Čo pomáha pri prekonaní sezónnej depresie?

Čo pomáha pri prekonaní sezónnej depresie?

Vyskúšaj naše rady a vyvaruj sa neželanej melanchólii

18.10.2019 | Global Services Slovakia s.r.o. | www.brigada.sk

V mesiacoch september a október to celé začína. Je úplne jedno či si študent alebo pracujúci. Tým, že je podstatnou časťou dňa práve tma a dni sa skracujú v porovnaní s letom, mnoho ľudí začína pociťovať stavy úzkosti a dokonca depresie. Čo spôsobuje sezónnu depresiu? Síce môžeme hádzať vinu na prírodu, ktorá sa mení čoraz extrémnejšie, no ide aj o zmenu zmýšľania a podania obdobia, ktoré nastalo.

 

 

Leto nám evokuje vo veľkej časti bezstarostnosť a nekonečný optimizmus. Odrazu príde chladno a vietor, povinnosti, škola a podobne.

Sezónna afektívna porucha je stavom, ktorý sa vyskytuje najmä počas jesene a zimy. Aj napriek tomu, že sa veľa ľudí z jesene tešiť vie, napadnúť môže kohokoľvek. Väčšinou sa pripisuje práve vysoko senzitívnym ľuďom, ktorý citlivo reagujú na zmeny počasia.

 

Ako bojovať proti nežiaducim účinkom jesene?

 

 

Spomaľ

Chápeme, že pre viacerých, najmä študentov, je september začiatkom školy a snahy na sebe pracovať. nie je potreba to brať tak vážne, ide o zvyk. Ako si si mohol všimnúť po nejakom čase sa tvoj stav ustáli a nebudeš nič brať tak vážne, ako napríklad prvý týždeň. Práve v momente, kedy vieš, že toho bude moc, sa uvoľni a naplánuj si, ktoré veci sú prioritou a podľa toho sa následne riaď.

 

Cvič

Aj počas jesene je pohyb základom. Možno to cez leto išlo práve o to ľahšie, že nám bolo o dosť príjemnejšie sa vyvaľovať na slnku, dovolenke a podnikať rôzne akcie s kamarátmi. To je však cez zimu ťažšie práve kvôli neprajnosti počasia. Potrebné je prekonávať sa a ak nie si typ re túru alebo prechádzky po horách, jednoducho skoč do fitka alebo si zacvič doma.

 

Zmeň stravu

Strava je dôležitá v každom ročnom období, no práve pod tlakom počasia, ktoré z náš akoby vysáva všetku energiu, je podstatné doplňovať podstatné živiny, ktoré tak ľahko nenačerpáme. Je to napríklad vitamín D, ktorý sme mohli doteraz prijímať jednoducho zo slnka. Odporúčajú sa sezónne potraviny, konkrétne pre vitamín D je vhodná konzumácia žĺtkov, bravčovej pečene, rýb a rybieho oleja.

 

Vyhľadávaj svetlo

Svetlo nám chýba asi všetkým, lebo práve tma je to, čo nás uspáva. Nejde iba o zamračené počasie a dážď, taktiež aj skrátenie dňa,  a teda sa budíme za tmy a za tmy aj chodievame domov. Odporúčajú sa rôzne terapie svetlom, ktoré by mali pomôcť. Prirodzenou cestou je podstatné vyhľadávanie svetla, takže ak si doma, poriadne si vyvetraj a odostri.

 

Zmeň prístup

Zmena myslenia už na začiatku jesene nie je na škodu. Je to taký menší reštart, ber to tak. Túto zmenu nemusíš praktizovať iba v svojej hlave, môžeš si veci nanovo zorganizovať, upratať si skrine a podobne.

 

Stále sa však môže stať, že má táto depresia ešte horší vplyv na niektorých ľudí. Vtedy sa odporúča navštíviť odbornú pomoc a hlavne sa zdôveriť. Môže sa to zdať ako nevinná melanchólia počas zimných mesiacov, no nie je určite v poriadku znepríjemňovať si zvyšok roka práve sezónnou poruchou.

Hodnotenie

Čo pomáha pri prekonaní sezónnej depresie?
Hodnotenie 4.75 z 5
Počet hlasov 4
Pridať top správu
Predchádzajúci Nasledujúci
Vyhľadávanie
Vyhľadať
Monitoring
Odoslať Viac
VÝHODY REGISTRÁCIE

Publikovanie PR správ
Zápis v katalógu
SEO spätné odkazy
Monitoring

Vyskúšaj zdarma