Parapet –  detail s veľkým významom

Parapet – detail s veľkým významom

Investícia do nových okien je dlhodobé a dôležité rozhodnutie. Väčšinou potrebujeme dostatok času, kým nájdeme tie správne.

26.11.2013 | Media In | www.mediain.sk

Často sa nám zdá, že parapet nemá veľký význam . Zvyčajne si ho vyberáme na konci nášho rozhodovania a nevenujeme mu pozornosť. Parapet však predstavuje veľmi dôležitú súčasť, ktorá ovplyvňuje celý interiér. Navyše, ak ho nenamontujeme správne, dokonca ani tie najlepšie okná neochránia váš dom pred únikom tepla. Odporúčame investovať čas aj do výberu a správnemu osadeniu parapetov.

Vnútorný parapet... ale aký? V ponukách jednotlivých výrobcov nájdeme mnoho rozličných parapetov. Ako si vybrať ten, ktorý zvýrazní atmosféru miestnosti? Odporúčame riadiť sa podľa overených zásad. Prvá z nich hovorí, že parapet by nemal dominovať interiéru.

„Veľmi dobre pôsobia klasické harmonické kompozície, v ktorých má parapet podobnú farbu ako okenný rám. Ak sa rozhodneme pre tmavšie profily, odporúčame zvoliť svetlú farbu parapetu, aby farebne ladil so stenami. Predídeme tým stmaveniu priestoru okolo okna,“ uviedol Juraj Koudela, obchodný riaditeľ pre Slovensko a Českú republiku spoločnosti OKNOPLAST.

Druhá zásada odporúča prispôsobiť parapet miestnosti, v ktorej sa bude nachádzať. Týka sa to jeho tvaru, farby aj materiálu, z ktorého je vyrobený. „V kúpeľni a v kuchyni zvykne byť parapet vystavený vlhkosti a vysokým teplotám. Dnešné plastové prvky sú odolné a ľahké a na rozdiel od kamenných nepotrebujú dodatočné spevnenie. Moderná technológia umožňuje vyrobiť parapety takmer vo všetkých farbách zo škály RAL. V tradičných interiéroch však lepšie vyznievajú parapety v imitácii dreva,“ uviedol Juraj Koudela.

Kvalitná montáž – aké jednoduché - Parapet plní v miestnosti dôležité funkcie - pomáha pri vhodnom prúdení tepla a chráni steny pred nečistotami. Jeho správne osadenie je kľúčové kvôli minimalizácii energetických strát v našom dome. Ak nebude dobre namontovaný, môžu pod ním vzniknúť tepelné mosty, ktoré spôsobujú výrazný únik tepla. Takéto miesta vznikajú najčastejšie pri príliš hlbokom osadení parapetu pod okenný rám.

„Optimálna hĺbka osadenia vnútorného parapetu je od 1 do 1,5 centimetra. Škáru medzi hranou a múrom treba vyplniť izolačným materiálom, napr. polyuretánovou penou alebo termoizolačnou páskou. Veľká chyba by bolo ponechať tento priestor nevyplnený alebo vyplniť ho „studenou” hmotou na upevňovanie vonkajšieho parapetu,“ uviedol Juraj Koudela.

A za oknom...Dážď, sneh, teplotné výkyvy – to sú len niektoré faktory, ktoré musí vonkajší parapet zvládnuť. Moderné vonkajšie parapety sú vyrobené z hliníkového plechu potiahnutého polyesterovými práškovými povlakmi. Tým sa zaistí vynikajúca odolnosť a zabráni sa vsakovaniu. Nemusíme sa obávať, že farby vyblednú vplyvom silného slnečného žiarenia – použité povlaky chránia parapety pred UV žiarením.

Hlavná úloha vonkajších parapetov je ochrániť stenu pod oknom pred veľkým slnečným žiarením, zrážkami a vysokými teplotami. Pre správne plnenie svojej funkcie, musia byť parapety približne o 3 až 4 cm širšie ako múr a majú mať horizontálny sklon od okna - približne 5 %. Vďaka tomu nebude voda stekať po fasáde. Zatekaniu vody popod parapet bráni tiež „nos“ parapetu, čiže vonkajšia zvislá lišta. Odporúčame skontrolovať, či parapet, ktorý sme si vybrali, takýto „nos“ má.

 

 

 

Hodnotenie

Parapet – detail s veľkým významom
Hodnotenie 4.6 z 5
Počet hlasov 5
Pridať top správu
Predchádzajúci Nasledujúci
Vyhľadávanie
Vyhľadať
Monitoring
Odoslať Viac
VÝHODY REGISTRÁCIE

Publikovanie PR správ
Zápis v katalógu
SEO spätné odkazy
Monitoring

Vyskúšaj zdarma