Hurá na hory – Veľká Fatra víta prvých turistov

Hurá na hory – Veľká Fatra víta prvých turistov

Turistická sezóna vo Veľkej Fatre sa začala. Pripravte si ďalekohľady a nočné videnie a pozorujte ako sa naše lesy prebúdzajú.

14.03.2017 | HUNTING TRADE | www.podnalov.sk

            Ani sme sa nenazdali, zvyšky snehu sú nenávratne preč a my to čo nevidieť máme prvý jarný deň! 20. Marca presne o 12:02 sa na Slovensku začína jar a s ňou aj dlho očakávaná turistická sezóna. Všetci nadšenci to už dobre vedia a istotne už oprášili turistické oblečenie,  výstroj či starý ošúchaný ale verný a dobrý pozorovací ďalekohľad a hor sa na hory. My Vám teraz prinášame pár tipov na zaujímavú turistiku v srdci Slovenska v Turci.

            Veľká Fatra patrí medzi najrozsiahlejšie jadrové pohoria na území Slvoenska, ktoré si zachovalo svoj prirodzený mnohotvárny charakter. Vďaka tomu, že ľudská činnosť do tohto územia zasiahla skutočne len minimálne, bola Veľká Fatra vyhlásená za národný park a teší sa veľkej obľube turistov. Vyniká predovšetkým vysokými vrchmi, z ktorých najznámejšie sú Tlstá, Ostrá či Drienok a mnohé ďalšie. Mnohé z ních dosahujú výšku viac ako 1500 metrov nad morom a sú ideálne pre vysokohorské túry. Napríklad z obľúbenej Tlstej sa Vám naskytne nádherný panoramatický výhľad na celú turčiansku záhradku ako miestny nazývajú svoj rodný Turiec.

            Pri výstupoch na vrcholy Veľkej Fatry si často môžete vybrať z rôznych trás výstupu, z ktorých niektoré stúpajú len pozvoľna a sú vhodné pre menej zdatných turistov, pričom iné sú viac ako náročné. Pokojne môžete naraziť na niekoľko sto metrový úsek strmého stúpania v skalnatom teréne. Vtedy ste odkázaný na reťaze a laná, ktoré lemujú prudké stúpania k vrcholu. V niektorých sedlách sa nachádzajú romantické turistické chaty ako napríklad Smrekovica či Kráľova studňa, ku ktorým sa môžete dostať autom a následne odtiaľ podnikať menšie túry po okolí. Toto pohorie je skutočne vhodné pre každého a dokonca sa v ňom organizujú aj niekoľkodňové prechody celým pohorím, ktoré často absolvujú aj žiaci stredných škôl.

            Veľká Fatra však nie je len o kopcoch a náročnej turistike. V prekrásnych vstupných dolinách na úpätí hôr sa nachádzajú malebné scenérie s bystrými potôčikmi, zelenými lúkami a strmými horolezeckými skalami. V týchto miestach vznikli menšie i väčšie penzióny či chaty vhodné pre krásne letné dovolenky v našom rodnom Slovensku. Typickým príkladom je Gaderská dolina neďaleko obce Blatnica. Tu sa tiež nachádzajú zrúcaniny blatnického hradu či zaujímavé jaskyne.

            Pokiaľ ste sa aj Vy rozhodli preskúmať krásy Veľkej Fatry, stačí si len vybrať vhodné ubytovanie v blízkosti alebo v centre pohoria a dobre si naštudovať turistické mapy a chodníky, ktorých tu je naozaj neúrekom. Nepodceňte náročnosť miestnych kopcov, pretože už neraz jedného ľahkovážneho turistu výrazne potrápili. Zodpovedne sa na túru pripravte, zvoľte vhodnú obuv, kvalitné turistické oblečenie a turistickú výstroj a môžete vyraziť. Pre prípad, že by Vás na túre nebodaj zastihla noc zoberte si so sebou aj kvalitnú turistickú baterku alebo turistické nočné videnie. Vhodné je tiež pribaliť si dostatok vody a jedla pre prípad, že by ste v miestnych kopcoch museli stráviť noc. No a pokiaľ by Vás niekde v lese prekvapili zvláštne skrinky zavesené na stromoch, tak vedzte, že sú to špeciálne poľovnícke fotopasce. Miestne hory sú totiž plné vysokej i nízkej zvery a domáci poľovníci si takto zachytávajú krásne prírodné scenérie priamo zo života divých zvierat..

Národný park Veľká Fatra
 

Hodnotenie

Hurá na hory – Veľká Fatra víta prvých turistov
Hodnotenie 4.2 z 5
Počet hlasov 5
Pridať top správu
Predchádzajúci Nasledujúci
Vyhľadávanie
Vyhľadať
Monitoring
Odoslať Viac
VÝHODY REGISTRÁCIE

Publikovanie PR správ
Zápis v katalógu
SEO spätné odkazy
Monitoring

Vyskúšaj zdarma