Na čo sa zamerať pri výbere kuchynskej pracovnej dosky?

Na čo sa zamerať pri výbere kuchynskej pracovnej dosky?

Správny výber pracovnej dosky je dôležitý!

25.10.2017 | Solidis | www.solidis.sk; www.facebook.com/Solidis.sk

Správny výber pracovnej dosky je dôležitý z niekoľkých dôvodov. Závisí od toho nielen funkčnosť, životnosť a v neposlednom rade estetický vzhľad kuchyne.

 

V dnešnej dobe je stále širšia ponuka pracovných dosiek a tým je aj jej výber náročnejším. Dnes je možné mať v kuchyni oveľa netradičnejšie povrchy, napríklad z betónu, skla, keramiky, či nerezu. Na čo by sme sa mali pri výbere pracovnej dosky zamerať?

 

V prvom rade by to mala byť cena. Je potrebné stanoviť si koľko financií sme ochotní do pracovnej dosky investovať. Niektoré materiály sú drahšie, napr. mramor, preto treba pozerať po takých materiáloch, ktoré sú cenovo pre vás prijateľné. Neznamená to, že iba najdrahšie je to najlepšie. Siahnuť môžete po lacnejšom a rokmi osvedčenom lamináte. Jeho výhodou je jednoduchá údržba, množstvo vzorov a farieb, ktoré dokážu imitovať drevo, či kameň. 

 

Rozhodovanie určite ovplyvní rýchlosť dodania, náročnosť realizácie či dodatočné montážne náklady. Na drahšie a nezvyčajné materiály si môžete počkať niekoľko týždňov. Väčšie pracovné dosky sa vyznačujú náročnejšou inštaláciou, pri ktorej sú potrební viacerí pracovníci. 

Ak ste sa rozhodli pre vhodný materiál, je potrebné  vybrať vhodnú farbu.  Pracovnú dosku môžete zladiť so zvyškom interiéru - farbou korpusov linky, podlahy alebo stien alebo naopak urobiť výrazný kontrast. Drevo a kameň sa vyznačujú jedinečnou originálnou kresbou a štruktúrou, ktorá je výrazným prvkom. Nádherným akcentom sa môže stať pracovná doska z farebného betónu alebo skla.

 

Najjednoduchšie na údržbu sú hladké plochy. Niektoré materiály sú náchylnejšie na poškriabanie, preto pri čistení nepoužívajte agresívne chemické čistiace prostriedky.  Ani rôzne druhy kameňa nie sú rovnako tvrdé. Pracovná doska z akéhokoľvek materiálu musí byť odolná voči vode, vysokému teplu i oteru, aby mala dlhú životnosť.

 

Ak chcete, aby životnosť pracovnej dosky vydržala čo najdlhšie funkčná a krásna, je potrebné sa o ňu dobre starať, ako i poznať. Každý materiál je špecifický. Napríklad prírodné drevo je krásne, ale potrebuje pravidelne obnovovať ochrannú vrstvu. Aj prírodný kameň potrebuje starostlivosť, nie je nezničiteľný. Najmenšiu údržbu si žiada nerez, umelý kameň či laminát. Na druhej strane sa však poškodené miesto nedá opraviť či zbrúsiť ako pri dreve, kameni alebo betóne. Tieto faktory treba zobrať pri výbere do úvahy.

 

Kuchynská doska môže mať v závislosti od druhu materiálu od 10 do 100 mm. Pri realizácii kuchynskej linky tiež nezabudnite zohľadniť váhu pracovnej dosky. Dekoratívne dosky je možné naplno doceniť, len ak majú rovnaké dekoratívne zakončenie. Pri laminátových a drevených doskách sa stretnete najmä s profilom v tvare písmena C, U. Kamenné pracovné dosky však umožňujú oveľa ozdobnejšie opracovanie hrán od rustikálnych až po minimalistické.

 

V prípade, že máte v pláne riešiť kuchynskú linku a potrebujete poradiť aj s výberom kuchynskej dosky, radi Vám pomôžeme a poradíme.

www.solidis.sk

Hodnotenie

Na čo sa zamerať pri výbere kuchynskej pracovnej dosky?
Hodnotenie 4.7 z 5
Počet hlasov 10
Pridať top správu
Predchádzajúci Nasledujúci
Vyhľadávanie
Vyhľadať
Monitoring
Odoslať Viac
VÝHODY REGISTRÁCIE

Publikovanie PR správ
Zápis v katalógu
SEO spätné odkazy
Monitoring

Vyskúšaj zdarma