TOP zaujímavosti o zlate

TOP zaujímavosti o zlate

Každý z nás má doma niečo zo zlata. Či už prsteň po babičke, retiazku ako darček od milovanej osoby alebo náušnice.

07.01.2014 | Macho & Chlapovič | www.machochlapovic.sk

Každý z nás má doma niečo zo zlata. Či už prsteň po babičke, retiazku ako darček od milovanej osoby alebo náušnice ako spomienku na prvú väčšiu výplatu. Zlato bolo oddávna platidlom, hodnotným darom, ale i hlavným motívom mnohých škriepok, vojen a deštruktívnej závisti. Čo ste o ňom doteraz (zrejme) netušili?

 

Zlato je najstarším známym drahým kovom a už vyše 5 000 rokov je v tej či onej podobe hlavným zachovateľom hodnôt a základom väčšiny platobných systémov. Investičné zlato je jedným z najlepších spôsobov, ako efektívne naložiť s väčšou čiastkou peňazí.

 

So zlatom sa obchoduje 24 hodín denne. Jeho nespornou výhodou je skutočnosť, že ho dokážete za vopred stanovenú cenu predať kedykoľvek a kdekoľvek vo svete. Zlaté mince majú dokonca tú výhodu, že sú všeobecne akceptované ako legálne obeživo a zlato ako také býva jednou z najlepších stabilných a dlhodobých investícií.  

 

K získaniu jediné unca rýdzeho zlata je potreba 38 hodín práce jedného baníka, 1400 galónov vody, dávka elektriny, s ktorou by veľká domácnosť vydržala 10 dní, 282 - 565 kubických stôp stlačeného vzduchu a množstvo rôznych chemikálií.

 

Do roku 2001 sa na celom svete vyťažilo asi 145 000 ton zlata. Viac ako 90 % z tohto množstva bolo vyťažených po roku 1848, kedy bolo zlato objavené v Kalifornii.

 

Najbohatšie svetové náleziská sú v južnej Afrike, na Urale, v Austrálii; okruhliaky zlata v Kanade a na Sibíri.  Na Slovensku sú „zlaté“ lokality pri Kremnici a v západnej časti Malých Karpát.

 

V južnej Afrike sa zlato ťaží z hĺbky okolo 3000 metrov. V súčasnosti sa dokonca reálne uvažuje o ťažbe z hĺbky viac ako 4500 metrov.

 

Novinkou poslednej doby je fialové zlato zo Singapuru , ktoré je zložené z 80 % z čistého zlata a z 20 % zo zliatiny iných kovov, akými sú hliník alebo paládium.

 

Zlato bolo hlavným platidlom vo väčšine starovekých, stredovekých i novovekých spoločností. Jeho moderná éra začala v roku 1717, kedy Isaac Newton stanovil cenu jednej unce rýdzeho zlata na 4 libry, 17 šilingov a 10 pencí (4,89 libry).

 

Zlato sa používa najmä na výrobu šperkov, a to vo forme zliatin so striebrom, meďou, zinkom, paládiom či niklom. Ak vás zaujíma samotný predaj zlata,  nie je na škodu vedieť, že zlaté tehly sú relatívne lacnejšie ako zlaté mince. Navyše obsahujú i motív slúžiaci ako ochranný prvok.
Predchádzajúci Nasledujúci
Vyhľadávanie
Vyhľadať
Monitoring
Odoslať Viac
VÝHODY REGISTRÁCIE

Publikovanie PR správ
Zápis v katalógu
SEO spätné odkazy
Monitoring

Vyskúšaj zdarma