7 zaujímavých faktov o spánku

7 zaujímavých faktov o spánku

Spánok je pre ľudí veľmi dôležitý a každý z nás nim trávi až jednu tretinu svojho života.

10.10.2017 | Hi Promotion s.r.o. | prespanok.sk

7 zaujímavých faktov o spánku

Väčšina vecí, ktoré o spánku vieme, boli objavené len v posledných 25-tich rokoch. Výskumníci a vedci po celom svete sa o spánku dozvedajú nové fakty každý deň či noc. Spánok je pre ľudí veľmi dôležitý a každý z nás nim trávi až jednu tretinu svojho života. Prečítajte si zaujímavosti, ktoré ste o spánku vôbec netušili.

1.       Ako dlho spia zvieratá?

Mačka trávi spánkom až dve tretiny svojho života. Mačky sirady zdriemnu kdekoľvek, aj na klávesnici vášho počítača. Ak vlastníte mačku, pravdepodobne ste to už spozorovali. Žirafám zas stačia len obyčajné dve hodiny, zatiaľ čo netopiere spia až 20 hodín.

2.        Rekord bez spánku

Najdlhšie bez spánku vydržal kalifornský študent RandyGardner v roku 1964 a to až 11 dní. Napodobňovať ho sa však v žiadnom prípade neodporúča. Randy totiž trpel extrémnou spánkovou depriváciou. Ak spánkovou poruchou netrpíte, mohlo by sa poľahky stať, že by sa váš experiment bez spánku skončil smrťou.

3.       Ako spolu v snoch komunikujú hluchí ľudia?

Nie je vôbec nezvyčajné, že hluchí ľudia vo svojich snoch komunikujú pomocou znakovej reči. Namiesto výkrikov či hovorených slov používajú tiež znakovú reč, čo bolo potvrdené aj ich partnermi.

4.       Aké pocity sa nás zmocňujú počas nočných môr?

Mnohí predpokladajú, že strach je základnou emóciou, ktorú človek cíti, keď má zlé sny. Vedci však zistili zvláštny fakt. Nočné mory častejšie sprevádzajú pocity ako smútok, vina a zmätok.

5.       Výdatný „šlofík“

Odporúča ho samotný Leonardo Da Vinci, ktorý vraj spával len 15 minút a to každé 4 hodiny.

6.       Novopečení rodičia a nedostatok spánku

Matky, ktoré majú doma novorodenca či batoľa, podľa štatistík spia v súhrne až o 1056 hodín menej, ako by spali normálne.

7.       Problémy so spánkom

Mnohí ľudia trpia nespavosťou. Nespavosť sa môže vyskytovať hneď v niekoľkých podobách. Najčastejšie však ide o ťažké zaspávanie, prebúdzanie sa počas noci, príliš ľahký spánok a podobne. Aj v tomto prípade existuje hneď niekoľko vecí, ktoré vám so spánkom pomôžu. Jednou z nich je vymeniť zariadenie spálne za nové. Matrac s patričným stupňom tvrdosti zoptimalizuje vašu spánkovú polohu a vy sa budete ráno cítiť omnoho lepšie. Obľúbeným je práve matrac z lenivej peny, ktorý sa pomaly pod vašou váhou vráti do pôvodného stavu a nevytvára protitlak. Nevznikajú na ňom teda žiadne preležaniny.Kvalitný vankúš z pamäťovej peny zas vyrieši bolesti krčnej chrbtice. Pri kontakte s telesným teplom sa vankúš dokáže pružne prispôsobiť anatómii tela a stabilizovať tak vašu krčnú chrbticu. Hodiny strávené v posteli si môžete spríjemniť aj s polohovateľným roštom, ktorý ponúka vyšší komfort, lepšiu relaxáciu a výdatnejší oddych. Rošty môžete nadvihnúť v oblasti hlavy či nôh.

Hodnotenie

7 zaujímavých faktov o spánku
Hodnotenie 4.33 z 5
Počet hlasov 3
Pridať top správu
Predchádzajúci Nasledujúci
Vyhľadávanie
Vyhľadať
Monitoring
Odoslať Viac
VÝHODY REGISTRÁCIE

Publikovanie PR správ
Zápis v katalógu
SEO spätné odkazy
Monitoring

Vyskúšaj zdarma