Šesť tipov pre bezpečné šnorchlovanie

Šesť tipov pre bezpečné šnorchlovanie

Chystáte sa šnorchlovať? Spísali sme pre vás niekoľko základných rád, na čo treba dávať pozor pri objavovaní podmorského sveta..

30.09.2013 | Plutvy.sk | www.plutvy.sk

Chystáte sa šnorchlovať? Spísali sme pre vás niekoľko základných rád, na čo treba dávať pozor pri objavovaní podmorského sveta. Čo teda robiť a nerobiť v mori či oceáne?

 

1. Pohybujte sa s partnerom – nehody sa stávajú a môžu dopadnúť veľmi zle, pokiaľ ste sami a nablízku nie je nikto, kto by vám pomohol. Šnorchlovanie s niekým je bezpečnejšie a zábavnejšie. Dávajte však pozor na veľké skupiny ľudí, kde môžete niekoho zraniť, alebo nikto môže zraniť vás.

 

2. Vo vode sa pohybujte pomaly a „nenápadne“ - nechajte sa unášať prúdom a pohybujte sa prirodzene. Prudkými pohybmi môžete totiž vystrašiť ryby a iné živočíchy. Treba myslieť na to, že neviete, ako tieto tvory reagujú, mnoho z nich odpláva preč, no môže sa stať aj to, že vás napadnú.

 

3. Poznajte okolie – nechať sa unášať prúdom je príjemné, no treba dávať pozor, kam vás unáša a aký je silný. Predtým, ako pôjdete šnorchlovať, sa presvedčte, či v okolí nie sú ostré kamene, na ktoré vás môže prúd odniesť, prípadne sa oblasti nevyskytujú nebezpečné živočíchy. Myslite tiež na to, že podmienky sa môžu rýchlo zmeniť aj počas vášho šnorchlovania.

 

4. Nechytajte morské živočíchy – dávajte pozor, ryby vás môžu uhryznúť! Niektoré druhy majú veľmi ostré zuby a uhryznutie môže byť veľmi nepríjemné. Taktiež tým, že sa dotknete koralu, môžete narušiť jeho rovnováhu a koral môže odumrieť. Myslite na to, že to, čo „zničíte“ za pár sekúnd bude dorastať desiatky a desiatky rokov. Tiež by ste nemali kŕmiť rybky ani ich nijak neprirodzene privolávať, pretože im to môže ublížiť a môžu vás, znova, pohrýzť.

 

5. Uistite sa, že váš výstroj je v perfektnom stave – skontrolujte masku, plutvy aj šnorchel, aby sedel dobre a vy ste nemali v mori či oceáne žiadne problémy. Myslite aj na to, že na vás bude celý čas svietiť slnko, ktoré je veľmi silné a ak nemáte neoprén, tak zhodnoťte, či vám netreba trebárs len obyčajné tričko.

 

6. Dávajte pozor aj na seba! - v mori sa vám môže rýchlo stať, že budete dehydrovaní – nezabúdajte, že sa budete pohybovať niekoľko hodín a dehydratácia môže vám spôsobiť vážne problémy.

 

Šnorchlovanie je veľkou zábavou a naučí vás veľa o morských živočíchoch. Môže byť však aj veľmi nebezpečné, preto nesmiete podceňovať tak seba a svoje schopnosti, okolie ako i samotné more či oceán.  

zdroj obrázku: wikipedia.org
 

Hodnotenie

Šesť tipov pre bezpečné šnorchlovanie
Hodnotenie 4.5 z 5
Počet hlasov 6
Pridať top správu
Predchádzajúci Nasledujúci
Vyhľadávanie
Vyhľadať
Monitoring
Odoslať Viac
VÝHODY REGISTRÁCIE

Publikovanie PR správ
Zápis v katalógu
SEO spätné odkazy
Monitoring

Vyskúšaj zdarma