Parazity – kto sú, čo sú a ako s nimi žiť?

Parazity – kto sú, čo sú a ako s nimi žiť?

Parazitizmus je jeden z najzložitejších vzťahov spolunažívania dvoch organizmov, kde jeden žije na úkor druhého.

05.12.2018 | Naturopatia | www.naturopatia.sk

Parazitizmus je jeden z najzložitejších vzťahov spolunažívania dvoch organizmov, kde jeden žije na úkor druhého.

 

Parazity môžeme rozdeliť na voľne žijúce – ektoparazity, ktoré parazitujú na povrchoch tela. Sú to komáre, kliešte, blchy, ploštice a vši. Za pozornosť stojí spomenúť kliešťa obyčajného (Ixodes ricinus), ktorý je najznámejším vektorom baktérií Borrelia spp., pôvodcu lymskej boreliózy a vektorom vírusu kliešťovej encefalitídy. Parazity žijúce vnútri hostiteľa nazývame endoparazitmi a tam už patrí celý rad črevných parazitov (pásomnice, motolice, škrkavky, hlísty, prvoky a iné), dutinových parazitov (améby, trichomóny), tkanivových parazitov (toxoplazma) alebo parazitov krvného a lymfatického systému (schistozómy, filárie a iné). Ich preferencia však neznamená, že nemôžu parazitovať aj na inom mieste v tele hostiteľa.

 

Parazity sa dokonale prispôsobili spôsobu života aký vedú množstvom adaptácií ako napríklad celkovo zjednodušenou stavba tela, či vytváraním rôzných štruktúr, výrastkov a tŕňov, ktoré im umožňujú prienik do tela hostiteľa. Blchy, vši a ploštice nemajú krídla, Zákožke svrabovej chýbajú nohy, mnohým endoparazitom chýbajú oči. Niektorým druhom chýbajú celé orgánové štruktúry, príkladom sú pásomnice, ktoré  nemajú tráviaci systém. Naopak u mnohých vznikli nové orgánové štruktúry – u vší prichytávacie pazúriky. Niektoré parazity sú schopné asexuálneho rozmnožovania. Iné parazity majú veľmi zložitý vývinový cyklus cez jedného aj viacerých medzihostiteľov. Mnoho z nich dokáže ovplyvniť správanie hostiteľa. Adaptácie slúžia parazitom na to, aby prežili.

 

Takmer každý živočích hostí na alebo vo svojom povrchu nejakého parazita. Tento vzťah býva zväčša vyrovnaný, parazit sa snaží prežiť a hostiteľa nezaťažuje. Ak je tento stav v rovnováhe, parazitóza zostáva často dlho nediagnostikovaná, čo umožňuje šírenie parazita ďalej. Sú však aj momenty kedy sa tento vzťah poruší a hostiteľ začne trpieť. Škrkavky môžu napríklad penetrovať stenu tekného čreva, plazmódia sa nahromadia v mozgových kapilárach, schistozómy v cievach močového mechúra.

 

 

Priame negatívne účinky parazitov na hostiteľa:

 

– Parazity produkujú toxické látky, ktoré ovplyvňujú imunitný system hostiteľa.

– Mechanicky poškodzujú tkanivá a orgánové štruktúry.

– Produkujú enzýmy, ktoré poškodzujú bunky hostiteľa.

 

 

Nepriame negatívne účinky parazitov na hostiteľa:

 

– Vyvolávajú imunopatologické stavy ako napríklad autoimunitné ochorenia, alergické reakcie.

– Hostiteľ reaguje na prítomnosť parazita obrannou reakciou, v dôsledku ktorej dochádza k jeho postupnému vyčerpaniu.

– Prítomnosť parazita môže ovplyvniť správanie hostiteľa, môžu sa vyskytnúť poruchy psychiky, zmeny sexuálnej apetencie a iné.

– Počas tehotenstva môžu vyvolať malformácie plodu.

 

 

Mám alebo nemám teda parazity aj ja?

 

Lekárska parazitológia uvádza, že každý živočích má nejakého toho svojho parazita. Keďže aj my ľudia sme článkom v reťazci, máme ich aj my ľudia, ale to neznamená, že všetci a veľa. Preventívne je možné podstúpiť protiparazitársku kúru, na trhu je dostupných množstvo prírodných a účinných metód. Tieto kúry sa robia zvyčajne v jarnom období, keď sa telo najlepšie zbavuje odpadových látok, no v prípade potreby celoročne.

 

Poraďte sa s certifikovaným odborníkom a navštívte naturopatickú poradňu.

Kliešť
 

Hodnotenie

Parazity – kto sú, čo sú a ako s nimi žiť?
Hodnotenie 4.33 z 5
Počet hlasov 3
Pridať top správu
Predchádzajúci Nasledujúci
Vyhľadávanie
Vyhľadať
Monitoring
Odoslať Viac
VÝHODY REGISTRÁCIE

Publikovanie PR správ
Zápis v katalógu
SEO spätné odkazy
Monitoring

Vyskúšaj zdarma