Cena zlata tento rok opäť rastie

Cena zlata tento rok opäť rastie

Napriek tomu, že minulý rok klesla cena zlata najviac za 32 rokov, konkrétne o 28%, tentokrát opäť rastie.

21.05.2014 | Macho & Chlapovič | machochlapovic.sk

Minulorčný pokles, ktorý zapríčinili investori, keď vytiahli z investičných fondov $38.6 miliardy, nahradil v tomto roku rast, aby sme boli konkrétny, jeho cena narástla o 3.7%.

 

Kým na začiatku roku 2013 sa cena zlata pohybovala okolo $1,660 za uncu, na začiatku tohto roku bola na úrovni $1,247 za uncu a v máji zatiaľ dosiahla najvyššiu hodnotu na úrovni $1,314 za uncu.

 

Cena zlata je naviazaná na americký dolár, s ktorým nepriamo koreluje, a teda sa odvíja aj od vývoja najsilnejšej ekonomiky sveta.

 

V minulom roku začala americká ekonomická javiť známky zlepšenia po tom, čo bola zasiahnutá finančnou a dlhovou krízou, ktorá sa prejavila v roku 2008. Spomalila sa inflácia a navyše Federal Reserve začal s plánovaným „tapering,“ teda začal znižovať objemy, za ktoré banka mesačne odkupovala dlhopisy, s cieľom pumpovať doláre do ekonomiky. To

posilnilo dolár a teda začal oslabovať zlato, ako uchovávateľa hodnoty.

 

V tomto roku ako protiváhu zlepšovania americkej ekonomiky a znižovania mesačných nákupov dlhopisov vidia analytici v napätí spôsobenom konfliktom na Ukrajine, ktoré zas zvyšuje hodnotu zlata ako safe-haven asset (bezpečnej investície). Jeho cena aj preto opäť rastie tento rok.

 

Čo sa týka dopytu po fyzickom zlate, nie futuritách, o ktorých sme hovorili vyššie, po tom čo sa novým premiérom Indie stal Narendra Modi, trhy očakávajú, že dôjde k uvoľneniu reštrikcií na import zlata, ktoré zaviedla predchádzajúca vláda. India je druhý najväčší importér zlata po Číne a od roku 2012 pôvodná vláda zvýšila desať krát dane na import z 1% na 10%.  

 

Pokiaľ máte záujem o investičné zlato, či zlaté mince, je možné vyhľadať spoločnosti, ktoré sa špecializujú práve na predaj zlata.

 

 

Hodnotenie

Cena zlata tento rok opäť rastie
Hodnotenie 4 z 5
Počet hlasov 2
Pridať top správu
Predchádzajúci Nasledujúci
Vyhľadávanie
Vyhľadať
Monitoring
Odoslať Viac
VÝHODY REGISTRÁCIE

Publikovanie PR správ
Zápis v katalógu
SEO spätné odkazy
Monitoring

Vyskúšaj zdarma