Roztoče- ako na ne?

Roztoče- ako na ne?

V dnešnej dobe značná časť populácie trpí rôznymi druhmi alergií. Súčasťou nášho okolia sú rôzne druhy alergénov .

05.05.2014 | JJJ | www.jj.sk

V dnešnej dobe značná časť populácie trpí rôznymi druhmi alergií. Súčasťou nášho okolia sú rôzne druhy alergénov na ktoré sme citliví. Jedným zo zdrojov takýchto alergénov sú aj roztoče.

Roztoče sú okom nebadateľné živočíchy s veľkosťou približne 0,1mm patriace medzi článkonožce. Dožívajú sa približne 20-40 dní a samička roztoča počas života vyprodukuje denne 50-100 vajíčok, čo svedčí o ich enormnej reprodukčnej schopnosti. Vyskytujú sa do nadmorskej výšky 1200m.n.m.. Obľubujú teplé a vlhké prostredie, ideálna je pre ne teplota v rozmedzí 22-28 °C a vlhkosť vzduchu 70-80%. Živia sa odumretými zvyškami ľudskej pokožky. Samotné roztoče alergénom nie sú, alergénom sú predovšetkým ich výlučky, ktoré sa dostávajú do ovzdušia a premiešavajú sa s prachom. Túto „zmes“ následne vdychujeme a dochádza k alergickým prejavom ako sú : upchatý nos, opuchy očí, ekzémy, či dokonca prejavy astmy.

Miestom s ideálnymi podmienkami pre život a rozmnožovanie roztočov je spálňa, konkrétne lôžko /matrac, prikrývka, vankúš, posteľné obliečky/. V posteli strávime takmer tretinu života. Prikrytí paplónom produkujeme celú noc teplo a vlhko tak potrebné pre život a rozmnožovanie roztočov.

Ako sa však s týmto problémom vyrovnať? Úplnú elimináciu roztočov z nášho okolia sa nám dosiahnuť nepodarí. Sériou pomerne účinných opatrení však môžeme ich negatívny dosah na naše zdravie výrazne obmedziť:

roztoče neznášajú sucho a chlad, preto je nevyhnutné časté vetranie. Ideálna teplota v spálni by mala byť cca 18°C, vlhkosť vzduchu menej ako 50%

vymeňte staré perové paplóny a prikrývky z ovčieho rúna za paplóny s výplňou z dutého vlákna, ktoré je možné prať na teplote vyššej ako 60°C /táto teplota pri praní roztoče zabíja/.Paplóny a vankúše je dobré prať aspoň raz mesačne. Z našej ponuky je na tento účel ideálny paplón THERMOMAX MEDICA s možnosťou prania na 90°C a vankúš MEDICA, ktorý je možné prať tiež na 90°C

v zime je ideálne paplóny a vankúše vystaviť pôsobeniu mrazu

matrace pravidelne vysávajte

odstráňte zo spálne koberce, závesy, kožušiny. Šatstvo majte uschované v skriniach

potrebné je pravidelne a často stierať podlahu namokro

čo najčastejšie perte posteľné obliečky. Do prania je možné pridať špeciálne tzv. akaricídne prípravky, ktoré obmedzujú výskyt roztočov. Ideálne je použitie špeciálnych posteľných obliečok tzv. bariérových návlekov

z priestoru v ktorom spia deti odstráňte plyšové hračky

 

Dôsledným dodržiavaním vyššie uvedených opatrení je možné výrazným spôsobom ovplyvniť výskyt alergénov v našom okolí a tým výrazne uľahčiť život osobám trpiacim alergiami.

 

Autor: Lacné Obliečky.sk

Predchádzajúci Nasledujúci
Vyhľadávanie
Vyhľadať
Monitoring
Odoslať Viac
VÝHODY REGISTRÁCIE

Publikovanie PR správ
Zápis v katalógu
SEO spätné odkazy
Monitoring

Vyskúšaj zdarma