Zamestnávatelia a flexibiliné pracovné zmluvy

Zamestnávatelia a flexibiliné pracovné zmluvy

Pre zamestnanca aj zamestnávateľa môže byť flexibilná pracovná zmluva výhodou.

10.09.2014 | Global Services Slovakia s.r.o. | www.brigada.sk

Téma skráteného (čiastočného) pracovného úväzku sa týka najmä mladých ľudí - študentov, rodičov, resp. rodiča starajúceho sa o dieťa, či ľudí krátko pred dôchodkom. Väčšina študentov, najmä denného štúdia, nemá toľko času, aby mohli stíhať prácu na trvalý pracovný pomer s plnou pracovnou dobou a hľadajú si flexibilnú prácu.

 

Skrátený pracovnný úväzok je trvalý pracovný pomer, kedy je však pracovná doba kratšia oproti plnému pracovnému úväzku. Takýto zamestnanec má teda viac času na iné povinnosti. Na Slovensku takéto zamestnávanie nie je veľmi bežné, čo je spôsobené najmä tým, že skrátený pracovný úväzok znamená aj menej odpracovných hodín a teda aj nižšie odmeny. A práve odmeny sú častým bodom úrazu pri rozhodovaní o plnom pracovnom úväzku alebo skrátenom pracovnom úväzku.

 

Flexibilný pracovný čas a pracovná doba je riešením mnohým problémov študentov. Avšak nie každá pracovný pozícia dovoľuje takúto flexibilitu, taktiež nie všetci zamestnávatelia sú ochotní prihliadať na zamestnanca ako študenta s jeho študijnými povinnosťami, čo znamená, že pružný pracovný čas v tom prípade neprichádza do úvahy. 

 

V tomto momente pre študenta nastáva problém a rozhodnutie, či sa plne venovať len práci alebo túto ponuku zamietnuť a venovať sa ďalej len štúdiu a hľadať si nejaké príležitostné brigády. Ak je však pracovná ponuka naozaj zaujímavá, je potrebné hľadať riešenie. Tým môže byť napríklad dočasné prerušenie štúdia alebo pokiaľ je to možné prestup na externé štúdium.

 

Ide o zamotaný kruh kedy vysoké školy neprihliadajú na pracujúcich študentov denného štúdia a zamestnávateľov, ktorí neprihliadajú na povinnosti študenta v škole. Čo však zostáva v platnosti je požadovanie praxe a pracovných návykov od absolventa vysokej školy, pričom sa nerozoznáva či ide o študenta denného alebo externého štúdia.

 

Flexbilná pracovná zmluva 

Flexibilná pracovná zmluva sa navonok nezdá v ničom odlišná od akejkoľvek inej pracovnej zmluvy, avšak má v sebe zahrnutých niekoľko bodov, ktoré umožňujú zamestnancovi napríklad určiť kedy bude v práci - flexibilný pracovný čas, taktiež dohodnúť pracovnú dobu, ktorá je kratšia ako bežná 8-hodinová pracovná doba a dohodnúť aj iné podmienky - benefity, ako napríklad práca z domu.

 

 

Brigády, práca a stáže pre študentov | Brigada.sk
 

Hodnotenie

Zamestnávatelia a flexibiliné pracovné zmluvy
Hodnotenie 4.67 z 5
Počet hlasov 3
Pridať top správu
Predchádzajúci Nasledujúci
Vyhľadávanie
Vyhľadať
Monitoring
Odoslať Viac
VÝHODY REGISTRÁCIE

Publikovanie PR správ
Zápis v katalógu
SEO spätné odkazy
Monitoring

Vyskúšaj zdarma