S akými chybami v CVčkach sa bežne stretávame

S akými chybami v CVčkach sa bežne stretávame

Ak ste neboli pozvaný na pracovný pohovor, takmer určite je dôvodom zlý životopis. Vyhnite sa základným chybám

23.04.2015 | Global Services Slovakia s.r.o. | www.brigada.sk

Najčastejšie chyby v životopise sa týkajú celkovej úpravy, gramatiky a údajov, ktoré o sebe uchádzač uvádza. Menej sa stretávame s chybami nesprávneho formátu, či neaktuálnosti životopisu.

Jazykové znalosti nestačí uviesť, treba ich aj ovládať

Mnohí kandidáti si myslia, že uvedením jazykovej znalosti sa všetko končí. Ale naopak, ak uvediete, že ovládate napríklad anglický jazyk aktívne slovom aj písmom (veľmi pokročilý), musíte čakať, že na pohovore túto znalosť personalista otestuje. Veľmi často sa stáva, že v pri tomto testovaní personalista zistí, že uvedená v zručnosť v životopise, nekorešponduje so skutočnosťou. 

 

Veľmi krátky životopisIdeálna dĺžka životopisu je 1-2 strany, pre niektoré pozície, sú to maximálne 3 strany (najmä pokiaľ máte viac relevantných praktických skúseností a zručností). Stretli sme sa však aj so životopismi, kde okrem kontaktných údajov a niekoľko málo zručností, nebolo uvedené viac, dokonca ani vzdelanie. Ak nemáte praktické skúsenosti (prax), mali by ste sa snažiť presvedčiť niečím iným - to môžu byž záľuby, vlastnosti, dobrovoľnícka činnosť. Pokiaľ sa neuvádza inak, životopis by mal byť štruktúrovaný, nie písaný ako súvislý text.

 

Neuvádzať to, čo netreba

Aj keď určite na internete nájdete množstvo odporúčaní, že je lepšie uviesť toho do životopisu o sebe viac ako menej, niektoré údaje do životopisu uvádzať netreba. Vo viacerých životopisoch stále vidno aj uvádzanie žákladnej školy. Túto informáciu vôbec netreba do životopisu uvádzať. Niektorí odporúčajú uviesť len posledné dosiahnuté vzdelanie, nič však nepokazíte ak uvediete strednú školu, vysokú školu (ak ste ju absolvovali), príp. ak ich bolo viac, uviesť aj tie. 

 

Čo však určite do životopisu neuvádzajte sú zručnosti, ktoré zvládne takmer každý používateľ bez toho, aby na to potreboval nejaké kurzy. Napriek tomu by ste v niektorých životopisoch mohli nájsť, že uchádzač ovláda Skicár alebo kalkulačku

 

Subjektívne ohodnotenie zručností

Subjektívny pohľad na úroveň svojich zručností je ďalším bežným problémom viacerých uchádzačov. Ešte častejšie ako pri jazykových zručnostiach sa tento jav vyskytuje pri uvádzaní IT a iných zručností - znalosť programov MS Word, MS Excel, MS PowerPoint, strojopis a pod. Zo životopisu sa o množstve uchádzačov dozvieme, že majú expertnú úroveň vyššie spomínaných programov, otestovanie na pracovnom pohovore však úkaže niečo úplne iné. 

 

To je len pár zo základných chýb v životopisoch uchádzačovv slovenskom jazyku. O ďalších chybách v životopisoch sa dočítate v spravodajstve portálu Brigada.sk.

 

 

 

 

Brigády pre študentov nielen na leto, simulátor pohovoru a iné
 

Hodnotenie

S akými chybami v CVčkach sa bežne stretávame
Hodnotenie 4.5 z 5
Počet hlasov 4
Pridať top správu
Predchádzajúci Nasledujúci
Vyhľadávanie
Vyhľadať
Monitoring
Odoslať Viac
VÝHODY REGISTRÁCIE

Publikovanie PR správ
Zápis v katalógu
SEO spätné odkazy
Monitoring

Vyskúšaj zdarma