Čo ste nevedeli o najdrahšej minci sveta?

Čo ste nevedeli o najdrahšej minci sveta?

Poznáte nanajvýš našu menovú jednotku a tým sa váš záujem o numizmatiku končí? Je na čase si rozšíriť obzory.

18.02.2014 | Macho & Chlapovič | www.machochlapovic.sk

Poznáte nanajvýš našu menovú jednotku a tým sa váš záujem o numizmatiku končí? Je na čase si rozšíriť obzory. Minimálne o poznatok, ktorá minca na svete má tú najvyššiu hodnotu.

 

Investičné zlato, a to konkrétne zlaté mince a s nimi súvisiaci predaj zlata, bol výhodným artiklom už v dávnych časoch. Príbeh tej najhodnotnejšej mince Double Eagle sa začal v roku 1933 a bez preháňania mu možno prideliť punc akčnosti. Prezident Spojených štátov amerických Theodore Roosevelt nechal prvýkrát raziť Double Eagle už v roku 1907. Túžil vlastniť zlaté mince, ktoré by mohli bez problémov konkurovať kráse tých antických. Počas svetovej krízy ale odštartoval sled zaujímavejších udalostí. V roku 1933 vydal vtedajší prezident Franklin Roosevelt nariadenie, aby si všetci občania vymenili mince za bankovky. Jeho primárnym cieľom bolo zachrániť krajinu pred platobnou neschopnosťou práve zákazom držania zlata. Všetky zlaté mince boli následne roztavené do zlatých prútov a uschované vo Fort Knox. Niekoľkým kusom sa ale podarilo uniknúť. FBI po náročnej práci našla a zničila všetky, okrem jednej. Tá prežila vďaka Farúkovi, egyptskému kráľovi, ktorý ju pred tajnou službou ukryl pod pyramídami v rodnej krajine a na dlhých 42 rokov sa po nej zľahla zem. Až v roku 1996 bol pri pokuse o jej predaj zatknutý obchodník s mincami Stephen Fenton, pričom dodnes ostáva záhadou, ako sa mu podarilo mincu získať. Koncom júla 2002 sa minca Double Eagle dostala na legálnu aukciu v Sotheby’s v New Yorku a predala sa za rekordných 7,2 milióna Eur. Dnes ju môžu záujemcovia vidieť vo Federal Reserve Bank of New York a ďalšie dva exempláre Double Eagle sa nachádzajú v Národnom múzeu americkej histórie.

 

Ktorá NAJ je tá slovenská?

 

Aj v našich končinách máme mincu, ktorá zaujíma z hľadiska hodnoty svoje prvenstvo.  Jedná sa o banskoštiavnický Zlatník razený v Kremnici. Jeho predajná cena bola vyčíslená na astronomických 130 000 Eur. Pýtate sa, prečo je daná minca taká hodnotná? Odpoveď je jednoduchá. Prvé razené mince boli v Kremnici vyrábané podľa vzoru mincí z Florencie a nazývali sa príznačne – florény. Spomínaný zlatník je ale pôvodom mladší, čím výrazne získal na hodnote.

Hodnotenie

Čo ste nevedeli o najdrahšej minci sveta?
Hodnotenie 5 z 5
Počet hlasov 3
Pridať top správu
Predchádzajúci Nasledujúci
Vyhľadávanie
Vyhľadať
Monitoring
Odoslať Viac
VÝHODY REGISTRÁCIE

Publikovanie PR správ
Zápis v katalógu
SEO spätné odkazy
Monitoring

Vyskúšaj zdarma