Dovolenka Turecko - zaujímavosti a tipy, čo treba vidieť

Dovolenka Turecko - zaujímavosti a tipy, čo treba vidieť

krásne pláže, množstvo historických pamiatok, orientálne mestá a trhy

24.03.2015 | Travel Agent | www.bigtravel.sk

1. Instanbul je jediné mesto na svete, ktoré leží na dvoch kontinentoch a zároveň je druhou najľudnatejšou metropolitnou oblasťou Európy. V mnohých svetových cestovateľských rebríčkoch patrí do top 10 najkrajších miest sveta. Výhodou je, že sa dá navštevovať celoročne.

 

2. Keď sa povie tulipán - hneď si k nemu priradíme krajinu Holandsko, ale práve Turecko je krajinou z ktorej tulipány pochádzajú a v roku 1600 boli dovezené do Viedne a následne aj do Holandska. Názov pochádza zo slova turban a kvet bol vypestovaný pre potešenie sultána. V Istanbule sa každoročne koná festival tulipánov.

 

3. Ak na nákupy tak určite sem. Veľký bazár v Istanbule je jedným z najväčších a najstarších na svete, ktorý má viac ako 58 krytých pasáží a cez 1200 obchodov. Denne ho navštívi okolo 250 000 až 400 000 turistov. Zaberá plochu 450 000 m2. Je tu zamestnaných asi 20 tisíc osôb.

 

4. Ak máte radi lieskové oriešky, tak máte až 75% šancu, že si pochutnávate na orieškoch pochádzajúcich práve z Turecka , pretože toto percento zodpovedá ich podielu na svetovej produkcii.

 

5. Viete kde má pôvod Sviatok svätého Mikuláša? Áno tiež v Turecku. Podľa legendy išlo o biskupa Sv. Mikuláša z Myry, ktorý bol taký štedrý a veľkorysý, že obdarovával a zachraňoval chudobných.

 

6. Najstarší doposiaľ nájdený vrak lode tiež objavíte v Turecku. Ide o vrak obchodnej  lode z Uluburun blízko mesta Kas zo 14. storočia p.n.l., ktorá prevážala kamenné kotvy, amfory a kovové ingoty - hranoly na ďalšie spracovanie.

 

7. A čo diamanty? V Turecku - v múzeu paláca Topkapi v Istanbule môžete obdivovať aj jeden z najväčších diamantov na svete - 86 karátový /cca 17 gramov/ diamant Kasiksi - čo znamená lyžicový. Legenda hovorí, že jeho nálezca ho vymenil za 3 drevené lyžice.

 

8. No a ešte aj najstaršie známe mince boli zhotovené v 7. storočí pred n.l. v lýdskom kráľovstve - dnešné územie Turecka - Izmiru. Archeológovia ich objavili až na začiatku 19. storočia v chráme bohyne Artemidy v Efeze. Prvé mince boli vyrobené zo zmesi zlata a striebra v pomere 4:1 a bola na nich vyrazená ich hodnota. Ich tvar nebol dôležitý - dôležitá bola len ich hmotnosť. Aktuálna minimálna mzda v Turecku je 425 eur, pre porovnanie na Slovensku 352 eur.

 

9. Viete ktorý amfiteáter je pravdepodobne najzachovalejší na svete a má najlepšiu akustiku na svete? Je to amfiteáter v Aspendose s kapacitou 12 000 divákov, kde sa dodnes organizujú rôzne festivaly a koncerty. Koncertoval tu napríklad aj svetoznámy Luciano Pavarotii a to bez použitia akejkoľvek modernej techniky. Akustika je taká úžasná, že bez použitia mikrofónu a z akéhokoľvek miesta budete všetko počuť čisto a kvalitne.

 

10. Turecko je obrovská, rozmanitá krajina a tak asi nikoho neprekvapí, že sa tu natáča aj množstvo filmov, z tých najznámejších napr.: Harry Potter, Skyfall či Argo

 

Ak by ste chceli túto krásnu krajinu navštíviť, radi Vám s výberom dovolenky poradíme. Všetky ponuky:

- LAST MINUTE TURECKO

- FIRST MINUTE TURECKO

- DOVOLENKY DO TURECKA

nájdete na www.bigtravel.sk a www.travelagent.sk s garanciou najnižšej ceny.

Istanbul - fascinujúce mesto s atmosférou orientu
Koncert amfiteáter Aspendos

Hodnotenie

Dovolenka Turecko - zaujímavosti a tipy, čo treba vidieť
Hodnotenie 4.83 z 5
Počet hlasov 18
Pridať top správu
Predchádzajúci Nasledujúci
Vyhľadávanie
Vyhľadať
Monitoring
Odoslať Viac
VÝHODY REGISTRÁCIE

Publikovanie PR správ
Zápis v katalógu
SEO spätné odkazy
Monitoring

Vyskúšaj zdarma