Prečo je cestovný ruch dôležitý?

Prečo je cestovný ruch dôležitý?

Cestovný ruch má viacero prínosov pre sociálny a ekonomický rozvoj regiónu, no prináša so sebou aj určité negatíva a ohrozenia.

12.12.2013 | ActivIT | www.ubytujsa.sk

Cestovný ruch má viacero prínosov pre sociálny a ekonomický rozvoj regiónu, no prináša so sebou aj určité negatíva a ohrozenia. Viete aké?

 

Začnime však sprvu pozitívami. Cestovný ruch je tvorcom nových pracovných príležitostí a pokiaľ zamestnáva miestne obyvateľstvo - stimuluje miestny trh práce a umožňuje využiť miestnu pracovnú silu. Spôsobuje tým určité zmeny sociálnej a kultúrnej úrovne obyvateľstva, pretože znižuje percento emigrácie z regiónu s nedostatkom pracovných miest za prácou do iných atraktívnejších regiónov. Vytvára tiež priamu zamestnanosť v podnikoch cestovného ruchu, ale aj sekundárnu zamestnanosť v nadväzných odvetviach.

 

Zdroj pracovných príležitostí

 

V krajinách s rozvinutým cestovným ruchom približne každé desiate pracovné miesto pripadá na odvetvie cestovného ruchu. Zamestnávatelia od pracovníkov v podnikoch cestovného ruchu oceňujú predovšetkým univerzálne zručnosti a nepožadujú vysokú úroveň kvalifikácie. To sa prejavuje najmä v malých podnikoch, ktoré v cestovnom ruchu prevládajú.

 

Rozvojom podnikateľských aktivít a príležitostí pre miestne obyvateľstvo cestovný ruch zlepšuje zárobkové možnosti, podporuje rozvoj nadväzných činností miestneho trhu (obchodu, remesiel, poľnohospodárstva a pod.) a takto aktivizuje celkové hospodárstvo v regióne. To sa zvyčajne odrazí v jeho pozitívnom pôsobení na tvorbu a rast hrubého produktu regiónu.

 

V regióne podporuje cestovný ruch tiež rozvoj technickej i sociálnej infraštruktúry a dostáva do popredia otázku starostlivosti o životné prostredie. Ovplyvňuje tým postoje a mienku miestneho obyvateľstva, ktoré potom chápe cestovný ruch ako prínos nielen pre nich samotných, ale aj pre ich región ako priestor, v ktorom žijú.

 

Všetko má svoje ALE

 

Popri pozitívnych stránkach, ktoré ponúka cestovný ruch v regióne, existuje tiež celý rad jeho nepriaznivých vplyvov. Ide najmä o rastúcu cenovú hladinu tovarov a služieb (pozn.red.: 

typické pre ubytovanie Bratislava), stúpajúcu cenu pôdy, investičných nákladov na rozvoj zariadení, na bezpečnostnú situáciu, na čistotu prostredia, rast spotreby energií a vody. Nezanedbateľným negatívnym vplyvom je ohrozenie životného prostredia (pozn. red.: napríklad ubytovanie Tatry, budovanie infraštruktúry), nadmerná urbanizácia, sociálne napätie medzi miestnym obyvateľstvom a návštevníkmi, patologické spoločenské javy (kriminalita, alkoholizmus a pod.),  ako aj zaostávanie tradičnej výroby v regióne. 

Rizikovým faktorom je tiež sezónnosť cestovného ruchu, ktorá sa odráža v ekonomike zariadení cestovného ruchu a v požiadavke sezónnej zamestnanosti vedúcej často k znižovaniu kvality poskytovaných služieb. To však neplatí pre wellness pobyty, ktoré sú v rovnakej miere navštevované celoročne. Nízka kvalita služieb môže prameniť aj z nízkych požiadaviek na kvalifikáciu pracovníkov v cestovnom ruchu. V konečnom dôsledku sa nízka kvalifikácia premieta do nízkych zárobkov a znižuje sa atraktivita takto platených pracovných miest.  

 

Netreba zabúdať, že...

Aby sa cestovný ruch rozvíjal v regióne v pozitívnom smere a minimalizovali sa jeho negatívne účinky, musí existovať niekto, kto ho bude koordinovať. Túto úlohu môžu plniť miestne či regionálne združenia cestovného ruchu, orgány štátnej správy, ale i miestnej samosprávy. Ich úlohou by malo byť usmerňovanie záujmov podnikateľov, miestneho obyvateľstva, návštevníkov regiónu ako aj prírodných a kultúrnych zdrojov. Rozvoj cestovného ruchu by mal vychádzať z dôslednej analýzy jeho účinkov na regionálnu ekonomiku a kultúru.  

Predchádzajúci Nasledujúci
Vyhľadávanie
Vyhľadať
Monitoring
Odoslať Viac
VÝHODY REGISTRÁCIE

Publikovanie PR správ
Zápis v katalógu
SEO spätné odkazy
Monitoring

Vyskúšaj zdarma