Ísť na výlet vlastným autom alebo si auto požičať?

Ísť na výlet vlastným autom alebo si auto požičať?

Chystáte sa na väčší výlet autom, povedzme na týždeň, a dávate si otázku, mám ísť svojim autom alebo mám využiť požičanie auta?

24.06.2016 | RAI INTERNACIONAL | www.rai.sk

Chystáte sa na väčší výlet autom, povedzme na týždeň, a dávate si otázku, mám ísť svojim autom alebo mám využiť požičanie auta? Jednoduchá odpoveď na to nie je. Závisí to od ďalších faktorov. Ak vás zaujíma čisto len ekonomická stránka, treba si pomôcť matematikou. Prenájom auta bude v zásade drahší, než by stálo opotrebenie vášho auta. Prenájom je však najmä o pohodlnosti a že vám poskytne počas výletu kľudnú myseľ. Keby sa totiž čokoľvek stalo, nemáte žiadne starosti. Navyše autá z požičovne áut sú vždy v dobrom stave, takže pravdepodobnosť nejakého problému je malá.

Ako prvé si potrebujete vyrátať koľko kilometrov približne počas výletu prejdete. Z tohto čísla sa potom rátajú ďalšie náklady. Jazdením sa auto opotrebúva, a stráca na hodnote. Môžete si teda vypočítať o koľko by to bolo, ak by ste išli svojim autom. Hovorí sa tomu aj amortizácia, číselne je to 0,183€ na kilometer. Ak by ste počas tohto výletu najazdili 2000km amortizácia je 366€. Háčik je samozrejme v tom, že tieto náklady súvisiace s prevádzkou vášho auta sú oneskorené. Neplatíte ich hneď teraz. Tieto náklady budú mať vplyv neskôr v budúcnosti. Naproti tomu za prenájom auta platíte hneď. Ďalším faktorom je spotreba. Ak by ste si prenajali auto, ktoré má o dosť nižšiu spotrebu ako vaše auto, môžete si vyrátať úsporu na palive. Napríklad na vzdialenosti 2000km, pri cene benzínu 1,3€ za liter, ak je rozdiel v spotrebe 3 l/100km, tak je to 78€.

Ktorý variant sa viac oplatí nakoniec záleží aj na cene prenájmu auta. Ak viete dostať aj nejakú dobrú zľavu a objednať si auto s nižšou spotrebou než má vaše, môže výjsť prenájom výhodnejšie. Najmä pri dlhších výletoch.

Hodnotenie

Ísť na výlet vlastným autom alebo si auto požičať?
Hodnotenie 4.75 z 5
Počet hlasov 4
Pridať top správu
Predchádzajúci Nasledujúci
Vyhľadávanie
Vyhľadať
Monitoring
Odoslať Viac
VÝHODY REGISTRÁCIE

Publikovanie PR správ
Zápis v katalógu
SEO spätné odkazy
Monitoring

Vyskúšaj zdarma