Zábavná pyrotechnika a ohňostroje

Zábavná pyrotechnika a ohňostroje

Základné rozdelenie podľa druhov pyrotechniky a stupňa nebezpečnosti

03.11.2015 | RP Pyrotechnik | rppyrotechnik.sk

Druhy zábavnej pyrotechniky

 

Detská pyrotechnika sú pyrotechnické výrobky triedy nebezpečnosti I, od 15 rokov. Fontány a vulkány vytvárajú prízemné efekty a spravidla dosahujú výšky 4-8 metrov. Rakety sa skladajú z dvoch základných častí - stabilizátora (špajle) a pyrotechnickej nálože. Raketa sa vynesie do výšky, kde vytvorí stredne veľký efekt. Rímske sviece sú rúrky, v ktorých sú zlisované svetlice, po zapálení vylietavajú do výšky 5-10 metrov, u výrobkov pre profesionálne ohňostroje i vyššie. Pumy sa vystreľujú z mažiarov do výšky okolo 100 m, kde vytvárajú veľkoplošné obrazce. Kompakty sú krabice s rozbuškou, ktorá po zapálení vystreľuje v určitých intervaloch rôznofarebné pumy. Petardy produkujú silný zvukový efekt. Rotujúce predmety štylizované napodobňovať hmyz, po zapálení sa roztočia a vznesú do výšky okolo 10 metrov, pritom iskria a hvízdajú. Dymovnice produkujú biely alebo farebný dym, nepoužívajú sa pri ohňostrojoch, ale napr. v airsofte/ paintbale alebo u vojsk.

 

 

Triedy nebezpečnosti

 

1. trieda

 

Predmety tejto triedy nesmú obsahovať v jednom kuse viac ako 3 gramy pyrotechnických zloží. Intenzita hluku vo vzdialenosti 8 metrov nesmie byt vyššia než 115 decibelov. Patria sem pyrotechnické hračky ako napr. prskavky, pištoľové kapsle, ohňopády, malé ohnivá kruhy, búchacie guličky, či vystreľovacie konfety. Väčšinou sa táto pyrotechnika môže predávať aj v stánkovom predaji a môžu ju zakúpiť aj maloletí.

 

2. trieda

 

Sem patria predmety s hvízdavou náplňou, všetky rakety (vrátane tých, ktoré inak spĺňajú podmienky pre zaradenie do 1. triedy). Predmety tejto triedy nesmú obsahovať v jednom kuse viac ako 50 gramov pyrotechnických zloží, pričom rakety môžu obsahovať len 20 gramov týchto zmesi, z toho len 10 gramov pre pyrotechnický efekt. Dymovnice a bengálske ohne môžu obsahovať až 3 kg zloží. Ďalšími typickými výrobkami tejto triedy sú rímske sviece, gejzíry, minivýbušky či vystreľovacie puzdrá. Podobne ako u 1. triedy, intenzita hluku vo vzdialenosti 8 metrov nesmie byť vyššia než 115 decibelov. Tieto predmety vyšších tried sa môžu predávať iba osobám starším ako 18 rokov. Nesmú sa používať pri kostoloch, nemocniciach, detských zariadeniach, domovoch dôchodcov, školách, ozdravovniach a pri športových podujatiach.

 

 3. trieda

 

 Predmety tejto triedy nesmú obsahovať viac ako 250 gramov pyrotechnických zloží, pričom rakety môžu obsahovať len 75 gramov. Ak je zložená zostava z viacerých dielov, nesmie ich byť viac ako 12 a dohromady nesmie obsahovať viac než 800 gramov zloží, pri ohňopádoch je to 1200 gramov. Typickými výrobkami tejto triedy sú okrem rakiet, ohňopády, malé talianske pumy, delové rany či veľké japonské slnká. K nákupu je potreba mať preukaz odpaľovača ohňostrojov.

 

4. trieda

 

Do tejto triedy patria všetky pyrotechnické predmety, ktoré prekračujú niektorú hodnotou parametrov pre 3. triedu. Patria sem napr. lietavice, ohňostrojné delové rany, talianske pumy, väčšie guľové pumy. Tieto výrobky nie sú voľnopredajné - je ich možné predávať iba so súhlasom Slovenského banského úradu.V súčasnosti je v predaji zábavná pyrotechnika s novým označením nebezpečnosti. Po novom sa bude deliť do kategórií 1 až 4, kde 1. kategória bude predajná osobám starším ako 15 rokov, 2. osobám starším ako 18 rokov, 3. starším ako 21 rokov a 4. kategória bude predajná osobám s odbornou spôsobilosťou. Táto zmena nastala v súvislosti so smernicou Európskeho parlamentu rady č. 2007/23 / ES o uvádzaní pyrotechnických výrobkov na trh (myslený trh EÚ).

Ohňostroj pri vode - RPpyrotechnik.sk
Ohňostroj pri vode - RPpyrotechnik.sk

Hodnotenie

Zábavná pyrotechnika a ohňostroje
Hodnotenie 4.5 z 5
Počet hlasov 4
Pridať top správu
Predchádzajúci Nasledujúci
Vyhľadávanie
Vyhľadať
Monitoring
Odoslať Viac
VÝHODY REGISTRÁCIE

Publikovanie PR správ
Zápis v katalógu
SEO spätné odkazy
Monitoring

Vyskúšaj zdarma