Čo by ste mali vedieť o detských autosedačkách?

Čo by ste mali vedieť o detských autosedačkách?

Základné fakty a princípy, podľa ktorých vybrať správnu detskú autosedačku.

06.02.2014 | CentrumKolies | www.autosedacky24.sk

Zákon o povinnom používaní autosedačiek u detí s výškou do 150cm, prijalo Slovensko v roku 2008. Legislatíva sa však mení od štátu k štátu, pričom treba brať do úvahy nielen výšku dieťaťa, ale aj jeho vek. Výška dieťaťa je dôležitá napríklad v Maďarsku a v Rakúsku, kde tak isto ako na Slovensku platí hodnota 150 cm. V Poľsku, v Nemecku, či v Španielsku sa však k výške 150 cm pridáva aj veková hranica 12 rokov. V takom Fínsku je detská autosedačka povinná až do 15. roku života, podmienená 150cm výškou.

 

Prečo je však toľko vážnych úrazov (v niektorých prípadoch smrteľných), keď všetci dodržiavajú zákon o autosedačkách, a svoje deti do nich umiestňujú?

 

Odpoveď je jednoduchá. Bezpečnosť. Nie každá autosedačka totiž spĺňa bezpečnostné normy. Prvá vec, ktorú by ste si mali na novej autosedačke všímať je špeciálny štítok o splnení normy ECE R44/03 alebo ECE R44/04. Je to základná bezpečnostná norma, ktorá však nie je adekvátnym ukazovateľom kvality. Napriek tomu však túto základnú normu nespĺňa veľké množstvo autosedačiek dovážaných napr. z Poľska. Pri kúpe novej autosedačky by ste mali preto postupovať podľa konkrétnych kritérií a pritom sledovať recenzie, prípadne výsledky crash testov jednotlivých typov autosedačiek. Taktiež platí, že bezpečnejšie sú zväčša autosedačky s Isofixom, ktorý sa vyskytuje na kvalitnejších modeloch a zároveň predstavuje bezpečnejší spôsob uchytenia sedačky.

 

Autosedačky sú často rozdeľované do rôznych tried podľa bezpečnosti, a zároveň do skupín podľa hmotnosti. Čo sa týka bezpečnostných tried, tieto poznáme v rozmedzí od základnej bezpečnostnej triedy, až po najvyššiu. Pri výbere autosedačky treba dbať na kvalitné bočnice, na hmotnosť autosedačky ako takej (nemala by byť príliš ľahká- polystyrénová), takisto na materiál z ktorej je vyrobená – poťahy, a pri kvalitnejších sedačkách aj nastaviteľnosť opory hlavičky dieťaťa.

 

Podľa hmotnosti delíme detské autosedačky na kategórie:

0 – pre deti do 12 mesiacov a hmotnosti max 10kg, autosedačka musí byť inštalovaná jedine proti smeru jazdy (môžete ju nainštalovať aj na sedadlo spolujazdca v prípade vypnutia airbagov)

0+ – pre deti do 24 mesiacov a hmotnosti max 13kg (približne do 75cm výšky), inštalovaná výlučne proti smeru jazdy

ak hovoríme o kategórii 0/0+ autosedačky sa líšia svojím tvarom – poznáme ich v podobe vajíčok, resp. škrupiniek, ktoré sú cenovo výhodné, nakoľko ich môžeme používať po pripojení na podvozok aj ako kočík

0/1 – univerzálna autosedačka pre deti od 0 - 4 rokov s maximálnou hmotnosťou 18kg

1 – pre deti v rozmedzí 9 mesiacov až do 4 rokov, s hmotnosťou 9-18kg, sedačky v tejto kategórií musia byť zabezpečené bezpečnostným pásom v oblasti rozkroku

2 – pre deti vo veku 3-6 rokov s hmotnosťou 15-25kg, inštalujú sa na zadné sedadlá v smere jazdy

3 – pre deti od 5-12 rokov s hmotnosťou 22-36kg, inštalované v smere jazdy na zadných sedadlách

Deťom, ktoré sa nezmestia do hmotnostného limitu alebo výškou presahujú opierku autosedačky, sú určené špeciálne sedáky. Sú dostupné v rôznych variantoch, aby bolo umožnené bezpečné využitie bezpečnostných pásov.

 

V prípade kúpy univerzálnej autosedačky treba radšej investovať do kvality, nakoľko musí byť takáto sedačka vybavená rôznymi odnímateľnými časťami, ktoré musia byť konštrukčne kvalitnejšie zhotovené.

 

Ak by ste sa rozhodli pre kúpu už používanej autosedačky, presvedčte sa o jej 100% stave. Môže byť totiž poškodená (aj keď tak navonok nevyzerá), a tým pádom nemusí prípadný náraz vydržať.

 

 

 

 

 

Hodnotenie

Čo by ste mali vedieť o detských autosedačkách?
Hodnotenie 4.75 z 5
Počet hlasov 4
Pridať top správu
Predchádzajúci Nasledujúci
Vyhľadávanie
Vyhľadať
Monitoring
Odoslať Viac
VÝHODY REGISTRÁCIE

Publikovanie PR správ
Zápis v katalógu
SEO spätné odkazy
Monitoring

Vyskúšaj zdarma