Ako sa do Rakúska dopravujete vy?

Ako sa do Rakúska dopravujete vy?

Lyžovačka v Rakúsku, poznávacie zájazdy, vianočné trhy či wellness pobyty.

27.03.2014 | MSTT | mstt.sk

Lyžovačka v Rakúsku, poznávacie zájazdy, vianočné trhy či wellness pobyty. To je hneď niekoľko účelov, za ktorými zvykneme cestovať na návštevu k našim západným susedom. Čo je ale dobré vedieť pred cestou?

 

Maximálna povolená rýchlosť, tolerancia alkoholu, diaľničné nálepky, najrýchlejší či najpohodlnejší dopravný prostriedok. Informácií týkajúcich sa dopravy je ozaj kvantum. Poďme si preto zosumarizovať zopár najdôležitejších faktov.

 

Cesty a autostrády

 

-za prekročenie rýchlosti o 40 km vám môžu príslušníci zákona odobrať vodičské oprávnenie.

 

-prípustná hranica alkoholu v krvi je 0,5 promile. Za dopravné priestupky sú tvrdé sankcie.

 

-ak nemá cudzinec dosť peňazí na pokutu, môže mu byť zadržaný akýkoľvek cenný predmet, napr. autorádio, mobil atď. Policajti následne vystavia potrebný doklad a po zaplatení pokuty vám daný predmet vrátia.

 

-ak technický stav vozidla (vrátane ojazdených pneumatík) nezodpovedá rakúskym normám, môže polícia vodičovi odobrať ŠPZ a technický preukaz. 

 

-v zime na niektorých úsekoch treba nosiť snehové reťaze. V horských oblastiach je zhruba stovka požičovní reťazí.

 

-pri nehode je nutné vyrozumieť políciu. V opačnom prípade sa skutok bude z vašej strany posudzovať ako pokus o útek. Medzi aktérmi sa odporúča spísať Unfallbericht (Správa o nehode).

 

Železnice

 

-vlaky na najvýznamnejších tratiach jazdia v jedno a dvojhodinových intervaloch. Z Viedne do hlavných alpských stredísk premávajú aj autovlaky.

 

-v horách jazdia aj motorové vlaky, veľa úzkokoľajok a nostalgických vláčikov. V krajine je takmer 3300 lanoviek, sedačkových výťahov a vlekov. Mnohé z nich siahajú až do výšky 3000 metrov.

 

Letecká doprava

 

-hlavným centrom leteckej dopravy je letisko Viedeň-Schwechat s pravidelným spojením do vyše 140 miest na všetkých kontinentoch.

 

-viedenské letisko prepraví ročne približne 300 tisíc cestujúcich z a do SR. Týka sa to najmä letov do miest, kam sa z nášho hlavného mesta vycestovať nedá.

 

Lodná doprava

 

-od jari do jesene plávajú medzi Viedňou, Bratislavou a Budapešťou denne maďarské, a v niektorých dňoch aj slovenské, rýchlolode.

 

Predchádzajúci Nasledujúci
Vyhľadávanie
Vyhľadať
Monitoring
Odoslať Viac
SPONZOROVANÉ ODKAZY