Za našim povolaním často stoja rodičia

Za našim povolaním často stoja rodičia

Po rokoch dospelosti sa tak často stáva, že robíme robotu, ktorú sme vlastne nikdy ani nechceli robiť

19.03.2024 | Global Services Slovakia s.r.o. | www.brigada.sk

 

Bez práce nie sú koláče. Vždy poslúchaj šéfa. Najmä nevytŕčaj z davu. Hádam nechceš robiť toto....Mohli by sme pokračovať ďalšími a ďalšími tvrdeniami, ktoré nám od malička vštepujú do našich hláv rodičia. Nie úmyselne. Nevedomky. Tak ako to počúvali od svojich rodičov. Po rokoch dospelosti sa tak často stáva, že robíme robotu, ktorú sme vlastne nikdy ani nechceli robiť. Len sme sa báli vzoprieť sa naordinovaných predpisom v našich hlavách.

 

Priemernosť sa neodpúšťa

Kariérna poradkyňa zo spoločnosti Navigácia v povolaní Eva Uhríková vysvetľuje ako neustály spoločenský tlak ovplyvňuje rodičov a deti pri výbere ich ďalšieho povolania: „Rodičia sa snažia deťom s dobrým úmyslom pomôcť zorientovať sa vo svete práce, aby boli v budúcnosti úspešné, spokojné a šťastné. Často sa však stáva, že to „šťastie a úspech“ vidia zo svojho pohľadu a na základe svojich dovtedajších skúseností. Tento pohľad však nie vždy zodpovedá potrebám a túžbam dieťaťa. A keďže deti robia rozhodnutia o ďalšom štúdiu ešte v nezrelom veku a nevedia čo by ich naozaj bavilo, je na nich vyvíjaný veľký tlak. A pod týmto tlakom robia rozhodnutia, ktoré ovplyvnia ich budúci kariérny život.“

 

Nadradené a podradené profesie

Každá rodina si nesie so sebou svoju povesť a hrdosť. Isté povolania zvyknú byť medzi našimi príbuznými viac preferované a naopak iné zatracované. „Tým, že rodičia chcú pre dieťa to najlepšie, vidia vo svojom živote profesie, v ktorých za ľahšiu prácu viac zarobia. Boli by radi, aby ich dieťa nemuselo pracovať manuálne, nech sa nezoderie a nech sedí pekne v teplúčku v kancelárii. Preto ho smerujú na všeobecné vzdelanie a ideálne na vysokú školu s tvrdením, že moje dieťa na to má. Vôbec ale pritom nezohľadňujú záujmy a osobnosť dieťaťa. Ono možno miluje praktickosť a konkrétnosť a vidí rado hmatateľné výsledky svojej činnosti, čo ho ťahá k technickému smeru“, dopĺňa Uhríková.

 

Ako pomôcť dieťaťu zorientovať sa pri výbere svojho budúceho povolania

Doprajme našim deťom lepšiu budúcnosť. Pomôžme im nájsť to čo ich baví a napĺňa a akým smerom by sa mohli posúvať. Venujme sa im v tejto oblasti už od základnej školy. 

 

Začarovaný kruh môžeme prelomiť

Keď je človek spokojný sám so sebou, dokáže lepšie prijímať druhých a ľahšie sa postaviť aj prekážkam, ktoré mu život pripraví. To isté platí aj pri práci.  Ak sú rodičia spokojní v práci a robia to čo ich skutočne napĺňa a baví, lepšie dokážu podporiť aj svoje vlastné deti. Ak ste uviazli v povolaní, ktoré nie je pre Vás to pravé orechové a viac Vás demotivuje ako Vám dáva zmysel, spravte prvý krok ku kariérnej zmene. 

 

Napísala Zuzana Majerčíková.  

 

Celý článok nájdete na portáli brigada.sk 

 

 

 

 

Hodnotenie

Za našim povolaním často stoja rodičia
Hodnotenie 4.5 z 5
Počet hlasov 2
Pridať top správu
Predchádzajúci Nasledujúci
Vyhľadávanie
Vyhľadať
Monitoring
Odoslať Viac
VÝHODY REGISTRÁCIE

Publikovanie PR správ
Zápis v katalógu
SEO spätné odkazy
Monitoring

Vyskúšaj zdarma