Čo je to trakčná kontrola v aute?

Čo je to trakčná kontrola v aute?

Stále sa nájdu aj vodiči, ktorý ani nevedia že ich auto má systém kontroly trakcie, alebo nevedia čo to je.

01.07.2016 | M a H | www.mah.sk

Stále sa nájdu aj vodiči, ktorý ani nevedia že ich auto má systém kontroly trakcie, alebo nevedia čo to je. Tento systém existuje v autách už niekoľko desaťročí. Je bežné že ho ani nevnímame, lebo ak ho auto má, tak je vždy po naštartovaní automaticky zapnutý. Trakčná kontrola je systém, ktorý nám pomáha, keď sa auto ocitne na povrchu, ktorý nemá dobrú priľnavosť (sneh, ľad, voda alebo pri vysokovýkonných autách aj na suchu). Zabezpečuje aby sa kolesá vždy pekne odvaľovali, aby nedošlo k ich prekĺznutiu, najmä pri akcelerácii. Systém kontroluje rýchlosť otáčania kolesa a rýchlosť pohybu auta. Ak sa kolesá točia príliš rýchlo oproti pohybu auta, systém obmedzí výkon. Vďaka tomu nedôjde k prešmyknutiu kolies, je to šetrné k pneumatikám a uľahčenie práce pre šoféra. Svoj Opel Zafira tak bezpečne rozbehne aj na snehu či inom šmykľavom povrchu.

 

Trakčná kontrola sa dá aj vypnúť. Slúži na to samostatný gombík v aute, ktorý je už niekoľko rokov označený medzinárodným symbolom. Toto zjednotenie sa zaviedlo v EÚ, lebo predtým sa na to používali rôzne písmenové skratky, ktorých bolo veľa. Dnes je ten symbol už iba jeden, takže či je to Opel Insignia, Opel Corsa alebo iné novšie auto, všade nájdete rovnaké označenie. Ak trakčnú kontrolu vypnete, a skúsite sa svižne rozbehnúť na klzkom povrchu, bude to náročnejšie. Kolesá sa pretáčajú, hrabú, ničia sa pneumatiky, auto nejde, pretože neprenáša výkon na cestu cez pneumatiky tak ako by malo. So zapnutou trakčnou kontrolou by sa auto rozbehlo plynule, a videli by sme na prístrojovke aj blikať kontrolku, čo znamená že trakčná kontrola zasahuje.

 

Kedy sa oplatí vypnúť trakčnú kontrolu? Sú aj také situácie, napríklad sa môže stať že auto zapadne na nejakom mäkkom povrchu (blato, piesok, štrk, v zime sneh). Keď auto nie je úplne hlboko, tak práve bez trakčnej kontroly jemným hrabaním a preklzovaním sa z toho dostaneme. Trakčnú kontrolu je dobré vypnúť aj vtedy keď nasadíme snehové reťaze.

 

Predchádzajúci Nasledujúci
Vyhľadávanie
Vyhľadať
Monitoring
Odoslať Viac
VÝHODY REGISTRÁCIE

Publikovanie PR správ
Zápis v katalógu
SEO spätné odkazy
Monitoring

Vyskúšaj zdarma