Viete čo je dialýza a aké existujú spôsoby liečby?

Viete čo je dialýza a aké existujú spôsoby liečby?

Dialýza a spôsoby jej liečby

11.08.2020 | PoctiveSEO | www.domacadialyza.sk

Čo to vlastne tá dialýza je? 

 

Je mnoho ľudí, ktorí o nej nepočuli a nemajú ani predstavu, čo to vlastne tá dialýza je. 

 

Dnešná doba je tak uponáhľaná a také rýchle tempo ovplyvňuje naše zdravie spôsobom, že si to niekedy ani my sami neuvedomujeme. Každý orgán v tele má svoju funkciu , každý orgán je v tele potrebný a pri jeho zlyhaní treba vždy nájsť náhradu aby organizmus mohol ďalej správne fungovať. 

 

Hlavnou funkciou našich obličiek je čistenie krvi od odpadových látok, ktoré sa v nej hromadia. Tieto látky sa z tela vylučujú spolu s prebytočnou vodou v podobe moču, a obličky tak regulujú množstvo vody v tele.

 

Obličky sú pre náš organizmus nevyhnutnou súčasťou.

 

U niektorých ľudí nastane niekedy situácia, že im obličky zlyhávajú bud obe naraz, alebo len jedna . A vtedy nastane ten kolotoč lekárov, vyšetrení a hľadaní vhodného riešenia. 

 

U človeka môže dôjsť k zlyhaniu obličiek hneď (akútne zlyhanie) alebo časom (chronické zlyhávanie). Vtedy treba bud nastúpiť na dialýzu akútne , alebo sa na to pripraviť psychicky .  

 

Dialýza predstavuje spôsob, akým poskytujeme telu náhradu za obličky. V niektorých prípadoch sa dajú obličky transplantovať - na to však treba nájsť vhodného darcu. 

Aké typy dialýzy poznáme?

Existujú dva druhy dialýzy: hemodialýza a peritoneálna dialýza. Je na každom pacientovi aký druh dialýzy si zvolí a pre akú sa rozhodne, ale dôležité je aj to, čo odporučí nefrológ.

 

Rozdiely medzi klasickou a domácou dialýzou sú rôzne a každá má nejaké svoje plusy a mínusy. 

 

Domáca dialýza má veľmi veľa pozitívnych vlastností. Na rozdiel od klasickej dialýzy nemusí pacient navštevovať trikrát do týždňa nemocnicu či dialyzačné centrá. Ale pri domácej dialýze musíte mať väčší priestor na uskladnenie všetkého čo k tomu pacient potrebuje - to však nemusí byť problém, dá sa to väčšinou nejako riešiť. 

 

Pacient sa môže dialyzovať doma alebo kdekoľvek to bude potrebovať. K domácej dialýze je potrebný prístroj , ktorý vám dialyzačné centrum zabezpečí. Dialyzačné centrum vám tak isto poskytne všetko zaškolenie , všetko čo k tomu potrebujete a aby ste to všetko vedeli.  

 

Človek ktorý sa chodí dialyzovať do dialyzačných stredísk to môže mať oveľa náročnejšie - takíto pacienti bývajú často veľmi bledí, slabí, nevládzu, pretože proces hemodialýzy môže byť dosť náročný pre celý organizmus a človek je často ako na hojdačke - spôsobuje to aj to, že očista tela dialýzou sa vykonáva len 3-4 krát do týždňa, kdežto zdravé obličky v tele predsa fungujú 24 hodín denne.

 

Pri domácej dialýze si človek môže uvedomiť, že aj ked ho postihlo toto ochorenie nemusí byť príliš veľmi obmedzovaný práve vďaka domácej dialýze.  

 

Pri domácej dialýze prebieha čistenie krvi cez výstrelku brušnej dutiny, to znamená že je zavedení v podbrušnici. Avšak pri klasickej dialýze vám musia voperovať fistulku cez ktorú sa bude krv čistit . 

 

Je mnoho pacientov, ktorí vravia, že skúsenosť s domácou dialýzou im zmenila život aj keď bol úplne na dne kvôli tej chorobe. 

 

Dnešná medicína nám tak ponúka mnoho výhod ako žiť plnohodný život aj pri rôznych iných ochoreniach.

 

Hodnotenie

Viete čo je dialýza a aké existujú spôsoby liečby?
Hodnotenie 4.6 z 5
Počet hlasov 5
Pridať top správu
Predchádzajúci Nasledujúci
Vyhľadávanie
Vyhľadať
Monitoring
Odoslať Viac
VÝHODY REGISTRÁCIE

Publikovanie PR správ
Zápis v katalógu
SEO spätné odkazy
Monitoring

Vyskúšaj zdarma