Byl jsem Mengeleho asistentem

Byl jsem Mengeleho asistentem

Kniha o Mengeleho asistentovi, ktorý sa vďaka svojej profesii vyhol istej smrti. Ale za akú cenu.

22.08.2017 | Ing. Peter Balko - kníhkupectvo Aura | www.auraknihy.sk

Miklos Nyiszli sa narodil 17. júna 1901 v Simleu Silvaniei v Rumunsku. Vyštudoval tu základnú školu a gymnázium a v roku 1920 začal študovať medicínu na univerzite v Cluj-Napoca. Po roku štúdia odišiel na univerzitu v nemeckom Kieli.

 

V roku 1927 sa oženil a o dva roky nato sa mu narodila dcéra. Keď v roku 1930 vo Wroclave doštudoval a získal titul doktora medicíny, vrátil sa s nimi do Rumunska, kde pôsobil ako lekár. V roku 1937 sa presťahoval do mesta Viseu de Sus, ktoré sa v roku 1940 stalo súčasťou Maďarska.

 

Keď v roku 1944 obsadili nemecké vojská Maďarsko, boli Miklos Nyiszli aj s rodinou pre svoj židovský pôvod deportovaní do koncentračného tábora v Osvienčime.

 

Vďaka svojej špecializácii na súdne lekárstvo a dobrej znalosti nemčiny sa vyhol istej smrti pri nútených prácach a Mengele si ho vybral ako svojho asistenta.

 

Ako patológ bol nútený vykonávať pitvy dvojčiat a trpaslíkov, ktorí sa stali obeťami Mengeleho experimentov. Zároveň ošetroval členov tzv. sonderkomanda a príslušníkov SS, ktorí pracovali pri plynových komorách a krematóriu.

 

Po ôsmich mesiacoch v Osvienčime bol v januári 1945 evakuovaný do koncentračného tábora v Mathausene. Tu prežil tri dni v karanténe a následne ho previezli do tábora v Melku. Oslobodený bol koncom vojny 5. mája 1945 v Ebensee.

 

Po vojne už nikdy lekársku činnosť nevykonával. V roku 1947 vypovedal ako svedok pred Medzinárodným vojenským tribunálom v Norinbergu. Jeho manželka a dcéra, ktoré boli väznené aj v nemeckom koncentračnom tábore Bergen-Belsene vojnu tiež prežili. Miklos Nyiszli zomrel v roku 1956 na infarkt.

 

Po ukončení 2. svetovej vojny napíal svoje svedectvo formou denníku, ktoré bolo vydané ako kniha s názvom Byl jsem Mengeleho asistentem. Kniha prvý krát vyšla v maďarskom jazyku v marci 1946. Neskôr bola preložená aj do iných jazykov.

 

Donedávna bola kniha Byl jsem Mengeleho asistentem v českom jazyku dlhodobo vypredaná - aktuálne sa pripravuje jej dotlač a kniha bude opäť dostupná v septembri 2017.

 

Miklos Nyiszli - Byl jsem Mengeleho asistentem
 

Hodnotenie

Byl jsem Mengeleho asistentem
Hodnotenie 4 z 5
Počet hlasov 2
Pridať top správu
Predchádzajúci Nasledujúci
Vyhľadávanie
Vyhľadať
Monitoring
Odoslať Viac
VÝHODY REGISTRÁCIE

Publikovanie PR správ
Zápis v katalógu
SEO spätné odkazy
Monitoring

Vyskúšaj zdarma