Chyby mladých pri hľadaní zamestnania

Chyby mladých pri hľadaní zamestnania

Jediným problémom nie je len všeobecne známa zlá situácia na trhu práce, ale často aj chyby pri hľadaní a získavaní brigády.

02.08.2013 | Global Services Slovakia s.r.o. | www.brigada.sk

Hľadanie študentskej brigády je pri súčasnej situácii na trhu práce a zmenami v odvodovom zaťažení dohôd, ktoré nastali v roku 2013,  problémom množstva mladých ľudí, predovšetkým študentov a absolventov stredných a vysokých škôl. Okrem všeobecne známej zlej situácie na trhu práce, je dôležité sa zamyslieť aj nad tým, či problém nie je ešte niekde inde.

 

Najčastejšie dôvody, ktoré ovplyvňujú úspešnosť nájdenia brigády:

 

1. Neskoré hľadanie brigády. Veľmi častým problémom  mladých ľudí je čas, v ktorom začnú brigádu hľadať. Väčšina študentov a absolventov škôl končí školský rok až koncom júna, kedy je ľudí hľadajúcich brigádu najviac, a tak sú šance na nájdenie brigády oveľa nižšie. Ak študent hľadá brigádu počas roka, teda po konci letných prázdnin až do apríla, šanca nájsť si napr. dobrú brigádu v zahraničí je oveľa väčšia.

 

Je len na časových možnostiach a prioritách študenta, či bude zvládať brigádu popri škole, alebo je odkázaný len na študentskú brigádu počas prázdnin. V prípade že si študent  hľadá brigádu na leto, odporúča sa začať skôr ako koncom júna a začiatkom júla.

 

2. Nevyužitie svojich kontaktov (rodiny, známych). Veľa z hľadajúcich zabúda osloviť svojich známych a rodinu s tým, či nehľadajú niekoho konkrétneho, prípadne nepoznajú spoločnosť, ktorá hľadá brigádnika. V regiónoch ako napr. Sabinov alebo Trebišov s malou ponukou brigád je opýtanie sa známych, či nepotrebujú pomoc vo firme, jedinou možnosťou ako záskať brigádu.

 

3. Zlý životopis / motivačný list. Životopis má jasne predpísanú štruktúru. Okrem formálnej úpravy je dôležité, aby ste uvádzali len relevantné údaje, t.j. údaje ktoré súvisia s brigádou, o ktorú žiadate. Taktiež veľmi dôležité je brať ohľad aj na gramatiku, teda vyhýbanie sa pravopisným chybám v životopise. O tom ako písať životopis sa môžete dočítať aj v poradni Brigada.sk. Všetko rovnako platí aj pre motivačný list.

 

4. Nezvládnutie pracovného pohovoru – nedostatočná príprava. Veľmi dôležité je nezanedbať prípravu na pracovný pohovor. Dôkladná príprava zabezpečí hladký pribeh a menej stresu, ktorý často ovplyvňuje celý priebeh pohovoru. 

 

 

5. Nevhodný obsah v profile sociálnej siete. Vždy je dobré sa zamyslieť nad tým, kto všetko vidí vaše príspevky a fotografie skôr ako ich na sociálnu sieť uverejníte. Chráňte si svoje súkromie zabezpečovacími prvkami, ktoré sociálne siete ponúkajú a dobre zvážte čo všetko ľuďom na sociálnej sieti zo svojho súkromia ponúknete.

 

 

6. Necielené hľadanie brigády. Skôr než začne mladý človek hľadať brigádu, musí si uvedomiť, kvôli čomu vlastne brigádu hľadá. Môže ísť o jeho budúcnosť, kariéru, alebo výhradne len kvôli zárobku, zaplateniu nákladov na štúdium, či získaniu financií na zábavu a voľný čas. 

 

7. Nedostatočné sebavedomie. Zdravé sebavedomie je pri hľadaní brigády dôležité. Mnoho mladých ľudí vyhľadáva len brigády, ktoré nevyžadujú žiadne zručnosti navyše, hoci by mali šancu dostať aj náročnejšiu brigádu. Sebavedomie je taktiež dôležité aj pre úspech na pracovnom pohovore. Zvýšiť sebavedomie v takejto situácii sa dá jednoducho dôkladnou prípravou a vzdelávaním.

 

Dodržiavať tieto zásady nezaberie veľa času, no rozhodne zvyšujú úspech pri hľadaní a získaní brigády.

 

 

 

Hodnotenie

Chyby mladých pri hľadaní zamestnania
Hodnotenie 4.2 z 5
Počet hlasov 5
Pridať top správu
Predchádzajúci Nasledujúci
Vyhľadávanie
Vyhľadať
Monitoring
Odoslať Viac
VÝHODY REGISTRÁCIE

Publikovanie PR správ
Zápis v katalógu
SEO spätné odkazy
Monitoring

Vyskúšaj zdarma