Kvalita a cena Pravého BIO Arganového oleja priamo z Maroka

Kvalita a cena Pravého BIO Arganového oleja priamo z Maroka

Prečo nekupovať lacný arganový olej alebo rozdiely v kvalite a cene arganového oleja

14.05.2015 | Orient House - Matúš Kerekeš | www.pravyarganovyolej.sk

 

Strom Argania spinosa , z ktorého sa vyrába prírodný prírodný arganový olej potravinársky a arganový olej kozmetický, rastie len v juhozápadnej časti Maroka.

Strom je na zozname rastlín chránených UNESCO. Vzhľadom k tomu, že dochádza k úbytku celkovej plochy, na ktorej stromy rastú, celkový objem výroby arganového oleja je len 4 milióny litrov ročne.

 

  

 

Na kvalitu arganového oleja vplýva viacero faktorov:

1/ V akej lokalite rastie strom argania spinosa (či pôda neobsahuje cudzorodé látky, ťažkékovy...)

2/ Či plody prichádzajú do styku so zvieratami ( arganový orech je vynikajúcou pochúťkou pre kozy, ktoré obžierajú zelenú šupku a plod následne prechádza tráviacim traktom zvieraťa, čo môže spôsobiť rôzne infekcie)

 

    

 

3/ Technológia výroby oleja:

- Ručným lisovaním za studena – časovo náročná, veľmi pracná, ale z hľadiskakvality oleja najšetrnejšia technológia výroby – výroba 1 litra arganového oleja trvá niekoľko dní –olej najvyššej kvality

- Strojovým lisovaním – výroba 1 litra oleja trvá len niekoľko hodín – kvalitný olej

- Chemickou extrakciou – olej sa z orecha absorbuje chemickými látkami – najnižšia kvalita arganového oleja

V závislosti na technológii výroby trvá výroba 1litra arganového oleja niekoľko hodín až niekoľko dní.

 

    

 

4/ Ako dlho sú jadrá vystavené oxidácii - berberské ženy pracne roztĺkajú orechy arganu,z ktorých získavajú jadrá. To, aký dlhý čas uplynie od očistenia jadra po lisovanie, jejedným zo základných faktorov kvality oleja. Čím dlhšie je jadro skladované, tým viac jevystavené pôsobeniu vzdušného kyslíka (oxidácii), dôsledkom čoho je nižšia kvalitavýsledného produktu.

Firmy, ktoré bio arganový olej vyrábajú strojovým lisovaním, alebo chemickou extrakciou (popr. obidvoma metódami), spotrebúvajú vo výrobnom procese veľké objemy základnej suroviny. Aby výrobný proces nebol prerušený, musia držať jadrá na sklade v dostatočnej zásobe, čím sú vystavené dlhodobo oxidácii vzdušným kyslíkom.Navyše, vzhľadom k tomu, že čistenie jadier je pracné a časovo náročné, je bežné, ževýrobcovia, nakupujú jadrá od externých dodávateľov. V takom prípade je veľmi ťažkévystopovať dobu skladovania jadier a z akej lokality pochádzajú.

 

  

 

5/ Balenie - Spotrebiteľské balenia zásadne v sklenených obaloch (potravinársky olej len v tmavých fľašiach, zabraňujúcich prestupu svetla).Náhradné balenia sa spravidla dodávajú aj v plastových obaloch, ale len s príslušnýmicertifikátmi, osvedčujúcimi vhodnosť použitia na balenie potravinárskych produktov.Kvalitný olej je balený len v certifikovaných obaloch od renomovaných výrobcov(lacné obaly bez certifikátov môžu obsahovať zdraviu škodlivé látky)

6/ Skladovanie – tovar musí byť skladovaný na vhodnom mieste (najlepšie tmavá miestnosť bez priameho prístupu slnečného svetla). Enormný nárast záujmu o čistý 100% arganový olej v poslednom desaťročí, vedie k tomu, že výrobcovia sa v snahe uspokojiť dopyt trhu, snažia zvýšiť jeho produkciu. Tá je však limitovaná obmedzenou plochou, na ktorej strom Argania Spinosa rastie. Stále viac oleja sa získava strojovým lisovaním, popr. chemickou extrakciou. Aby výrobcovia arganový olej zbavili charakteristickej prenikavej vône, často ho tepelne upravujú. Podľa odborníkov je tepelná úprava „zabijakom kvality arganového oleja". Takýto arganový olej sa lacno predáva v bareloch a následne prelieva do spotrebiteľských obalov. Oxidácia spojená s prelievaním tiež znižuje kvalitu oleja.

 

viac info na: www.pravyarganovyolej.sk/arganovy-olej

 

 

kozy obžierajú arganové orechy
najkvalitnejší pravý BIO arganový olej priamo z Maroka

Hodnotenie

Kvalita a cena Pravého BIO Arganového oleja priamo z Maroka
Hodnotenie 4.5 z 5
Počet hlasov 4
Pridať top správu
Predchádzajúci Nasledujúci
Vyhľadávanie
Vyhľadať
Monitoring
Odoslať Viac
VÝHODY REGISTRÁCIE

Publikovanie PR správ
Zápis v katalógu
SEO spätné odkazy
Monitoring

Vyskúšaj zdarma