Namiesto žiarovky si zapnite slnečné svetlo

Namiesto žiarovky si zapnite slnečné svetlo

Unikátna technológia vďaka ktorej dokážete do interiéru priniesť exteriér a zapnúť slnečné svetlo namiesto obyčajnej žiarovky

14.04.2014 | Media In | www.coelux.eu

Pacienti nemocníc, zamestnanci v kanceláriách či obyvatelia bytov bez priameho slnečného svetla budú mať ako prví úžitok z technológie COELUX, ktorá prináša exteriér do interiéru! Projekt bol predstavený v marci medzi dvanástimi ukážkami inovatívnych technológií na Výstave Inovácií 2014 v Bruseli a nastavil si cieľ získať podiel z 58 miliárd eur svetového trhu s osvetlením 

 Predstavte si, že sedíte v miestnosti bez okien a predsa máte pocit, že vám slnko svieti do tváre. Tento unikátny zážitok je teraz možný vďaka projektu COELUX financovaného Európskou úniou, ktorý vytvára fyzický aj optický efekt prírodného svetla v interiéri prostredníctvom simulácie rozptylu a prenosu slnečného svetla v atmosfére. Tento fenomén dokázal, že má pozitívny dopad na komfort a celkový dobrý pocit v interiéroch a podzemných priestoroch. 

 

Spojením najnovšej technológie LED šetriacej energiu so sofistikovaným optickým systémom využívajúcim materiály s nanoštruktúrou do technicky vyspelého systému v podobe okna má COELUX nielen potenciál byť revolučnou inováciou pre moderný priemysel s osvetlením a dizajnom, ale taktiež zlepšiť pocit pohody obyvateľov v Európe a vo svete. 

 

„S COELUX môžete zažiť slnečnú oblohu kedykoľvek a kdekoľvek,“ povedal profesor Paolo Di Trapani, koordinátor projektu a fyzik na Univerzite Insubria v talianskom meste Como, ktorého výskum bol zameraný posledných 10 rokov na vytvorenie prírodného svetla. „Je to, ako keď sa snažíte opísať vôňu parfumu alebo farbu tropického slnka – tak ťažké je popísať povznášajúci efekt COELUX kvôli vnímaniu neobmedzeného priestoru, ktorý technológia vytvára. Zozbierané dôkazy počas vývoja projektu potvrdili, že aj ľudia s klaustrofóbiou sa cítia pri technológii COELUX spokojne a zrelaxovane, hoci sa nachádzajú dlhšiu dobu v miestnosti bez okien s veľkosťou len niekoľko štvorcových metrov.“ Technológiu vlastní pridružená spoločnosť Univerzity Insubria – „CoeLux Srl“.

 

Rozpoznanie vplyvu svetla na zdravie a komfort narastá

Organizácia Spojených Národov prehlásila rok 2015 za Medzinárodný rok svetla, aby vzbudila povedomie vo svete o tom, ako môže mať svetlo pozitívny účinok na zdravie a celkovú pohodu ľudí. Teplé, umelé, priame slnečné svetlo pomáha zlepšiť vnímanie objektov, no zároveň robí priestory v domácnostiach, ale aj na verejnosti atraktívnejšími. Hra svetla a tieňov im dodáva väčšiu intenzitu a zjasňuje tvary, čo mení spôsob, akým ľudia reagujú a vzájomne pôsobia na svoje okolie.     

 

Z technológie rozptylu svetla COELUX bude mať úžitok každý, kto nemá dostatočný prístup k slnečnému svetlu. Bola vytvorená so zameraním na zdravotníctvo, no môže sa taktiež využiť v predaji, ubytovaní, múzeách, na letiskách, pri podzemnej preprave, v SPA, športových centrách, kinách, kancelárskych a výrobných priestoroch. Ľudia, ktorí pracujú, alebo žijú v podzemných priestoroch (či už kvôli nedostatku priestoru alebo ako odozva na extrémne klimatické podmienky ako napr. v Kanade a Spojených Arabských Emirátoch) môžu mať z tejto technológie veľký úžitok. Rovnako tak aj ľudia žijúci v krajinách ďalej od rovníka, bližšie k Arktíde alebo Antarktíde, kde je často počas dlhého obdobia v roku nedostatok prírodného svetla.      

CoeLux Fashion
CoeLux Home

Hodnotenie

Namiesto žiarovky si zapnite slnečné svetlo
Hodnotenie 4.25 z 5
Počet hlasov 4
Pridať top správu
Predchádzajúci Nasledujúci
Vyhľadávanie
Vyhľadať
Monitoring
Odoslať Viac
VÝHODY REGISTRÁCIE

Publikovanie PR správ
Zápis v katalógu
SEO spätné odkazy
Monitoring

Vyskúšaj zdarma