Ako vybrať posteľné obliečky I.

Ako vybrať posteľné obliečky I.

Obliečky z hladkej bavlny sú najobľúbenejším a stále najčastejšie sa vyskytujúcim typom obliečok v slovenských spálňach.

13.05.2014 | JJJ | www.jj.sk

Obliečky z hladkej bavlny sú najobľúbenejším a stále najčastejšie sa vyskytujúcim typom obliečok v slovenských spálňach. Vyrábajú sa z látok, ktoré sú utkané základným typom takzvanej plátnovej väzby, ktorý je vytvorený pravidelným previazaním osnovných a tzv. útkových nití. Rubová strana je rovnaká ako lícna. Je hladká a vhodná na potlač. Hustota látok sa najčastejšie vyjadruje v gramoch na m2. Štandardom je hustota 120-140g/m2. Obliečky s hustotou tkaniny nižšou ako 100g/m2 sú tenké a riedke a tomu bude zodpovedať aj ich nízka životnosť.

 

Finálnym procesom, ktorý dodá látkam na výrobu obliečok potrebnú atraktivitu je potlač. Tá sa vykonáva najčastejšie pigmentovými alebo reaktívnymi farbivami. Odporúčame uprednostniť obliečky potláčané reaktívnym farbivom, toto farbivo preniká hlbšie do vlákna a lepšie sa naviaže na štruktúru bavlny. Výsledkom sú brilantnejšie odtiene a dlhšia stálofarebnosť obliečok.

 

Čo sa týka motívov potlače, k dispozícii je ich nepreberné množstvo. V obľube sú stále klasické kvetinové motívy, čoraz väčšiu obľubu si však získavajú aj moderné geometrické a abstraktné vzory. Deti sa zaručene potešia obliečkam s potlačou ich obľúbených rozprávkových postavičiek. Čoraz väčšiu popularitu si získavajú aj obliečky s tzv. fotopotlačou, čo je vlastne aplikácia fotografií na látku. Obľubenými sa stávajú motívy s výjavmi z prírody, prípadne fotografiami známych športovcov alebo spevákov. Možná je i zákazková výroba obliečok s fotopotlačou z vlastnej fotografie, to je však finančne pomerne nákladné.

 

Preferovaným rozmerom obliečok na Slovensku je šírka 140cm a dĺžka 200cm pri obliečkach na paplón a 90x70cm pri obliečkach na vankúš. K dispozícii bývajú aj v predĺženej verzii 220cm, čo určite poteší aj osoby vyššieho vzrastu.

 

Čoraz väčšej popularite sa tešia aj obliečky nadštandardných rozmerov určené na použitie na dvojpaplóny pre dve osoby. Tie sa najčastejšie vyskytujú v rozmeroch 200x220cm a 220x240cm. Tu je však namieste určitá opatrnosť. Vzhľadom na nadštandardné rozmery je o niečo komplikovanejšia ich údržba, hlavne sušenie a žehlenie. Pri kúpe takýchto obliečok je dobré zamerať sa na to aby boli ušité z jedného kusa látky, pretože niektorí výrobcovia ich zošívajú z viacerých kusov a obvykle to nepôsobí príliš esteticky. Vzhľadom na podstatne menší výskyt látok nadrozmernej šírky z ktorej sa vyrábajú je na trhu podstatne menší výber dezénov ako pri rozmere štandardnom.

 

Štandardným zapínaním je zapínanie na gombíky, na obľube však získava aj zipsový uzáver. Treba si však uvedomiť, že prišitie odtrhnutého gombíka je oveľa jednoduchšie a finančne menej nákladné ako výmena zaseknutého zipsu. Navyše prišitím zipsu na obliečky dochádza k pevnému spojeniu dvoch materiálov s odlišnou zrážanlivosťou, čo sa po opraní môže prejaviť zvlnením obliečok v oblasti zipsu.

 

Hotelový uzáver alebo tzv. záložka nie je na použitie v domácnosti príliš vhodný.

 

Cenové rozpätie obliečok z hladkej bavlny je pomerne pomerne široké . Kvalitné posteľné obliečky je možné kúpiť už od 14€. Luxusné výrobky od renomovaných výrobcov nezriedka prekračujú 30€ za súpravu na jedno lôžko. Kúpe obliečok v cene do 10€ sa radšej vyhnite, ušetríte si tak komplikácie pri ich reklamovaní. Napriek pútavej etikete v slovenskom alebo českom jazyku sa obvykle jedná o ázijský produkt z tenkej riedkej látky s nekvalitnou potlačou. Dobrý pocit z výhodnej kúpy budete mať len dokiaľ ich prvýkrát nevyperiete.

 

Autor: Lacné Obliečky.sk

 

 

 

 

Predchádzajúci Nasledujúci
Vyhľadávanie
Vyhľadať
Monitoring
Odoslať Viac
VÝHODY REGISTRÁCIE

Publikovanie PR správ
Zápis v katalógu
SEO spätné odkazy
Monitoring

Vyskúšaj zdarma