Čo robiť preto, aby ste mali kvalitný spánok?

Čo robiť preto, aby ste mali kvalitný spánok?

Spánok je pre život veľmi dôležitý. Jeho nedostatok ovplyvňuje nielen naše výkony, ale rovnako aj náladu, imunitu či hlad.

25.04.2017 | Hi Promotion s.r.o. | www.prespanok.sk

Čo robiť preto, aby ste mali kvalitný spánok?

Spánok je pre život veľmi dôležitý. Jeho nedostatok ovplyvňuje nielen naše výkony, ale rovnako aj náladu, imunitu či hlad. Počas spánku nielen načerpávame energiu na ďalší deň, ale zároveň spracúvame aj veľké množstvo informácií. Organizmus sa vyrovnáva so stresom a napätím. Každý človek potrebuje iný počet hodín spánku na to, aby sa cítil fit. Niekomu stačí šesť hodín, ďalší zas potrebuje osem. Aké sú teda tipy na lepší spánok?

Pripravte izbu na spánok

V prvom rade v spálni vyvetrajte. Ak je vonku príliš teplo, pokojne môžete nechať aj otvorené okno. Posteľ postavte čo najďalej od radiátora, nie pod okno, ani oproti dverám, aby na vás v noci neútočili zlé energie.

Ľahké jedlo

Spánok ovplyvní aj to, čo máte na večeru. Najlepšie sú ľahké jedlá, ktoré vaše telo rýchlo strávi. Pred spánkom nepite alkohol, kávu a nefajčite. Snažte sa nejesť príliš neskoro, ale nechoďte do postele ani s prázdnym žalúdkom.

Dodržiavajte spánkový cyklus

Každý má svoje telo nastavené inak. Spávať by ste teda mali chodiť vždy v rovnakom čase a zobudiť sa tiež približne o tej istej hodine.

Pohodlie je najdôležitejšie

Nezabudnite na to, aby počas noci netrpelo ani vaše telo. Odpočiňte si ako v bavlnke, tak, aby ste si poriadne oddýchli. Základnou prísadou je hlavne kvalitný matrac. Existujú rôzne matrace, môžete si vyberať až zo štyroch stupňov tvrdosti: mäkký, stredne tuhý, tvrdý a veľmi tvrdý. Nie je nič horšie ako kvôli zlému matracu trpieť bolesťami chrbta. Ľudia, ktorí sa v noci viac potia, by sa mali poobzerať po dostatočne vzdušnom matraci.

Dĺžka spánku

Ďalším nemenej dôležitým faktorom je to, ako dlho spíte. Nie je dobré to so spánkom preháňať. Ako je známe pridlhý spánok znižuje výkony pamäte a spôsobuje rozličné ochorenia, ako je napríklad cukrovka, obezita a rôzne kardiovaskulárne ochorenia.

Na druhej strane aj spánok prikrátky je zdraviu škodlivý a telu škodí rovnako. Spánok pod 6 hodín zvyšuje riziko vzniku srdcovej choroby skoro až o 50%. Ženy, ktoré nespia aspoň 6 hodín, majú tiež väčšiu pravdepodobnosť, že ich postihne rakovina prsníkov.

Odporúčaná dĺžka spánku

To, ako by dlho by mal človek spať, závisí predovšetkým od veku. Novorodenci spia najdlhšie, 20-22 hodín, tínedžeri by mali spať až 11 hodín a optimálna dĺžka spánku pre dospelého človeka sa zas pohybuje v intervale 6-8 hodín.

Podľa najnovších výskumov je najlepšia zlatá stredná cesta a dospelý by teda mal spať 7 hodín. Ľudia, ktorí spia aspoň 6,5 hodiny, ale zároveň menej ako 7,4 majú nižšiu úmrtnosť ako tí, ktorí spia menej či viac.

 

Hodnotenie

Čo robiť preto, aby ste mali kvalitný spánok?
Hodnotenie 4.5 z 5
Počet hlasov 2
Pridať top správu
Predchádzajúci Nasledujúci
Vyhľadávanie
Vyhľadať
Monitoring
Odoslať Viac
VÝHODY REGISTRÁCIE

Publikovanie PR správ
Zápis v katalógu
SEO spätné odkazy
Monitoring

Vyskúšaj zdarma