Obľúbený choker náhrdelník

Obľúbený choker náhrdelník

Počas francúzskej revolúcie v roku 1798, ženy nosili červené stužky okolo krku...

27.11.2017 | AuroraShop - luxusná bižutéria | aurorashop.sk

Náhrdelník choker, čo v preklade znamená obojok, ženy zdobí už celé stáročia. Je zvyčajne priliehavý a nosí sa okolo krku. Na jeho výrobu sa používajú rôzne materiály, od drahých kovov až po celkom bežné čipky, kožu, zamat. Na spestrenie sa často zdobí korálikmi, alebo rôznymi  kovovými  príveskami.

 

Výroba prvých choker náhrdelníkov, sa podľa kurátorov z múzea šperkov a výtvarného umenia, datuje do r. 2500 pred n.l.  Choker náhrdelníky sú staré už tisíce rokov a zdobili sa nimi ženy v najstarších civilizáciách sveta ako: staroveký Egypt a Mezopotámia.

Choker náhrdelníky sa vyrábali zo zlata a lapisu (prírodný kameň) a boli veľakrát spájané  s mágiou. Slúžili ako ochrana pred zlými silami.

 

V histórii bižutérie boli veľmi obľúbené. Počas francúzskej revolúcie v roku 1798, ženy nosili červené stužky okolo krku,  aby vzdal hold tým, ktorí našli smrť pod gilotínou.

 

V 19. storočí, sa ženy z vyššej triedy s obľubou zdobili choker náhrdelníkmi. Kráľovná Alexandra z Anglicka si takýmto náhrdelníkom zakrývala malú jazvu.  Koncom 19. storočia  čierna stužka na krku znamenala tiež väzby na prostitúciu, či tajný lesbizmus.

 

V 20. storočí si choker našiel miesto aj medzi luxusnými šperkami  z drahých kovov, ktoré často zdobili diamanty.

 

V súčasnosti  sa týmito náhrdelníkmi zdobia aj celebrity ako Gwineth Patltrow, Paris Hilton či Rihanna. -AS-

 

 

Hodnotenie

Obľúbený choker náhrdelník
Hodnotenie 4.78 z 5
Počet hlasov 9
Pridať top správu
Predchádzajúci Nasledujúci
Vyhľadávanie
Vyhľadať
Monitoring
Odoslať Viac
VÝHODY REGISTRÁCIE

Publikovanie PR správ
Zápis v katalógu
SEO spätné odkazy
Monitoring

Vyskúšaj zdarma