Tento vynález sa začal používať až 50 rokov po jeho objavení!

Tento vynález sa začal používať až 50 rokov po jeho objavení!

A pritom ho všetci dobre poznáme. Dokonca ho využívame azda najčastejšie. Reč bude o chladničkách.

30.05.2014 | COLLER KLÍMA s.r.o. | collerklima.sk

Daikin, chladiace boxy, klimatizácia, tepelné čerpadlo, mraziarenské sklady ... to všetko sú produkty, ktoré s blížiacim sa letom nadobúdajú čoraz väčšie opodstatnenie a my na ich pozitíva nedáme dopustiť. Pozrime sa však na jeden vynález, s ktorým sa spája niekoľko paradoxov...

 

V 19. storočí vyrobil Francúz Ferdinand Carré prvý prototyp chladničky. Netušil, akú revolúciu týmto aktom onedlho spustí. Domácnosti, ako i potravinársky priemysel, sa išli za novým objavom doslova pretrhnúť.

 

Na úvod treba poznamenať, že chladničky načisto zmenili zabehnuté modely správania sa a doterajší spôsob výživy. Potraviny a nápoje vydržali dlhšiu dobu čerstvé, a pri správnom skladovaní v chladnom prostredí nepodliehali skaze. No aj k samotnému vynájdeniu chladničky viedlo hneď niekoľko pokusov a omylov.

 

Už v starovekej Číne a v Ríme bohatí občania na schladenie jedál a nápojov používali kocky ľadu dovezené z hôr. Ich preprava bola nesmierne náročná a nákladná, nehľadiac na to, že množstvo ľadu sa počas cesty roztopilo. Bolo preto nevyhnutné nájsť inú alternatívu.

 

Už pred Ferdinandom sa vedci pokúšali vyriešiť problémy so zachladzovaním určitých priestorov, avšak bez konkrétnejších výsledkov. V roku 1823 objavil Michael Faraday úplnou náhodou chladiaci účinok chlóru, keď ho počas pokusov zahrieval v skúmavke. Chlór sa zrazil v jednej časti skúmavky a sklo bolo zreteľne studenšie. Keďže hlavným zameraním úspešného vedca bola elektrina, danému javu nevenoval (žiaľ) bližšiu pozornosť.

 

Až o 40 rokov neskôr začal Ferdinand Carré spolu s bratom hľadať spôsob, ako problematiku chladenia dotiahnuť do konca. Bol totiž presvedčený, že aj na tento problém existuje riešenie. Otázka: „Ako zachladiť malý priestor a udržať potraviny čerstvé?“, začala byť čoraz aktuálnejšia. Carré tvrdil, že obehový systém môže fungovať podľa nasledovného vzorca: chladiaca látka by cirkulovala vo vnútri nádoby, zbavovala ju prebytočnej tepelnej energie a odvádzala preč. Potom by sa ochladila a začala nanovo obiehať. Carrého cieľ bol teda jasný: Nájsť látku, ktorá dokáže prijímať teplo a vo väčšom množstve ho odvádzať bez toho, aby človeku nejakým spôsobom uškodila. Prvé pokusné chladiace látky – voda, vzduch a éter, dokázali tieto požiadavky naplniť len čiastočne. Carré preto stavil na čpavok a v roku 1859 ho použil ako náplň do vôbec prvej chladničky.

 

Svoj nový vynález predstavil v roku 1862 v Londýne, kde sa okamžite dostal do centra pozornosti, Skutočný rozmach chladničiek ale nastal až začiatkom 20. storočia, keď ich masovú výrobu odštartovalo USA. Do konca 50.rokov 20. storočia vlastnila chladničku takmer každá rodina v Európe. Výrobcovia veľmi skoro nahradili pôvodné chladničky plnené čpavkom prepracovanejšími typmi s obsahom freónov. Táto zlúčenina sa dnes už ale nepoužíva, keďže freón narušuje ozónovú vrstvu. Preto sa svet opäť vrátil k šetrnejším čpavkom a to platí dodnes.

Hodnotenie

Tento vynález sa začal používať až 50 rokov po jeho objavení!
Hodnotenie 4.5 z 5
Počet hlasov 2
Pridať top správu
Predchádzajúci Nasledujúci
Vyhľadávanie
Vyhľadať
Monitoring
Odoslať Viac
VÝHODY REGISTRÁCIE

Publikovanie PR správ
Zápis v katalógu
SEO spätné odkazy
Monitoring

Vyskúšaj zdarma