Ako postupovať, ak som naletel na podvodnú brigádu

Ako postupovať, ak som naletel na podvodnú brigádu

Ak si hovoríte, že na takúto podvodnú pracovnú ponuku nikdy nenaletíte, môžete sa mýliť.

09.02.2015 | Global Services Slovakia s.r.o. | www.brigada.sk

Taktiky podvodníkov s pracovnými ponukami sú totiž stále premyslenejšie. Ešte pred niekoľkými rokmi boli podvodné ponuky práce a brigád pomerne ľahko odlíšiteľné od ostatných pracovných ponúk. 

 

Vyskytovali sa v nich najmä tieto základné charakteristiky:

 

- nadpriemerne vysoký plat 

 

- nezvyčajne priaznivé pracovné podmienky

 

- neurčitá náplňa práce (po prečítaní ponuky ste v skutočnosti nevedeli, čo by ste robili, čo je však zámerom, aby na takúto prácu reagoval čo najväčší počet uchádzačov)

 

- zadávateľom inzerátu je obyčajne fyzická osoba alebo fiktívna firma

 

- v inzeráte sa nachádzajú gramatické chyby a pod.

 

Samostatnou kategóriou takýchto ponúk je práca na doma, kde drvivá väčšina pracovných ponúk je podvodných, príp. jej zadávateľ má z vás províziu, vaša odmena je mizivá a za váš obetoavaný čas určite nestojí. Netvrdíme však, že neexistujú aj dobré ponuky práce na doma. Medzi tou hŕbou neserióznych ponúk sa nájdu aj zaujímavé a dobre platené ponuky práce na doma.

 

S podvodnými ponukami opísanými vyššie sa však dnes už stretnete len zriedka, podvodníci pristupujú k oslovovaniu uchádzačov oveľa premyslenejšie. Čo však zostáva rovnaké je zaujímavý plat, nie však natoľko vysoký, aby ste si povedali, že môže ísť o podvod. V ponuke je jasne uvedená aj náplň práce, dobré pracovné podmienky sú opísané ako v bežných serióznych pracovných ponukách.

Inzeráte je napísaný veľmi zrozumiteľne bez akýchkoľvek gramatických chýb. Všetko je podrobne popísané, dokonca ešte podrobnejšie ako pri niektorých iných pracovných ponukách.

Problém tak nastáva až v ďalšej fáze, kedy má možnosť odhaliť podvodníka už len samotný uchádzač, a to na pracovnom pohovore, či až po nástupe do práce.

 

Pohovor je obyčajne zakončený tým, že ste ideálnym kandidátom na túto pozíciu a ak by ste sa hneď nevedeli rozhodnúť, obsadí vaše miesto iný kandidát, ktorý je v poradí za vami. A tak vám nezostáva iné len sa rozhodnúť prácu prijať. 

 

V takomto prípade sa uistite, že pracovnú zmluvu, ktorú podpisujete, je platná a vyhovujú vám pracovné podmienky v nej uvedené.

 

Ak po čase zistíte, že ide o podvod, resp. že podmienky sú úplne iné ako uvádzal zamestnávateľ, vašim prvým a hlavným dôkazom je pracovná zmluva, ktorou sa obhajujete aj v prípade, že vám zamestnávateľ nevyplatil mzdu.

 

Brigády a práca na dohodu - portál Brigada.sk
 

Hodnotenie

Ako postupovať, ak som naletel na podvodnú brigádu
Hodnotenie 4.75 z 5
Počet hlasov 4
Pridať top správu
Predchádzajúci Nasledujúci
Vyhľadávanie
Vyhľadať
Monitoring
Odoslať Viac
VÝHODY REGISTRÁCIE

Publikovanie PR správ
Zápis v katalógu
SEO spätné odkazy
Monitoring

Vyskúšaj zdarma