Tip na výlet: Zaujímavá jaskyňa so strašidelným názvom

Tip na výlet: Zaujímavá jaskyňa so strašidelným názvom

Ak sa chystáte do severnejších častí Slovenska, počas potuliek prírodou určite nevynechajte ani návštevu jaskýň.

24.04.2014 | Mikulášska chata | www.mikulasskachata.sk

Ak sa chystáte do severnejších častí Slovenska, počas potuliek prírodou určite nevynechajte ani návštevu Jaskyne mŕtvych netopierov. Môžete si byť istí, že svojou atmosférou vás načisto opantá.

 

Ísť na výlet do Nízkych Tatier je lákavou ponukou nielen pre všetkých milovníkov prírody, ale prekvapivo i fanúšikov mestského života. Stačí si zabezpečiť potrebné ubytovanie (pozn.red: Ubytovanie Chopok či  hotel Jasná, ako jeden z najobľúbenejších typov pre ubytovanie Jasná vôbec), dostatok času a môžete sa vydať na cestu. Máte radi miesta, ktoré zaváňajú mystériou? Potom máme pre vás jeden zaujímavý tip. Jaskyňa mŕtvych netopierov je jedinou vysokohorskou jaskyňou v centrálnej časti hrebeňa Nízkych Tatier, sprístupnenou pre verejnosť. Ide o tretiu najhlbšiu (-320 m), tretiu najdlhšiu a jednu z najchladnejších jaskýň na Slovensku. Pri jej prehliadke si určite nezabudnite obliecť teplý kabát, keďže teplotné maximum sa v nej pohybuje iba v rozmedzí 3 – 3,6 °C.

 

Čím je jedinečná?

K najväčším lákadlám Jaskyne mŕtvych netopierov patrí nepochybne výskyt vulkanických hornín kriedového veku, sústredených do majestátneho vápencového súvrstvia. Návštevníci ich môžu zočiť predovšetkým v jaskynných chodbách, kde na seba strhávajú pozornosť výraznou červenohnedou, respektíve zelenohnedou farbou. Oveľa unikátnejší je však nález ohromného množstva netopierích kostičiek spred 6000 rokov, ktorý je zároveň vysvetlením tohto vskutku netradičného pomenovania vyhľadávanej jaskyne. Dva najpočetnejšie druhy - netopier Brandtov a netopier veľkouchý, ale v jaskyni zimujú už len ojedinele. Je preto zaujímavé a otázne zároveň, prečo tu neustále pozorovať zvyšujúce sa množstvo netopierích kostičiek. Taktiež tu boli nájdené fragmenty menších hlodavcov, kún, kozy, ale i medveďa hnedého.

 

Prehliadka sa oplatí

Jaskyňa mŕtvych netopierov pozostáva až zo štrnástich úrovní, pričom tou najrozsiahlejšou a najvyvinutejšou je úroveň siedma. Len pre zaujímavosť, jej podstatná časť sa nachádza v nadmorskej výške až 1 510 m.n.m a po dohode je možné ju prejsť. Prehliadka za sprievodu skúsených vodcov je dlhá zhruba jeden kilometer a trvá hodinku, počas ktorej sa ocitnete v úplne inom, tajomnom svete. 

Hodnotenie

Tip na výlet: Zaujímavá jaskyňa so strašidelným názvom
Hodnotenie 4.75 z 5
Počet hlasov 4
Pridať top správu
Predchádzajúci Nasledujúci
Vyhľadávanie
Vyhľadať
Monitoring
Odoslať Viac
VÝHODY REGISTRÁCIE

Publikovanie PR správ
Zápis v katalógu
SEO spätné odkazy
Monitoring

Vyskúšaj zdarma