Kladka v praxi

Kladka v praxi

Je dôležité, aby to, čo sme sa učili v škole, sme nielen vedeli na skúške, ale vedeli, ako to funguje v praxi.

03.07.2014 | ONLINE TORO,s.r.o. | www.amax.sk

Vezmime si napríklad taký kladkostroj. V praxi sa s ním stretne málokto, ale aj tak je to zariadenie vo veľkej miere využívané pri stavbe vo výškach, kam treba dopraviť iné pracovné nástroje alebo materiál (napr. maltu).   

    Kladka môže byť zložená z jedného alebo viacerých koliesok. Dnes sú už poväčšine elektrické. Pri jednom koliesku sa mení smer sily, ktorú musí človek vynaložiť, aby sa zdvíhané bremeno dostalo do výšky. Miesto toho, aby sa teleso zdvíhalo smerom zdola hore, ťahá sa zhora dole. Človek pri ťahaní dole vyžije vlastnú tiaž a pre svaly je to jednoduchšie.    

V prípade, ak má kladkostroj viac kladiek, mení sa nielen smer, ale aj veľkosť sily potrebnej k zdvihnutiu bremena. Výsledná práca z pohľadu výpočtov je však rovnaká a je potrebné vytiahnuť dlhšiu časť lana. S jeho pomocou je možné vytiahnuť aj bremeno, ktoré je oveľa ťažšie (niekoľkonásobne) než teleso vyťahované jednoduchou kladkou.

Kladkostroje sa však okrem stavieb využívajú aj v množstve ďalších zariadení, ako napríklad v garážach, dielňach, autoservisoch, ale aj veľkých závodoch zameraných na priemyselnú výrobu.

Dobré kladkostroje sú tie, ktoré majú robustnú konštrukciu a silný bezpečnostný prvok, teda rýchlu záťažovú brzdu (zabezpečuje stabilitu a umiestnenie bremena). Je dobré, keď je reťaz a ostatné kovové prvky vyrobené z pozinkovanej ocele, čo je materiál odolný voči hrdze.  

Mnohé spoločnosti dovážajú kladkostroje zo zahraničia, pričom sa špecializujú aj na rôzny sortiment, ako sú iné stroje alebo aj rôzne príslušenstvo, ktoré sa pri práci s nimi používa, ako napríklad pracovné odevy  či pracovná obuv.

Predchádzajúci Nasledujúci
Vyhľadávanie
Vyhľadať
Monitoring
Odoslať Viac
VÝHODY REGISTRÁCIE

Publikovanie PR správ
Zápis v katalógu
SEO spätné odkazy
Monitoring

Vyskúšaj zdarma