Bižutéria a jej história

Bižutéria a jej história

Čo je staršie, bižutéria alebo šperky?

25.11.2017 | AuroraShop - luxusná bižutéria | aurorashop.sk

Ženy mali od nepamäti potrebu skrášľovať sa, teda môžeme predpokladať, že bižutéria je takmer taká stará, ako šperky.

 

Ozdoby zo zubov a z rohoviny si ľudia vyrábali už pred 40 000 rokmi. Egypťania v 3. tisícročí p. n. l. začali používať na výrobu šperkov aj farebné sklo, prvú náhradu drahých kameňov.

V staroveku a stredoveku boli šperky atribútmi statusu, v Egypte sa nimi aj platilo.

 

V stredovekej Európe zákony zakazovali bežným ľuďom nosiť šperky zo zlata a drahokamov, tak nosili rôzne imitácie. Ako prví v Európe začali sklenené koráliky vyrábať Kelti, a od 9. storočia aj obyvatelia Veľkej Moravy.

 

Nižšie spoločenské vrstvy začali teda alternovať a šperky nahradili výrobou náhrdelníkov, náramkov, náušníc z bežne dostupných materiálov.

 

Taliani vyrábali imitáciu perál už v roku 1300. Perly zo skla začal vo Francúzsku vyrábať Maurice Jacquin v roku 1680. Bižutéria, teda šperky s falošnými perlami, sklenenými korálikmi a emailom (smaltom) boli v už 17. storočí akceptované na denné nosenie. Väčšina bižutérie sa vyrábala v Paríži.

 

Najkvalitnejšiu bižutériu produkoval od roku 1734 Georges Strass. Za Napoleona sa výrobcovia šperkov rozdelili na joailliers - ktorí robili drahocenné šperky, a bijoutiers - ktorí používali lacnejšie materiály.

 

Na výrobu bižutérie sa v súčasnosti vo veľkej miere využíva napr. syntetická živica, akryl, sklo, kov, keramika, stále sú aktuálne aj prírodné kamene a podobné materiály ako v minulosti. Kvalitná bižutéria neobsahuje nikel, má antialergickú povrchovú úpravu a nevyvoláva alergické reakcie.

Bižutéria bez niklu a antialergickým povrchom
 

Hodnotenie

Bižutéria a jej história
Hodnotenie 4.75 z 5
Počet hlasov 8
Pridať top správu
Predchádzajúci Nasledujúci
Vyhľadávanie
Vyhľadať
Monitoring
Odoslať Viac
VÝHODY REGISTRÁCIE

Publikovanie PR správ
Zápis v katalógu
SEO spätné odkazy
Monitoring

Vyskúšaj zdarma