Nový druh zábavy - Únik z izby (Escape Room)

Nový druh zábavy - Únik z izby (Escape Room)

Ocitli sa zamknutí v neznámej izbe a nevedia ako sa dostať von. Námet na dobrý film? A čo keby ste sa to stalo vám?

08.08.2015 | Brainteaselava Escape Room | brainteaselava.sk

Ocitli sa zamknutí v neznámej izbe a nevedia ako sa dostať von. Na prvý pohľad vyzerá ako obyčajná izba, no niektoré veci predsa len vyzerajú akoby navyše. Námet na dobrý film? A čo keby ste sa ocitli v tejto situácii vy?

 

Počítačové hry a herné konzoly sa stále tešia veľkej obľube, ale v poslednej dobe stúpa záujem o reálny zážitok. Moderné technológie síce dovoľujú stále lepšie vnímanie v podobe 3D obrazu, reálneho zvuku či ďalších takzvaných 4D efektov,no nie každému to postačuje. Stále viac ľudí si to chce zažiť na vlastnej koži. Kým strielačky si už dlhšie môžete vyskúšať v podobe Airsoftu, Paintaballu, či LaserTag, miesto okruhových závodov sa vyblázniť na motokárach, iba nedávno sa rozšírila možnosť prežiť si aj svoje vlastné RPG kedykoľvek chcete.

 

Inšpiráciou k tomu boli najmä klikacie escape the room adventúrky, kde bolo cielom dostať sa postupne z rôznych miestností. V reálnej únikovej hre (alebo Real-life escape game) ide v podstate o to isté. Skupina ľudí je zatvorená v tematickej miestnosti s cieľom dostať sa odtiaľ von v určenom časovom limite. Sú pri tom odkázaní len sami na seba, svoju všímavosť a schopnosti. Musia postupne využiť veci, ktoré našli v miestnosti tak, aby získali ďalšie indície, či kľúče a dostali sa von.

 

Prvú reálnu únikovú hru pripravila zrejme skupina programátorov v Silicon Valley ešte v roku 2006 s názvom “Pôvod” a tematikou z románov Agáty Christie. V roku 2008 začal únikové hry pod názvom Real Escape Game pravidelne organizovať Takao Kato a jeho spoločnosť SCRAP. Boli zvyčajne pre 20 ľudí a téma a úlohy sa menili každé dva týždne.

 

Skutočnú escape room hru pre malú skupinu ľudí, ktorá je zavretá úplne sama v jednej či dvoch miestnostiach a súperí iba s časom, otvorili prvý krát v Budapešti v roku 2011. Jej výhodou je hlavne, že jednotliví hráči sú do hry viac zapojení a vnímajú intenzívnejšie, že sú sami, odkázaní iba na pomoc svojich priateľov. Aj preto sa escape room stala aj obľúbenou teambuildingovou aktivitou, ktorá odhalí ako vedia kolegovia komunikovať, spolupracovať, vymýšľať nekonvenčné riešenia, či rozmýšľať pod stresom.

 

V poslednej dobe sa escape room game rozšírila aj na Slovensku. Prístupných je už okolo 20 izieb, pričom medzi najobľúbenejšie podľa portálu TripAdvisor patria Paniq Room, Brainteaselava Escape Room, The Room, či Izba číslo 13, ktoré sa nachádzajú v Bratislave. Vyskúšať to je naozaj jednoduché a nestojí viac ako moderné kino.

Hodnotenie

Nový druh zábavy - Únik z izby (Escape Room)
Hodnotenie 4 z 5
Počet hlasov 2
Pridať top správu
Predchádzajúci Nasledujúci
Vyhľadávanie
Vyhľadať
Monitoring
Odoslať Viac
VÝHODY REGISTRÁCIE

Publikovanie PR správ
Zápis v katalógu
SEO spätné odkazy
Monitoring

Vyskúšaj zdarma