Tipy pre rodinu ako podporiť pacienta na peritoneálnej dialýze

Tipy pre rodinu ako podporiť pacienta na peritoneálnej dialýze

Ste ošetrujúcou osobou alebo čaká dialýza niekoho z vašich blízkych?

07.09.2022 | PoctiveSEO | domacadialyza.sk

Liečba pacienta s ochorením obličiek má svoj vlastný priebeh a predstavuje istú veľkú životnú zmenu nielen pre pacienta samého, ale aj rodinu a priateľov, ktorí im v priebehu liečby poskytujú starostlivosť a podporu. Ste ošetrujúcou osobou alebo čaká dialýza niekoho z vašich blízkych? Nezúfajte. S našimi tipmi a radami si môžete celý proces uľahčiť.

 

Ešte predtým, ako začnete so starostlivosťou o pacienta, by ste mali vedieť, čo dialýza vlastne je, ako prebieha, na čo pri nej treba dbať a ako sa pripraviť na život s dialýzou.

 

Čo je domáca dialýza?

Peritoneálna dialýza je jednou z najvhodnejších liečebných možností. Prebieha v domácom prostredí a je možné ju vykonať aj počas spánku a dokonca aj na cestách. Ak je pre pacienta dôležité zostať mobilný a mať flexibilný plán liečby, môže byť pre neho peritoneálna dialýza najvhodnejším spôsobom liečby.

 

Keďže sa peritoneálna dialýza vykonáva v domácom prostredí, pacient a aj rodina môže liečbu prispôsobiť svojmu dennému programu a životnému štýlu. Pri domácej dialýze môže postihnutý takmer bez obmedzenia pracovať, študovať a cestovať. Pacient by si však mal dať pozor na prepracovanosť.

 

Dialýza sa obvykle vykonáva každý deň a umožňuje tak prispôsobiť čas liečby vašim aktuálnym podmienkam potrebám.

 

Výhody domácej dialýzy

Peritoneálna dialýza je nielen pre vás, ale aj pre pacienta najvhodnejším typom liečby v prípade, že pravidelne pracujete alebo študujete.

Vďaka domácej dialýze ste časovo flexibilnejší.

Peritoneálna dialýza vám ušetrí časté návštevy s pacientom do dialyzačného strediska.

Peritoneálna dialýza vám umožní lepšie prispôsobiť celú liečbu a proces vášmu životnému štýlu.

Ako prebieha peritoneálna dialýza?

Pri peritoneálnej dialýze sa na filtrovanie a čistenie krvi využíva výstelka brušnej dutiny, ktorá sa nazýva peritoneálna membrána. Počas peritoneálnej dialýzy sa pomocou katétra zavedie do brušnej dutiny tekutina, dialyzačný roztok.

 

Tento roztok zostáva v brušnej dutine, kde čistí krv absorbovaním všetkých odpadových látok a prebytočnej tekutiny. Po uplynutí 2-4 hodín sa dialyzačný roztok obsahujúci odpadové látky a prebytočnú tekutinu odvedie z brušnej dutiny von katétrom.

 

Existujú dve formy peritoneálnej dialýzy. Ich princíp liečby je u rovnaký, líši sa iba spôsobom výmen a ich počtom.

 

Kontinuálna ambulantná peritoneálna dialýza (CAPD)

CAPD je typ dialýzy, ktorý na výmenu použitého dialyzačného roztoku za čerstvý využíva gravitáciu. Počas výmeny sa dialyzačný vak pripojí ku katétru zavedenému do brušnej dutiny. Výmena začína umiestnením odpadového vaku na podlahu a vypustením použitého roztoku s odpadovými látkami z brušnej dutiny.

 

Z nového vaku, ktorý je zavesený na infúzny stojan v úrovni ramien pacienta dôjde s využitím gravitácie k napusteniu čerstvého roztoku do brucha. Po ukončení výmeny sa odpojí systém od katétra a pacinet sa môže voľne pohybovať až do ďalšej výmeny. Každá z týchto výmen asi približne 20 minút.

 

Automatizovaná peritoneálna dialýza (APD)

Automatizovaná peritoneálna dialýza je forma liečby, pri ktorej sa dialyzačné výmeny vykonávajú pomocou prístroja zvaného cykler. Cykler je naprogramovaný tak, aby vykonal dialýzu presne podľa dialyzačného predpisu, ktorý pacient dostal od ošetrujúceho lekára. Ošetrenie obvykle trvá  8-12 hodín a preto sa vykonávacez noc.

 

Ako sa naučíte vykonávať dialýzu?

Osoba, o ktorú sa staráte, sa môže rozhodnúť, či bude dialýzu vykonávať počas dňa alebo v noci. Vykonávanie jednotlivých ošetrení je možné časovo prispôsobiť vášmu dennému programu. Vaša prítomnosť počas dialýzy je skvelý spôsob, ako dať najavo svoju podporu a ako pomôcť zaistiť jej bezpečné vykonanie.

 

Predstava vykonávania dialýzy vás môže znepokojovať, no nie je to zvládnuteľný proces, ktorý môže po zaškolení s odborným personálom vykonávať každý a určite ho zvládnete aj vy. Príslušný lekár alebo sestra s vami a pacientom naplánuje školenie, kde vás naučia, ako:

pripraviť miestnosť, kde budete vykonávať liečbu

sa starať o miesto výstupu katétra z brušnej dutiny

vykonávať výmeny a dodržiavať hygienu

manipulovať s dialyzačnými roztokmi, skladovať a objednávať materiálu na liečbu

merať krvný tlak, pulz, teplotu a hmotnosť

rozpoznať problémy, ktoré sa pri liečbe vyskytnú

dodržiavať správnu diétu a príjem tekutín

Na čo sa pripraviť?

Vaša úloha v starostlivosti o pacienta je zásadná, pretože liečba si obvykle vyžaduje asistenciu pri pomoci, ktorá sa lieči. Nie je preto vylúčené, že budete musieť byť pri každom ošetrení k dispozícii. Aby ste tomuto záväzku mohli splniť, zapojte sa do vytvárania liečebného plánu. Len tak zaručíte, že budú naplnené potreby, vaše aj vášho blízkeho.

 

Ak sa osoba, o ktorú sa staráte, bude liečiť domácou dialýzou, budete sa na liečbe aktívne podieľať. Možností, ako pomáhať, je niekoľko – od plánovania úprav v domácnosti cez pomoc pri vykonávaní dialýzy až po kontrolu dodržiavania liečebného plánu.

 

Úprava domova pre domácu dialýzu

Akonáhle váš blízky začne liečbu peritoneálnou dialýzou, stretnete sa s mnohými novými pojmami, frázami a situáciami. Na ošetrenie dialýzou bude váš blízky potrebovať pomôcky a spotrebný materiál, ktoré budete musieť skladovať doma. Na ich uloženie treba vyčleniť čistý a suchý priestor. Spotrebný materiál bude treba pravidelne dopĺňať, prostredníctvom zásielok do vášho domova.

 

Pohodlie

Miesto, ktoré zvolíte na vykonávanie dialýzy je veľmi dôležité, pretože váš blízky tu strávi niekoľko hodín. Preto by ste mali zvoliť miesto, kde sa obaja budete cítiť pohodlne. Ošetrenie by malo prebiehať v pokoji a nerušene.

 

Spánok a nová nočná rutina

Keďže peritoneálna dialýza môže prebiehať aj v noci, dialyzačný prístroj môže pri prevádzke vydávať svetlo a zvuky, ktoré vás možno budú pri spánku rušiť. Môže nejaký čas trvať, kým si zvyknete.

 

Strava

Život s dialýzou si vyžaduje aj špeciálne diétne opatrenia. Pre udržanie dobrého zdravotného stavu je potrebné, aby ste sa s týmito pravidlami oboznámili a dohliadali na to aby ich pacient dodržiaval. Prechod na stravu šetrnú k obličkám bude pravdepodobne vyžadovať úpravy obvyklého jedálnička, a preto sa snažte spolu s lekárom alebo dietológom vytvoriť vhodný stravovací plán pre postihnutého.

 

Buďte pozorní

Je dôležité, aby ste starostlivo sledovali zdravotný stav svojho blízkeho aj dôsledky, ktoré môže mať ochorenie obličiek na jeho život. Venujte pozornosť:

ďalším možným ťažkostiam ako napríklad prechladnutie alebo chrípka

zmenám spánku

zmenám v nálade a správaní

obmedzením počas denných činností

 

Aby ste nezabudli na nič dôležité, môže pre vás byť užitočné viesť si denník a všetko si zapisovať.

 

Zostaňte aktívny

Rovnako ako ktokoľvek iný, aj ľudia na dialýze sa cítia lepšie, pokiaľ zostávajú aktívni. Veľa činností môžete podniknúť spoločne aby ste svojho blízkeho mohli podporovať a spríjemniť pacientovi život aj v tom, aby sa naďalej venoval svojej práci a koníčkom.

Život s dialýzou

 

Nezabúdajte ani na starostlivosť o seba

Starostlivosť o osobu, ktorá začína dialyzačnú liečbu, predstavuje veľký životný zlom. Spočiatku vám môže pripadať, že zmien je príliš veľa. Ochorenie vášho blízkeho vás môže znepokojovať a môžete mať obavy či mu budete schopní poskytnúť potrebnú pomoc a podporu. Postupom času si ale získate každodennú rutinu, zvyknete si a tak bude pre vás aj vášho blízkeho ľahšie sa s týmito výzvami vyrovnať a žiť naplno.

 

Vaša rola v starostlivosti o vášho blízkeho je veľmi dôležitá. Je preto nevyhnutné, aby ste si určitý čas vyhradili len pre seba a ďalej sa venovali svojim aktivitám a činnostiam. Venovať sa iba sebe vám pomôže zbaviť sa prípadného stresu, načerpať nové sily a udržať si pozitívnu myseľ. V prípade potreby sa môžete zapojiť do miestnej komunity na podporu ošetrujúcich osôb, kde môžete získať ďalšiu pomoc a užitočné rady.

 

Dominika Blchová, SEO, Optimalizácia webu pre vyhľadávače

 

Hodnotenie

Tipy pre rodinu ako podporiť pacienta na peritoneálnej dialýze
Hodnotenie 4 z 5
Počet hlasov 2
Pridať top správu
Predchádzajúci Nasledujúci
Vyhľadávanie
Vyhľadať
Monitoring
Odoslať Viac
VÝHODY REGISTRÁCIE

Publikovanie PR správ
Zápis v katalógu
SEO spätné odkazy
Monitoring

Vyskúšaj zdarma