Rakúsko vás zaujme prírodou, ale i kultúrou

Rakúsko vás zaujme prírodou, ale i kultúrou

Pre mnohých Slovákov ostáva lyžovačka v Rakúsku povinnou jazdou každej zimy.

18.02.2014 | MSTT | mstt.sk

Pre mnohých Slovákov ostáva lyžovačka v Rakúsku povinnou jazdou každej zimy. Niet sa čo diviť. Lyžiarskymi podmienkami a skvelou vybavenosťou lyžiarskych stredísk je táto krajina priam povestná. V obľúbenosti u turistov však nezaostávajú ani poznávacie zájazdy či wellness pobyty. Finálny zámer výletu tak ostáva už len a len na individuálnom zvážení každého z nás.

 

Rakúska príroda očarí (nielen) všetkých milovníkov prírody

Rakúsko je jednou spomedzi najviac zalesnených krajín v Európe. Plocha lesa v Rakúsku zaberá až 47% celkovej plochy krajiny. V alpskom predhorí sa lesy vo veľkej miere nahradili ornou pôdou, obzvlášť v severných oblastiach Álp, kde prevládajú trávnaté pasienky.  Rakúska divočina je typicky stredoeurópska: vysoká zver, zajac, líška, jazvec, kuna, veverička, bažant, jarabica atď. V horských regiónoch je typická zas alpská fauna ako kamzík, svišť a v poslednej dobe sa tu znovu objavuje kozorožec. Pre nížinu je charakteristická obrovská vtáčia populácia (napr. volavka, lyžičiar,...), ktorá nachádza útočisko v rozsiahlych trstinových poliach pri Neusiedlerskom jazere.

 

Kultúrny život a umenie

Rakúska kultúra dýcha obdivuhodnou minulosťou. Kultúrny život prekvital nielen na cisárskom dvore  a v šľachtických sídlach vo Viedni, ale  i na vidieku. V 15. stor. vznikli vo Viedni a Innsbrucku dvorné kapely, v polovici 17. stor. otvorili vo Viedni dvorné operné divadlo. Vo Viedni, ako v jednom z centier operného života, ale pôsobili i talianski skladatelia. Paralelne s operou sa rozvíjal balet a už v r. 1778 otvorili pri Burgtheatri prvú divadelnú školu. Za vrcholné obdobie rakúskej (i nemeckej) hudby je  považovaný hudobný klasicizmus, tzv. prvá viedenská škola (Joseph Haydn, Wolfgang Amadeus Mozart, Ludwig van Beethoven). V tom čase však rozkvital aj viedenský valčík a opereta, pričom jej vrcholnými predstaviteľmi boli zas Johann Strauss, Karl Millöcker či Franz Suppé.

 

Významní výtvarníci                                        

Staré rakúske výtvarné umenie sa rozvíjalo vo vzájomnej symbióze s nemeckým, talianskym a dokonca i tým španielskym. Špičkové stredoveké architektonické diela vznikali predovšetkým na objednávku cirkvi. Významnými predstaviteľmi rakúskeho maliarstva minulého storočia boli o.i. Oskar Kokoschka a Friedensreich Hundertwasser.

 

Keď Rakúsko, tak opera

V súčasnosti má svetovú povesť Viedenská štátna opera, no okrem rakúskej metropoly disponuje kvalitným operným súborom každé väčšie mesto. Krajina ale žije tiež bohatým koncertným životom. Veď také novoročné koncerty Viedenských filharmonikov vo Veľkej sieni Viedenskej hudobnej spoločnosti prenáša rozhlas a televízia hneď do niekoľkých krajín sveta. 

Hodnotenie

Rakúsko vás zaujme prírodou, ale i kultúrou
Hodnotenie 4.5 z 5
Počet hlasov 4
Pridať top správu
Predchádzajúci Nasledujúci
Vyhľadávanie
Vyhľadať
Monitoring
Odoslať Viac
SPONZOROVANÉ ODKAZY