Ako vybrať posteľné obliečky II.

Ako vybrať posteľné obliečky II.

Trh nám v súčasnosti ponúka nepreberné množstvo posteľnej bielizne, to sa týka tak materiálového zloženia, farebnosti

13.05.2014 | JJJ | www.jj.sk

Trh nám v súčasnosti ponúka nepreberné množstvo posteľnej bielizne, to sa týka tak materiálového zloženia, farebnosti ako aj rozmerového prevedenia obliečok. Ako však vybrať tie správne? Preferencie jednotlivcov sú rôzne, niekto hľadá obliečky z kvalitného materiálu, čo najpríjemnejšie na omak, ďalší chce obliečky farebne doladiť k interiéru spálne, iní uprednostňujú čo najnižšiu cenu.

Zásadným odporúčaním je vybrať posteľné obliečky z materiálu čo „najpriateľskejšieho“ k ľudskej pokožke a takým je jednoznačne bavlna.

Bavlna sa získava z kríka bavlníka, ktorého pestovanie je rozšírené v krajinách s teplým podnebím. Najväčšími svetovými producentmi bavlny sú: Čína, USA, India, Pakistan. Bavlne je hodnotná surovina vďaka schopnosti absorbovať vlhkosť a priedušnosti. Najjemnejšie variety bavlníka /Karnak a Mako/ sa pestujú predovšetkým v Egypte.

Z hľadiska spôsobu spracovania bavlnenej priadze sú v našich končinách najrozšírenejšími posteľné obliečky z hladkej bavlny, saténové, krepové, flanelové a damaškové posteľné obliečky.

 

Krepové obliečky poskytujú užívateľovi jednu veľkú výhodu a tou je, že sa nemusia žehliť. Ušetria tak čas, ktorý je možné venovať zábavnejšej činnosti ako je žehlenie.

 

Kvalitné krepové obliečky sú ušité z látok zo 100% bavlny s vlnitým povrchom. Zvlnenie povrchu látky je dosiahnuté procesom takzvaného lúhovania. Pri ňom je na povrch látky aplikovaný roztok hydroxidu sodného. Krepový efekt vzniká zmrštenim tkaniny na miestach, kde je látka týmto roztokom zasiahnutá.

 

Nie každému však tento typ látky vyhovuje, na omak môže pôsobiť o niečo drsnejším dojmom ako hladká bavlna. Opakovaným praním však obvykle získajú na jemnosti. Pred ich kúpou je tak dobré materiál si riadne „ochytať“.

 

 

 

Saténové obliečky sú určené ľuďom s najvyššími nárokmi na kvalitu materiálu. Na omak sú veľmi jemné, s decentným leskom. Šijú sa z látok vysokej hustoty, tkaných v atlasovej väzbe. Veľmi kvalitné sú obliečky z mako saténu z jemnej, česanej bavlnenej priadze z najkvalitnejších druhov dlhovláknitej egyptskej bavlny.

 

Kvalita však niečo stojí. Pri kvalitných saténových obliečkach od renomovaných výrobcov treba počítať s cenou 40€ a viac za súpravu na jednu posteľ.

 

Menšou nevýhodou saténových obliečok je ich vyššia náchylnosť na zatrhnutie povrchu.

 

 

 

Flanelové obliečky poskytujú dostatočný tepelný komfort predovšetkým v zimnom období alebo v prechodných obdobiach keď sa ešte nekúri ale vonku je už chladno.

 

Obliečky z tohto materiálu vynikajú ľahkosťou, hrejivosťou a príjemným pocitom jemnosti na omak.

 

Vyrábajú sa z tkaniny v plátnovej väzbe, ktorej povrch je upravený jednostranným alebo obojstranným počesaním.

 

 

 

Aby nám posteľné obliečky slúžili k spokojnosti čo najdlhšie, pri ich údržbe je nevyhnutné dodržiavať pokyny výrobcu na ich ošetrovanie uvedené na všitej etikete, ktorá musí byť súčasťou každej posteľnej súpravy.

 

 

 

Autor: Lacné Obliečky.sk

Predchádzajúci Nasledujúci
Vyhľadávanie
Vyhľadať
Monitoring
Odoslať Viac
VÝHODY REGISTRÁCIE

Publikovanie PR správ
Zápis v katalógu
SEO spätné odkazy
Monitoring

Vyskúšaj zdarma