Otázka platu na pracovnom pohovore

Otázka platu na pracovnom pohovore

Veľká väčšina uchádzačov o prácu a brigádu má problém rozprávať s personalistom o plate. Koľko si pýtať na pohovore?

10.06.2014 | Global Services Slovakia s.r.o. | www.brigada.sk

Treba myslieť na to, že aj personalista vníma tému platu ako bežnú súčasť pracovného pohovoru, preto sa nemusíte obávať, že by sa otázka platu na pohovore riešiť nezačala. Ak by predsa k takej situácii došlo, je potrebné sa na plat pýtať. Nie však kedykoľvek počas pohovoru. Najideálnejšie je ponúknuť túto tému na úplný koniec pracovného pohovoru.

 

Aký plat si pýtať pri brigáde?

Určiť výšku platu v novom zamestnaní, či pri študentskej brigáde je jedna z najťažších úloh pre uchádzača. Myslite na to, že aj zamestnávateľ má určité predstavy o plate, tie však môžete aspoň čiastočne ovplyvniť dobrými argumentami. Dôležité je pri tejto otázke nebyť až priveľmi skromný. Skromnosť je vo väčšine prípadov považovaná za dobrú vlastnosť, prehnaná skromnosť vám však môže viac poškodiť ako pomôcť.

 

Kedy sa spýtať na plat?

Je dôležité pripomenúť, že na plat by sa nemal pýtať ako prvý uchádzač, ale túto tému by mal nadhodiť personalista. Obyčajne je to vo finálnej fáze pohovoru. Ak je pracovný pohovor viackolový, obyčajne je to až vo finálovom kole.

 

Ak ani do posledného momentu nevidíte snahu personalistu nadhodiť otázku platu, je rad na vás. Obyčajne na konci pohovoru dáva personalista priestor na otázky uchádzača. Jednou z otázok (ideálne nie prvá), by mohla byť aj otázka na výšku platu. Pri kladení otázky treba byť však opatrný.

 

Ako personalista vníma otázku platu

Ako už bolo spomenuté na začiatku otázku platu vníma personalista ako niečo prirodzené, čo treba s uchádzačom prekonuzltovať. Ak by sa tejto otázke vyhýbal aj po položení otázky zo strany uchádzača, bolo by to podozrivé a môžete opodstatnene váhať o serióznosti zamestnávateľa. Vtedy by ste mali zbystriť pozornosť a nemali by ste sa nechať odbiť. V pracovnej zmluve si aj napriek dohode vždy pozorne skontrolujte aj dohodnutú výšku mzdy

 

Pre lepšiu predstavu si môžete jednoducho vyrátať výšku výplaty z brigády, kde sa berú do úvahy aj povinné odvody a daň. Myslieť na výšku odvodov a daňového zaťaženia by ste mali ešte pred vyjednávaním o plate na pohovore.

 

 

 

 

 

Ponuky na brigády pre študentov na Slovensku | Brigada.sk
 

Hodnotenie

Otázka platu na pracovnom pohovore
Hodnotenie 4.8 z 5
Počet hlasov 5
Pridať top správu
Predchádzajúci Nasledujúci
Vyhľadávanie
Vyhľadať
Monitoring
Odoslať Viac
VÝHODY REGISTRÁCIE

Publikovanie PR správ
Zápis v katalógu
SEO spätné odkazy
Monitoring

Vyskúšaj zdarma