Klamať sa nemá (ani v životopise)!

Klamať sa nemá (ani v životopise)!

Takmer každý životopis obsahuje niekoľko nepravdivých informácií. Problém je aj ak uchádzač klame neúmyselne.

13.04.2015 | Global Services Slovakia s.r.o. | www.brigada.sk

Klamanie v životopise je už dlhodobo vážnou témou medzi personalistami a zamestnávateľmi. Často totiž na vypísanú pracovnú pozíciu dostanú hneď niekoľko životopisov, v ktorých už na prvý pohľad niečo nesedí. V lepšom prípade im klamstvo pomôže odhaliť už životopis, v horšom prípade to zistia až na pracovnom pohovore a prinajhoršom až po prijatí do zamestnania. Táto situácia by však nemala nastať ak personalista svoju prácu vykoná zodpovedne.

 

Aká je tolerancia klamstva v životopise?

Nulová. Životopis by mal vždy obsahovať len pravdivé údaje, ktoré viete dokázať (certifikátom, referenciami, testom a pod.). Personalista by nemal po zistení, že uchádzač v životopise klame, takéto zachádzanie tolerovať a uchádzača by mal okamžite vyradí z výberového konania.

 

Prečo uchádzači o sebe v životopise klamú?

Najväčšie percento prípadov, kedy uchádzači o sebe v životopise klamú, je takých, kedy uchádzač zle ohodnotí svoje zručnosti. Objektívne ohodnotiť odborné zručnosti totiž nie je tak jednoduché, ako sa môže na prvý pohľad zdať. Preto sa v často v životopise vyskytne informácia o expertných zručnostiach v MS Word alebo MS Excel. Testom na pracovnom pohovore však ucházač preukáže len základnú zručnosť oboch programov. Tento nepomer je spôsobený najmä tým, že uchádzač nevie ohodnotiť svoju znalosť. Personalista často vie určiť úroveň znalosti MS Word už len z toho, aký životopis mu uchádzač pošle.

 

Dobrý životopis bez klamania

Ak nie ste presvedčení o úrovni svojich jazykových a IT zručností, vyskúšajte absolvovať nejaký test (na internete ich je množstvo) alebo absolvovať kurz podľa toho, akú úroveň zručností chcete dosiahnuť. Výsledkom takéhoto kurzu je obyčajne aj záverečný test, ktorý je zároveň potvrdením vašich zručností na tejto úrovni.

 

Rovnako to platí aj pri jazykových zručnostiach, kedy často uchádzači uvádzajú aktívnu znalosť jazyka a personalista až na pracovnom pohovore zistí, že uchádzač má problém aj s komunikáciou na jednoduché témy.

 

Preceňovanie sa v životopise  nie je ideálnym riešením, ako získať brigádu. Pracovné pohovory vždy testujú zručnosti, ktoré sú pri brigáde vyžadované, ak tieto zručnosti nemáte, nemali by ste na takúto ponuku reagovať. Doplňte si potrebné zručnosti a následne reagujte na ponuku.

Pracovné príležitosti pre študentov, brigády, stáže | Brigada.sk
 

Hodnotenie

Klamať sa nemá (ani v životopise)!
Hodnotenie 5 z 5
Počet hlasov 2
Pridať top správu
Predchádzajúci Nasledujúci
Vyhľadávanie
Vyhľadať
Monitoring
Odoslať Viac
VÝHODY REGISTRÁCIE

Publikovanie PR správ
Zápis v katalógu
SEO spätné odkazy
Monitoring

Vyskúšaj zdarma