Ako vymeniť olej v aute?

Ako vymeniť olej v aute?

Čítajte, ak si neviete rady

08.08.2016 | RAI INTERNACIONAL | www.rai.sk

Rozhodli ste sa spoznať svoje auto? Prvá príležitosť, kedy sa pozriete vášmu autíčku pod kapotu, je jednoduchá výmena oleja. Požičovňe áut, vozové parky aj súkromní užívatelia, všetci musia meniť olej.  Skúsenejší vedia o čom je reč, pre tých ostatných ponúkame krátky návod.

 

Výmena motorového oleja patrí medzi najzákladnejšie a zároveň najdôležitejšie úkony, ktoré vaše auto bude potrebovať. Spaľovací motor vyžaduje pravidelnú výmenu oleja, ktorá zabezpečí dostatočnú mazľavosť pohyblivých častí motora.  Nepravidelná výmena bude mať za následok postupné opotrebovanie a poškodenie týchto častí, preto nikdy na ňu nezabúdajte. Ako často máte vymieňať olej,  by vám mal povedať výrobca vášho automobilu v príručke k vozidlu. S výberom toho správneho oleja pre vaše vozidlo, si tiež nechajte poradiť od odborníkov.

 

Pre vypustenie starého oleja je dobré auto trochu zahriať aspoň krátkou 15 minútovou jazdou.  Po jazde nechajte auto postáť aspoň 5 minút, aby olej stiekol z motora. Vozidlo nezabudnite zabrzdiť a zabezpečiť pri zadných kolesách, tiež odpojte káble batérie pre zvýšenie bezpečnosti.                    

 

Pomocou zdviháka nadvihnite prednú časť motora, aby ste mali prístup k olejovej vani. Odskrutkujte kryt olejového filtra a odpojte hadicu na odsávanie vzduchu. Uvoľnite vypúšťaciu skrutku, nechajte olej vytiecť do nádoby (cca 3 min.) a skrutku znova zaskrutkujte.  Nájdite olejový filter, pomocou kľúča ho odmontujte, založte nový olejový filter a namažte aj tesnenia novým olejom.

 

Pre výmenu oleja uvoľnite vrchnák plniaceho hrdla a nalejte olej do nádoby pre olej pomocou lievika. Množstvo oleja dodržujte podľa užívateľskej príručky.  Napokon uzáver pevne zatiahnite. Vozidlo nechajte postáť, aby ste sa presvedčili, že olej neuniká, až potom spustite auto zo zdvihákov. A na záver ešte skontrolujte hladinu oleja a pri naštartovanom motore sledujte kontrolky hladiny oleja.

 

Proces výmeny oleja závisí aj od typu vozidla, preto ak chcete olej vymieňať sami, najprv sa poraďte s odborníkom.  Ak sa rozhodnete pre prenájom autaautopožičovni Bratislava, starosti s výmenou oleja si nemusíte robiť,  požičovne pravidelne zabezpečujú tento úkon. Olej sa v priemere vymieňa každé 3 mesiace,  alebo cca po každých najazdených 4 800 km.

Predchádzajúci Nasledujúci
Vyhľadávanie
Vyhľadať
Monitoring
Odoslať Viac
VÝHODY REGISTRÁCIE

Publikovanie PR správ
Zápis v katalógu
SEO spätné odkazy
Monitoring

Vyskúšaj zdarma