Ako sa starať o chrup pred a po zákrokoch

Ako sa starať o chrup pred a po zákrokoch

Starostlivosť o chrup nekončí ani po zákroku u zubára

25.07.2016 | DENTAL CARE Dr. Rosa | www.dentalcare-rosa.sk

Chystáte sa na zubárske kreslo? Máme pre vás niekoľko rád, ktoré sú užitočné pred aj po stomatologických zákrokoch. Ich dodržanie vám uľahčí celý proces, či už pôjde o extrakciu zuba, vkladanie zubného implantátu alebo iný zákrok.

 

Pred každou návštevou zubára, kedy vás čaká stomatologický zákrok, je základom dentálna hygiena.  Chrup musí byť dôkladne vyčistený a zbavený zvyškov potravy. V tomto prípade je nutná kefka a zubná pasta. Žuvačka váš chrup nevyčistí, ale môže napomôcť pre svieži dych.

Určite sa k zubárovi nevyberte úplne na lačný žalúdok. Nielen preto, že tak skoro sa nenajete, ale aj preto, že sa tak zvyšuje riziko kolapsových stavov a nevoľností, ktoré môžu nastať.

ňKaždý znáša zákrok inak, niekomu je nevoľno a niekto sa cíti dobre. Ale pôsobia aj anestetiká ešte 2-3 hodinky, preto za volant radšej nesadajte. Najlepšie je, zabezpečiť si domov odvoz.

 

Bezprostredne po zákroku určite nepite, ani sa nesnažte do rany zachádzať jazykom. Napite sa neskôr, tak o hodinu. Ideálne je, ak sa vám po zákroku v ten deň podarí už nič nejesť a taktiež nefajčiť.  Rana je ešte veľmi citlivá a takto ju viac ochránite pred zapálením. Pre rýchlejšie upokojenie, zahojenie ale aj dezinfekciu rany, sa odporúčajú roztoky s obsahom chlórhexidínu alebo tiež veľmi účinné bylinkové výplachy, napríklad repík, harmanček,  šalvia, kamilka. Ale tie aplikujte až  24 hodín po zákroku.  

 

Pokiaľ sa rana úplne nezahojí, vaša strava by mala byť len kašovitá. Napríklad polievky, kaše, rozmixované jedlo, zeleninové alebo ovocné šťavy. Čiže strava, ktorú nemusíte prežúvať a zároveň vás aj nasýti.

 

Je možné, že zákrok vás vyradí z bežného fungovania a budete sa cítiť aj viac unavený nielen boľavý. Preto už dopredu myslite na to, že bude dobré si zobrať aspoň deň, dva voľno. V prípade miernych opuchov, si prikladajte na líce studený obklad.  Ak však budete mať teplotu a opuchy alebo krvácanie bude silné, vyberte sa znovu k zubárovi. Taktiež v dobe hojenia rany sa vyhnite nadmernej fyzickej aktivite a športovaniu.

Hodnotenie

Ako sa starať o chrup pred a po zákrokoch
Hodnotenie 4 z 5
Počet hlasov 2
Pridať top správu
Predchádzajúci Nasledujúci
Vyhľadávanie
Vyhľadať
Monitoring
Odoslať Viac
VÝHODY REGISTRÁCIE

Publikovanie PR správ
Zápis v katalógu
SEO spätné odkazy
Monitoring

Vyskúšaj zdarma