavé konce, ako kométa. Existuje asi dvetisíc druhov efektov.

Ak by ste sa zábavnej pyrotechnike chceli venovať profesionálne, budete potrebovať preukaz odpaľovača. Ten získate po absolvovaní skúšok pred komisiou Hlavného banského úradu, absolvovaní trojtýždenného kurzu a získaní šesťmesačnej praxe. A chýbať by vám nemala ani dostatočná kreativita, aby vaše ohnivé predstavenie potešilo divákov.

 

Predchádzajúci Nasledujúci
Vyhľadávanie
Vyhľadať
Monitoring
Odoslať Viac
VÝHODY REGISTRÁCIE

Publikovanie PR správ
Zápis v katalógu
SEO spätné odkazy
Monitoring

Vyskúšaj zdarma