Zdá sa Vám Váš invalidný dôchodok nízky ?

Zdá sa Vám Váš invalidný dôchodok nízky ?

Poberáte invalidný dôchodok ? Máme pre Vás riešenie ako si zaistiť čo najvyšší invalidný dôchodok !

11.02.2020 | invalidny-dochodok.sk | www.invalidny-dochodok.sk

Výška invalidného dôchodku

 

Výšku invalidného dôchodku ovplyvnuje viacero faktorov.Asi najvyšším je miera poklesu vykonávať zárobkovú činnosť,obdobie dôchodkového poistenia a výška odvodov do sociálnej poisťovne [výška vymeriavacieho základu] .

 

Miera poklesu vykonávať zárobkovú činnosť

 

Tá je určujúca aj na to, či je Váš invalidný dôchodok plný, čiastočný alebo žiadny.Rozhodujúca hranica potrebná na získanie invalidného dôchodku je 40%.Pokiaľ Vaša miera poklesu vykonávať zárobkovú činnosť neprekračuje hranicu 40%, nárok na invalidný dôchodok nemáte.V prípade, že Váš pokles vykonávať zárobkovú činnosť dosahuje od 41% do 70% môžme hovoriť o čiastočnom invalidnom dôchodku, v prípade že prekračuje hranicu 70% jedná sa o plný invalidný dôchodok.K tomuto treba dodať, že určujúca je hlavná teda najzávažnejšia diagnóza.Tie sa spolu nesčítavajú ako tomu bolo v minulosti.Každá ďaľšia diagnóza môže ovplyvniť mieru poklesu vykonávať zárobkovú činnosť len o maximálne 10%.

 

Obdobie dôchodkového poistenia a aktuálna dôchodoková hodnota

 

Obdobie dôchodkové poistenia [skr. ODP]má tiež vpyv na výšku invalidného dôchodku.Z rátavajú sa všetky obdobia poistenia do dátumu vzniku invalidity plus sa dopočíta obdobie ku vzniku starobného dôchodku.

Príklad : osoba získala k dátumu vzniku invalidity celkom 13 032 dní dôchodkového poistenia.

Obdobie od vzniku invalidity do dovŕšenia dôchodkového veku predstavuje  2008 dní.Čo je spolu 15 040 dní, to znamená 41,2054 rokov dôchodkového poistenia [ODP].

 

Aktuálna dôchodková hodnota [skr.ADH]

Aktuálna dôchodková hodnota sa počíta ku dňu vzniku nároku na invalidný dôchodok.Na každý rok je iná aktuálna na rok 2020 je 13,6361 eur.

 

Výška vymeriavacieho základu

 

Je veľmi dôležitá pri stanovení výšky osobného mzdového bodu [skr.OMB].Práve tu prichádza k rozdielu prečo nízkopríjmové osoby nemaju invalidný dôchodok ako osoby z vysokým príjmom.Rozdiel pri tej istej diagnóze a tých istých odpracovaných rokoch môže byť aj niekoľkonásobný.Táto hodnota sa vypočíta k dátumu vzniku nároku na invalidný dôchodok.Existujú však možnosti ako túto hodnotu zvýšiť a to aj po stanovení výšky invalidného dôchodku, dokonca niekoľko rokov po nej. Zvýšenie invalidného dôchodoku o niekoľko desiatok či stoviek eur mesačne sa tak môže týkať aj Vás.

 

Ak by ste mali záujem zvýšiť si svoj invalidný dôchodok, viac info najdete tu :http://www.invalidny-dochodok.sk

Hodnotenie

Zdá sa Vám Váš invalidný dôchodok nízky ?
Hodnotenie 4.6 z 5
Počet hlasov 5
Pridať top správu
Predchádzajúci Nasledujúci
Vyhľadávanie
Vyhľadať
Monitoring
Odoslať Viac
VÝHODY REGISTRÁCIE

Publikovanie PR správ
Zápis v katalógu
SEO spätné odkazy
Monitoring

Vyskúšaj zdarma